2015-07-24   

Přidáváme další kapely. Na Trutnoff přijedou britští The Subways a poprvé našimi krajinami divoce prosviští kozácká jízda bez šavlí - Kozak System. Bude to divoká jízda našim ležením.

Na festival Trutnoff, magické setkání, které se uskuteční za necelé tři týdny od 20. do 23. srpna, přijede mladá britská rocková kapela Subways, která si před našimi wigwamy v roce 2008 odbyla svoji tuzemskou premiéru. Právě před sedmi lety jsme tuto říznou kapelu poprvé  představili českým squaw a spolubojovníkům. Mezitím se počet jejích fanoušků znásobil a popularita u nás i v Evropě strmě zvedla. Subways patří k ozdobám velkých hudebních přehlídek a od doby, kdy se poprvé objevili na Trutnoffském festivalu, bývají u nás jejich koncerty téměř vyprodány. Pozvání na naše setkání přijali s potěšením, velmi rychle jsme se domluvili. Bylo cítit, že se do našeho ležení rádi vrací a my se těšíme na ně. Subways doplní a ochutí letošní pestrobarevnou mozaiku a budou vedle Prodigy i metalové Gojiry tím energickým a ostrým divokým kořením. Pomyslnou třešničkou na dortu. Věříme, že překvapením budou i divocí kozáci bez šavlí – kapela Kozak System. 

Překvapení z Ukrajiny – kozáci bez šavlí! K letošní dedikaci přijedou zahrát Kozak System.

V srpnu na Bojiště přijedou divocí kozáci, avšak bez šavlí - ukrajinští Kozak System. Jsou další kapelou trutnoffského Woodstocku, který je letos věnován svobodě Ukrajiny, obětem holocaustu a náboženské snášenlivosti. Kozak System jsou ve své zemi známou angažovanou kapelou, která hrála na Majdanu při krvavých občanských nepokojích, ale uchvátili nás i svým hudebním stylem a energičností. „Je to jako když okolo vás prosviští kozácká jízda na koních se šavlemi nad hlavou. Bude to asi pro mnohé letošní překvapení,“ zní tam-tamy z našich wigwamů. V rámci festivalu se před jejich vystoupením uskuteční se členy Kozak System debata v Undergroundovém stanu I.M.M.Jirouse, vztahující se právě k letošnímu věnování a krvavému občanskému boji za svobodu Ukrajiny.
          

Již dříve festivalu vyjádřil podporu Karel Schwarzenberg, v našich lovištích přezdívaný kníže či Jeho Jasnost. „Ukrajina je země, která měla v dějinách kromobyčejně tragický osud a bohužel to stále trvá. Jsem velice rád, že Trutnoffští věnují svůj festival Ukrajině právě teď, kdy její východní část potřebuje veškerou podporu lidí, kterým záleží na svobodě. Děkuji za tento nápad a vím, že moji ukrajinští přátelé budou mít velkou radost. Doufám, že se aspoň některým z nich podaří do Trutnova dorazit,“ řekl bývalý ministr zahraničí a kandidát na prezidenta, který i letos pravděpodobně festival navštíví.

Subways – pálivé koření s ostrými kytarovými riffy

Subways jsou dnes kapela, kterou netřeba českým ani zahraničním fanouškům představovat. V roce 2004 vyhráli na legendárním festivalu Glastonbury soutěž talentů a o rok později popularita mladé tříčlenné rockové skupiny z britských ostrovů začala strmě stoupat. V roce 2005 Billy Lunn, Charlotte Cooper a Josh Morgan, kterým bylo tehdy v průměru šestnáct let, vtrhli na mezinárodní hudební scénu s debutovým albem Young for Eternity a hitem Rock & Roll Queen, jejich obliba rostla a stávali se ozdobou velkých i menších pódií. Jak už to u nás chodí, byli v Česku v roce 2008, kdy si na Trutnoffě odbyli svou českou premiéru, takřka neznámou kapelou. Od prvního legendárního vystoupení pod horami si i u nás našli silnou fanouškovskou zákadnu a Subways se nyní „vrací na místo činu“ - na trutnovské Bojiště v plné síle otlučení velkými pódii.

Samotní Subways na svůj koncert v Trutnově v roce 2008 často rádi v rozhovorech vzpomínají: „Poprvé jsme u vás hráli na festivalu v Trutnově. A to bylo naprosto neuvěřitelné. Bylo to uprostřed lesů a zdálo se, že tam jen někdo vykopal díru na pódium. Bylo to fantastické. Spřátelili jsme se tam s mnoha lidmi, se kterými jsme stále v kontaktu,“ řekl v jednom z rozhovorů zpěvák Billy Lunn v roce 2011.

Zpěvák Billy Lunn se v době premiérového koncertu v Trutnově rozcházel s Charlotte a málem přišel o hlas díky nemocným hlasivkám. Zachránila jej až operace.

Koncerty Subways se vyznačují výbušnou energií s rockovým soundem a divokými vystoupeními, které podtrhuje svým vystupováním na scéně, jak nezbedné a rozmazlené dítko, maličká basistka a zpěvačka Charlotte. V únoru kapela vydala svoji čtvrtou desku s ještě syrovějším zvukem. Kruh se naplňuje a douzavírá. Očekáváme, že se v podhorském ležení Subways představí v ještě lepší síle a kondici.

Během srpna se zvýší cena vstupenek

Nejlevnější vstupenky lze nyní stále objednávat na stránkách festivalu www.festivaltrutnov.cz nebo na emailové adrese geronimo@festivaltrutnov.cz, jejich cena je 1200 Kč. Při objednání deseti lístků se dostává jedenáctý zdarma. Před festivalem se pak cena vstupenek zvýší na 1300 Kč na dobírku, 1400 Kč v předprodeji. Na místě bude stát vstupenka na celý festival 1500 Kč. Jednodenní vstupenka na den, kdy vystoupí Prodigy, se prodává za 990 Kč.

Geronimo tribe