2014-08-05   

Trutnovský Woodstock zveřejňuje čtvrteční program prvního dne. Zahájí jej bohoslužba a hobbit Frodo. Vystoupí v zahraničí populární Triggerfinger a novodobí taneční hippies Crystal Fighters.

Vybubnováváme a zveřejňujeme program prvního dne. Trutnoffský Woodstock zahájí ve čtvrtek 14. srpna ekumenická bohoslužba a festival uvede hobbit Frodo z Pána prstenů a Hobbita, známý americký herec Elijah Wood. „Celý festival nejprve při kmenovém obřadu pozdraví, slavnostně uvede a zahájí. Poté se odebere do Undergroundového stanu Ivana M. Jirouse, kde nebude stříhat ušima, ale míchat své desky. Bude to Neočekávaný dýchánek a k této hobití slavnosti a tanci se rádi přidáme i my,“ nastiňuje program vzácné návštěvy Geronimo, který festival před třiceti lety založil. Elijah Wood přijede s projektem Wooden Wisdom & DJ Fitz. První den trutnovského Woodstocku vystoupí několik dalších zahraničních kapel – belgičtí rockeři v sáčkách Triggerfinger, španělsko-londýnští taneční novodobí hippies Crystal Fighters, ale i české legendy – Michal Prokop s Framus Five či punkový Visací zámek.Brány magické planety na Bojišti se otevřou v 16 hodin a o dvě hodiny později začne dění na hlavní scéně.

Ačkoliv je zavedenou tradicí a jedním z charakteristických rysů fotra festivalů, že dopředu nezveřejňujeme časový program ani rozdělené pořadí vystupujících kapel do jednotlivých dnů, v případě prvního dne festivalu děláme výjimku. Ctíme momenty překvapení a radost ze setkání. I proto se již léta naše squaw a spolubojovníci o programu dozvídají až na místě z Festivalového samizdatu. Čtvrteční první festivalový den je ale výjimkou. Je to úžasný den, prodchnutý energií ve znamení těšení, potkávání a seznamování se. Lidé se vítají a radují ze společného shledání. Dívky jsou voňavé a ve vzduchu je cítit energie očekávání dnů příštích.

Výjimečná ekumenická bohoslužba – poprvé v naší zemi

Festival zahájí mimořádná ekumenická bohoslužba, nemající v naši zemi obdoby. Poprvé při ní dojde k propojení křesťanských pastorů z katolické, evangelické a husitské církve s hnutím Hare Krišna, vyznávajícím východní náboženství a védskou kulturu. Bohoslužbu povede katolický kněz Ladin Heryán. Bude se při ní nejen zpívat, celá liturgie bude tomuto specifickému propojení přizpůsobená. Bohoslužbu za čtyři dny míru, přátelství, se vzdáním díků i svatým přijímáním budou sloužit známý undergroundový katolický kněz Ladin Heryán, který sloužil mši i při pohřbu gurua undergroundu Ivana Martina Jirouse a biskup husitské církve ze Slovenska Juraj Dovala.

České legendy i hobbit Frodo a jeho očekávaný dýchánek

Hudební začátek trutnoffského festivalu bude ve znamení ostřejšího rozjezdu. Po bohoslužbě vystoupí punková legenda Visací zámek. Relativní zklidnění přinese Michal Prokop s Framus Five. Poté již festival na hlavním pódiu slavnostně zahájí a při kmenovém obřadu uvede a pozdraví hobbit Frodo. Americký herec Elijah Wood přijede s deskami v kufříku, aby v Undergroundovém stanu udělal svůj hobbití večírek. „Frodo opustil svůj kraj a vydal se na kultovní setkání mezi stromy a dobrými travami, kterému hrozí vyhnání z jeho původního území. Přesunul se z Mordoru za gramce. Podle hobbití nátury rád dělá zábavu a baví i ostatní. Jak známo, hobbiti mají rádi veselice a dýchánky a na jeden takový, k třiceti letům festivalu, Frodo přijíždí. Nebude točit prstenem, ale deskami,“ říká s úsměvem v narážce na knižní předlohu J.R.R. Tolkiena indiánka a dcera kmenového náčelníka Marta. Elijaha festival i jeho historie zaujala. Má rád i Patti Smith, která na této hudební přehlídce rovněž vystoupí. Obsáhlejší rozhovor se známým hercem přinese na místě Festivalový samizdat. S čím odjede Frodo alias Elijah Wood, to je zatím ukryto pod dekou staré medicimanky. Jisté však je, že Elijah Wood přijede s projektem Wooden Wisdom & DJ Fitz.

