2016-03-24   

Wakan-Tanka opět zazní nad podhorským ležením! Letošní Pow-Wow TrutnOFF věnujeme našemu náčelníkovi a jeho nedožitým osmdesátinám. Známe i datum.

TrutnOFF bude a známe i datum! I přesto, že to vypadalo, že se „Fotr všech festivalů“, jak je také nejstarší přehlídka svého druhu v zemi přezdívaná, pro letošní rok odmlčí a necháme odpočinout zemi, posvátné půdě, sobě i vám, nakonec bylo rozhodnuto, že vše bude jinak. TrutnOFF Open Air, přehlídka s výjimečnou tradicí, pohnutou historií i současností, se uskuteční v tradičním termínu 18. - 21. srpna. Znalí ví, že festival je ojedinělý i tím, že je každoročně vždy někomu věnován či něčemu zasvěcen nebo reaguje na aktuální společenské události. Ani letos tomu nebude jinak. 

Letošní Pow-Wow TrutnOFF jsme se rozhodli pojmout především jako pestrou oslavu a věnovat jej nedožitým osmdesátinám našeho náčelníka Václava Havla. Uskuteční se za spolupráce s Knihovnou Václava Havla a Indiánské Wakan-Tanka opět zazní nad Bojištěm a jeho podhorským ležením.

Wakan-Tanka opět zazní nad podhorským ležením!

Ještě před třemi měsíci to vypadalo, že si po loňském vystoupení The Prodigy dáme pauzu. Říkali jsme si - v nejlepším přestat, nechat odpočinout zemi, lidem i sobě. Ale letošní dedikace byla výzva a prosby a žádosti kumpánů silnější. Od prosince se nepotkáváme s ničím jiným než - bude-li, kdy a kde.

„Jsme sice sirotci, ale přítomnost našeho náčelníka a jeho duch jsou cítit při každém setkání. Jeho tvář bude k festivalu patřit, dokud bude trvat, minimálně v tomto teritoriu. A stejně jako jsou pestrobarevná jeho náčelnická péra, bude i pestrobarevný letošní program. Tak jak to měl náčelník rád,“ zní z našich wigwamů, vedle nichž Geronimo v roce 2007 na hlavním pódiu slavnostně Václava Havla dekoroval indiánskou čelenkou a prohlásil jej za náčelníka festivalového kmene. „Děkuji vám za vaše vlídné přijetí. Jsem velmi překvapen a dojat poctou, které se mi dostalo,“ pravil tehdy Václav Havel.

Během měsíce trávy začneme vybubnovávat i první kmenová uskupení, která přizveme k našim posvátným ohňům, aby rozehřála nejednu duši a roztančila naše mokasíny. Z programu odkrýváme pár střípků: přiletí kapela z Nového Zélandu i různá uskupení z Evropy a Ameriky. Tvrdé skupiny, současní folkoví písničkáři, ale i kapely s dechy či novodobými elektronickými a tanečními rytmy. Chybět nebudou samozřejmě umělci s undergroundovými kořeny. Doprovodný program budeme připravovat s Knihovnou Václava Havla. Nevyhneme se ani debatám o problémech přistěhovalectví. „V otázce na uprchlíky se jistě neztotožňujeme se současným nájemcem hradu,“ dodáváme.

