2015-08-14   

Festival Trutnoff zveřejňuje čtvrteční program prvního dne. Premiéru si u nás odbude židovský reggae zpěvák Matisyahu, celé setkání otevře bohoslužba a nejhlasitější česká kapela Boron.

Nejstarší přehlídka svého druhu Trutnoff Open Air Festival, který se uskuteční ve dnech 20. - 23. srpna, již tradičně nezveřejňuje časový program ani rozdělení kapel do jednotlivých dnů. V případě prvního čtvrtečního dne však dělá výjimku a poodhaluje tajemství a úvod svátečního setkání. Na festivalu vystoupí na devadesát kapel včetně britských Prodigy, Subways, metalové Gojiry či noblesního Ondřeje Havelky a horňácké cimbálovky. První návštěvníky budou pořadatelé vítat chlebem se solí a vegetariánským borščem. 

Festival zahájí mimořádná ekumenická bohoslužba za doprovodu operního zpěváka Aleše Procházky. Úvodní kapelou bude netradičně nejhlasitější kapela festivalu Boron, kterou, ač na festivalu vystupuje patnáct let, mnozí znají jen podle jména a naživo ji nikdy neviděli. Kapela totiž díky své hlasitosti tradičně obstarává nedělní ranní budíček a zhlédnout ji mohou jen časně vstávající. Letos bude tato kapela  svými hlasitými rytmy svolávat návštěvníky k Pow-Wow. Na úvod dále vystoupí legendární Vladimír Mišík s ETC, Monkey Business a jako hlavní interpret zpěvák Matisyahu. V Undergroundovém stanu I. M. Magora Jirouse budou probíhat další koncerty do ranních hodin, které vyvrcholí mimořádným jam session ukrajinské kapely Kozak System s cikánskými Terne Čhave.

Ačkoliv je zavedenou tradicí a jedním z charakteristických rysů patriarchy a fotra všech festivalů, trutnovského Woodstocku, že dopředu nezveřejňuje rozpis účinkujících po dnech, na úvodní čtvrteční den dělá výjimku. „Ctíme momenty překvapení a radost ze setkání. I proto se již léta naše squaw a spolubojovníci o programu dozvídají až na místě z Festivalového samizdatu. Čtvrteční první festivalový den je ale výjimkou. Je to úžasný den, prodchnutý energií ve znamení těšení, potkávání a seznamování se. Lidé se vítají a radují ze společného shledání. Dívky jsou voňavé a ve vzduchu je cítit energie očekávání dnů příštích,“ říká o setkáních první den Geronimo. Brány magické planety na Bojišti se otevřou ve čtvrtek v 16 hodin a o dvě hodiny později začne dění na hlavní scéně.

Festival je letos mimo jiné věnován svobodě Ukrajiny, a pořadatelé tak budou podle tradičních slovanských zvyků první návštěvníky vítat a hostit chlebem se solí a vegetariánským borščem. Na hlavním pódiu pak festival zahájí bohoslužbaza čtyři dny míru a přátelství se vzdáním díků. Poprvé bude doprovázena operním zpěvem v podání brněnského basu Aleše Procházky. Ten mimo bohoslužby zpestří i festivalové setkání dalšími vystoupeními, například bude doprovázet recitace Jiřího Lábuse, ale slyšet jej bude i v dalších neočekávaných chvílích.

Hudební začátek trutnoffského festivalu netradičně obstará jedna z nejhlasitějších kapel festivalu Boron. Ačkoliv zde kapela vystupuje téměř pravidelně, většina posluchačů ji nikdy neviděla. Znají ji totiž jen ti časně vstávající a kapela je díky své hlučnosti pravidelným budíčkem při nedělních ránech. Když jej pořadatelé jeden rok vynechali, vzbudilo to takovou vlnu nevole a vášnivých diskusí, že si toho všimli i sdělovací prostředky, které o tom informovali. „Máme vůbec právo vynechat Plastiky či Garáž, kteří byli u zrodu festivalu, nebo Boron, kteří jsou s festivalem spojeni jak s pupeční šňůrou třeba ranním buzením?“ pokládají si otázku pořadatelé z Geronimova kmene. Letos tedy bude Boron netradičně svolávat k wigwamům na slavností Pow-Wow svým úvodním hardcoreovým hvizdem. Následovat bude Vladimír Mišík s ETC, po kterém bude pódium patřit populární skupině Monkey Business, letos s programem 15 let na stezce kamarádství. Finále čtvrtečního večera pak bude patřit zřejmě nejznámějšímu americkému židovskému reggae zpěvákovi, kultovnímu Matisyahuovi, který si na trutnoffském festivalu odbude svou českou premiéru. Matisyahu je označován za autora „chasidského reggae“, kterým již více než deset let přibližuje své náboženství a kulturu v zajímavém mixu reggae, beatboxu, rapu, ale i jazzu a rocku se zpívaným přednesem židovských modliteb. 

V osm hodin začne také program v Undergroundovém stanu I. M. M. Jirouse, který zahájí lehce dekadentní Sbor břežanských kastrátů nebo Hentai Corporation. Vyvrcholením pozdního úvodního večera bude zcela neplánovaný a originální jam session, během něhož se propojí ukrajinští Kozak System s cikánskou skupinou Terne Čhave. Závěr noci a dobrého rána k tanci a poslechu s celosvětově známými skladbami Beatlesobstaraji The Boom – The Beatles Revival Band.

Vstupenky na letošní Trutnoff Open Air Festival jsou k dostání na dobírku za 1200 Kč do nedělní půlnoci. Při objednání deseti lístků se dostává jedenáctý zdarma. Dále budou lístky k mání do čtvrtka 20. 8. 2015 v kamenných předprodejích za 1300 Kč a poté na místě za 1500 Kč. Za camp a parkovaní se u nás neplatí!

Geronimo tribe

 

Čtvrtek: Hlavní scéna/ Main stage

16:00 Brány magické planety se otevírají

18:00 Bohoslužba za čtyři dny míru a přátelství se vzdáním díků

19:00 Boron

20:25 Vladimír Mišík & ETC

22:15 Monkey Business

00:00 Matisyahu

 

Čtvrtek: Undergroundový stan I. M. M. Jirouse

21:00 Sbor Břežanských Kastrátů

22:45 Ladě

00:15 Stoker One Man Band

01:30 Jam session: Kozak System (ua) & Terne Čhave

02:45 The Boom Beatles Band - Closed good night...