2015-06-12   

Metal Gojira i divoženka s houslemi. Letní setkání Trutnoff Open Air přitvrzuje. A oznamuje první pětku českých headlinerů.

Ke dni dětí, na sklonku měsíce sazenic a rozkvetlých stromů jsme přitvrdili. Přijedou francouzští představitelé moderního metalu Gojira, kteří jsou důkazem toho, že nové pohledy a svěží vítr může přijít i ze země Keltů, Franků a galského kohouta. Nejsou to žadní chroptiči a ortodoxní pohupovači hlavou, ale moderní metal. Gojira ukazuje nové směry, kudy by se jedna z odnoží metalu mohla ubírat.

Oznamujeme i první pětku headlinerů z našich teritorií, která je ve znamení velkých návratů a premiér. Letní setkání, Trutnoff Open Air, přezdívaný také jako Český Woodstock, ozdobí tuzemští Čechomor, Dan Bárta s Illustratosphere, David Koller nebo divoženka s houslemi Iva Bittová s Čikori. Scházet nebudou ani undergroundoví Plastic People, kteří nepřímo stáli u zrodu festivalu, jehož kořeny sahají do osmdesátých let minulého století. Již dříve jsme vybubnovali hlavní uskupení letošního setkání - britské The Prodigy nebo v Čechách poprvé vystupujícího židovského představitele „chasidského reggae“ Matisyahua a neopunkové New Found Glory.

Gojira – moderní metal ze země klarinetu a prokletých básníků

Jak víte, Trutnoff Open Air Festival má ve vínku zvaní tvrdých kapel již od roku 1997, kdy na jeho půdě vystoupili Faith No More nebo později Sepultura, Motörhead, Soulfly či Korn. Ačkoliv je jeho program spíše jiného zaměření, tvrdé kapely zde slaví tradičně úspěch a jejich vystoupení jsou ozdobou a jedny z nejvyhledávanějších. Francouzská Gojira je důkazem toho, že nové pohledy a svěží vítr v metalu nemusí vždy přicházet jen ze zámoří, Brazílie nebo ze staré dobré Anglie.Gojira nejsou žádní nováčci. Kapela vznikla již v roce 1996 původně pod názvem Godzilla a v průběhu let se z ní stala skupina, která bývá řazena mezi metalové hvězdy nového milénia, kombinující prvky death, groove, trash a progresivního metalu. Má na kontě pět studiových alb a tři živé DVD.

Letošní metalový headliner má k našemu ležení a trutnoffskému Woodstocku blízko i z jiných důvodů. Gojira svými environmentálně laděnými texty šíří své přesvědčení o nutnosti ochrany životní prostředí. Spolupracuje s organizací Sea Shepherd Conservation Society na ochraně mořských živočichů, zejména delfínů, velryb a žraloků. A to pro festival, jenž klade důraz i na různé občanské a ekologické aktivity, není málo.

První pětka českých headlinerů - návraty a premiéry

Zároveň oznamujeme i první pětku českých headlinerů, kteří jsou ve znamení velkých návratů a premiér. Po dlouhých šestnácti letech se na trutnovské Bojiště a červenou půdu vrací Čechomor, který „Mezi horami...“ vystoupil naposledy v roce 1999, tehdy jako téměř neznámá skupina pod názvem Českomoravská hudební společnost, se svými interpretacemi českých a především moravských lidovek.

Dalším českým interpretem je již tradiční trutnoffský host David Koller, který se před dvěma lety i loni se svým hudebním blokem stal jedním ze žhavých okének festivalu. Trutnoff má rád souvislosti. A ty jsou v tomto případě jasné. Právě David Koller s kapelou Lucie přizval na své turné na přelomu milénia jako předskokana tehdy neznámý Čechomor, a pomohl tak zvýšit okruh jeho příznivců. Kruh se uzavírá a nyní se oba setkají na jednom podiu v rolích českých festivalových hvězd. David Koller má za sebou právě vydané album s vtipným názvem ČeskosLOVEnsko a lze očekávat, že z něj na festivalu zazní čerstvé ukázky, stejně jako známé skladby z repertoáru Lucie.
 

Nepřehlédnutelná v letošním programu trutnoffského festivalu je bezesporu Iva Bittová se skupinou Čikori. Do podhorského ležení se vrací po třinácti letech. Neposedná houslistka, která v legendárním roce 1996 na festivalu vystoupila dokonce se skupinou Dunaj, v Čechách koncertuje zřídka a převážně se zdržuje mimo republiku.O to více bude vystoupení naší přední české houslistky a zpěvačky vzácnější. Koncert Ivy Bittové potvrzuje i letošní široké žánrové rozpětí festivalu od Prodigy přes metal, reggae až po alternativní divoženku s houslemi. A čas hraje v tomto případě pro nás. „Divoženka Iva Bittová i Čechomor v našem ležení hráli v době, kdy se ještě mnozí z jeho současných squaw a spolubojovníků rozkoukávali jako malí svišti zabalení v peřinkách u ňader svých matek. Dnes jsou kořením a duší festivalu,“ zní v nadsázce z Geronimova horského wigwamu.

Mezi stálice Trutnoff Open Air rozhodně patří i undergroundoví Plastic People, kteří nepřímo stáli před jednatřiceti lety u zrodu tohoto festivalu a mají v jeho programu své neodmyslitelné místo. Naopak poprvé na festival přijede se svoji kapelou Illustratosphere jeden z nejlepších tuzemských zpěváků Dan Bárta, který přeskakuje na košatém stromě hudby z větve na větev, od funky k jazzu, přes rock k popu a zpět.

Permanentka na celý čtyřdenní festival v tuto chvíli stojí 1200 Kč a lze ji zakoupit na stránkách festivalu www.festivaltrutnov.cz/vstupenky nebo telefonicky na čísle 608 711 710. Ve vybraných předprodejních místech budou vstupenky k dispozici za 1300 Kč (seznam předprodejních míst ZDE), na místě pak bude lístek stát 1500 Kč. Parkování a kempování je zdarma.

Howgh!

Geronime tribe