Triggerfinger – nezapomeňme si pískat

Po hobbitovi již na hlavní pódium nastoupí první zahraniční kapela hrající na všech významných evropských festivalech, známá spíše za hranicemi našich teritorií než u nás - Triggerfinger.Skupina pochází z Belgie a stylově není jednoduché ji zařadit. „Je to kapela, která nás již před dvěma roky dostala. A bylo jasno!Za hranicemi našich teritorií oblíbení a známí, u nás téměř nepolíbeni.Je to jakoby svým žákům zpíval jejich středoškolský učitel, oni jej hltají očima i ušima - on jim z kytar vysílá syrové a chytlavé tóny a ze staršího těla se line teenagerovský hlas. Skvělé! A nezapomeňme si při songu I Follow Rivers pískat,“ zní od našich wigwamů. Základem jejich stylu je klasický rock, ve kterém najdeme jednou prvky tvrdé, jindy bluesové či taneční hudby. Ve třech zvládnou vytvořit poměrně hodně muziky a jedno je jisté – ať se děje, co se děje, tihle chlapci jsou vždy zatraceně elegantní. U nás se tato kapela představila pouze jednou na podzim roku 2011 jako předkapela svých sousedů z Nizozemska Within Temptation.

Crystal Fighters – taneční novodobí hippies

Také druhá zahraniční kapela trutnoffského čtvrtku je žánrově těžko zařaditelná, protože žánrů jich v sobě mixuje hned několik. Novodobí taneční hippies, temperamentní španělští Baskové Crystal Fighters, kteří se usídlili v Londýně, křižují naši planetu s tradičním baskickým folklórem naroubovaným na rytmy současné elektroniky i ostrých kytar. Crystal Fighters - jižanské léto, temperament a energie. Budeme do ranních rozbřesků tančit okolo šamanských ohňů, ptáme se? „Zapomeňme na všechno a zvolme si lásku!“ mají odpověď Crystal Fighters.
Postupně se také rozběhne program v Undergroundovém stanu I.M. Jirouse, kde například vystoupí alternativní Fru Fru, Matěj Ptazsek se svými Dobré ráno blues ale i s jam session uskupením, v rámci něhož se přidají Blues Mystery a Stocker One Band. Po Please The Trees celý večer pak zakončí očekávaný - neočekávaný dýchanek, při kterém Elijah Wood, filmový Frodo, nebude stříhat hobitíma ušima, ale míchat své desky.

Objednávky vstupenek na dobírku do pondělního rána 11.8. do 8:00!Vstupenky na letošní Trutnoff Open Air Festival lze objednávat na dobírku do pondělního rána do 8:00 hodin za cenu 1100 Kč na stránkách festivalu www.festivaltrutnov.cz. Při objednání deseti lístků se dostává jedenáctý zdarma. Vstupenky lze také objednávat v síti Eventim, kde je možné zakoupit e-ticket až do čtvrtečního poledne (14.8.). Dále budou vstupenky k dispozici v kamenných předprodejích za 1200 Kč a na místě za 1300 Kč.  Camp i parkovaní je v našem podhorském ležení zdarma.

 
Těšíme se...Hoka hej!

 

ČTVRTEK: Hlavní scéna / Main stage


16:00 Brány magické planety se otevírají

18:00 Bohoslužba ekumenická za čtyři dny míru a přátelství se vzdáním díků a sv. přijímáním
19:00 Visací zámek
20:25 Michal Prokop & Framus Five
21:45 HOBIT Frodo přijíždí pozdravit podhorský kmen
22:15 Triggerfinger
00:00 Crystal Fighters

 

UNDERGROUNDOVÝ STAN I.M.M.JIROUSE:

20:00 začátek -  úvodní koncerty z různých teritorií
Fru Fru
Matěj Ptaszek & jam session s Blues Mystery a Stocker One Band
Please The Trees

Očekávaný dýchánek:

HOBIT FRODO Elijah Wood - Wooden Wisdom & Dj Fitz