Václav Havel a praotec festivalů

Václav Havel je s TrutnOFF Open Air Festivalem spojen od jeho počátků a bez něj by tato nejstarší přehlídka svého druhu zřejmě psala trochu jinou historii. Na festival jezdil jako disident, president i jako občan. Jak známo, kořeny praotce zdejších hudebních sešlostí sahají do poloviny osmdesátých let. Tehdy oběprvní festivalová setkání v roce 1984 ve Starých Bukách a později v roce 1987 ve Volanově u Trutnova rozehnala komunistická tajná bezpečnost. Organizátory pozatýkala, někdy i s kapelami a pokaždé byl pozván a nablízku Václav Havel. A vždy pomohl. Nejprve v roce 1984 poskytl rozehnaným účastníkům svoji chalupu na Hrádečku. „Poté, co nás estébáci pozatýkali a festival rozehnali, Václav k sobě na Hrádeček pozval asi stovku lidí z celé republiky, které většinou vůbec neznal a nemuseli ho vlastně vůbec zajímat. Nevím, kdo by to v té době nebo i dnes udělal. Navíc s estébáky v zádech. Později to většina z tehdejších hostů, kterým se podařilo přes policejní obklíčení proplížit na Hrádeček, kvitovala s povděkem. Večírek označila za mnohem silnější setkání než “nějaký” koncert několika kapel v hospodě ve Starých Bukách, a ještě dlouho potom mi mnozí v nadsázce děkovali, jak jsme to dobře s Stbáky zařídili,“ popisuje začátky festivalu jeho zakladatel Martin Geronimo Věchet. Tři roky poté, když tajná policie rozehnala i „Východočeský Woodstock“ a pozemky nechala postříkat močůvkou, opět organizátorům Čunasovi a Geronimovi pomohl Václav Havel. „Kdyžpřijeli rakouské a francouzské televizní štáby, agresivita policie se vystupňovala. Nikdo nevěděl, co se bude dít. Po našem zatčení zůstala aparatura napospas svému osudu a Václav Havel ji nechal u sebe tajně schovat ve stodole na Hrádečku. Bylo to tak konspirativní, že jsem se o tom dozvěděl až po několika letech, právě od náčelníka,“ vzpomíná z kmenových letopisů Geronimo.

Atmosféra pospolitosti

Festival a jeho iniciátory Václav Havel podporoval i v polistopadových časech a v podstatě do posledního dechu. Na festival přijížděl z Hrádečku s přáteli či s manželkou Dagmar, a pokud nemohl, posílal pravidelně festivalovému kmeni zdravice a později náčelnická poselství. „Mám rád zdejší atmosféru pospolitosti, porozumění a sounáležitosti,“ říkal Václav Havel, který také podpořil organizátory, když místní radnice určila okolní pozemky, potřebné pro pořádání festivalu, k zastavění. „Doufám, že festival nezničí městská zástavba tak, jako zničily ruské tanky pražské jaro,“ vyjádřil obavy o budoucnost festivalu a vyzval k bojkotování případně plánovaného supermarketu na pozemcích, kde se festival od roku 1990 odehrává. Vroce 2009 si dokonce poprvé na trutnoffském pódiu zabubnoval na plechovky Internacionálu s recesistickým undergroundovým seskupením Hever & Vazelína. Když měl převzít cenu a medaili Města Trutnov, chtěl si ji převzít na festivalu, což místní starosta nevybíravými slovy odmítnul. „Když si někdo najde čas na návštěvu festivalu, tak by si mohl najít i hodinku na přebrání čestného občanství na radnici. A pokud ne, tak obě ocenění zabalíme a pošleme je Václavu Havlovi jednoduše poštou. A bude to vyřešené," řekl. Když měl náčelník Václav Havel na festivalu besedu, nebývalo na ní k hnutí. A trpělivě odpovídal všem mladým lidem na jakékoliv otázky. „Já myslím, že po mnoho staletí existuje takový ruský problém, že Rusko přesně neví, kde začíná a kde končí. I když je to největší země světa, přes to má pocit, že je taková trochu malá a že ji ohrožují ti nepatrní sousedé, které kolem sebe má," řekl tehdy Václav Havel na téma Rusko.

Vstupenky

Vstupenky si je možné nyní objednávat na adrese tickets@festivaltrutnov.cz. Jejich cena je teď 1400,-, při objednání devíti lístků se dostává desátý zdarma. Za kempování a parkování se v podhorském ležení neplatí.

„Tak věříme, že si snad užijeme slunka a všech dalších darů, které přátelské festivalové setkání pod horami nabízí!“

Geronimo tribe

 

 

 

 

 

 

 

Emotikona smile