2014-04-08   

Stalo se... Přesně před 5 lety předal náš Náčelník americkému prezidentovi Baracku Obamovi dárek - festivalová trika...

8. dubna 2009  15:47 | Lidovky.cz   PRAHA -Americký prezident Barack Obama dostal od náčelníka trutnovského hudebního festivalu Václava Havla a jeho bojovníků dárek se symboly festivalu a vyobrazením náčelníka z disidentských dob.

Fotka, na které je Václav Havel v triku s nápisem USS Forces, vznikla v době jeho nejdelšího věznění na přelomu 70. a 80.let. V roce 2007, kdy byl Trutnov Open Air Music Festival věnován právě Václavu Havlovi, ji organizátoři použili na tradiční  festivalové triko s nápisem Trutnov miluje Václava, Václav miluje Trutnov.

"My, festivaloví bojovníci, jsme prostřednictvím našeho náčelníka věnovali Baracku Obamovi trika s indiánskými péry, emblémy festivalu, apačským náčelníkem Geronimem, který byl posledním vzdorujícím bojovníkem na válečné stezce, a hlavně s kým jiným než s vyobrazením našeho náčelníka Václava Havla," říká k tomu zakladatel festivalu Martin Věchet. "Zažloutlá fotka nám v osmdesátých letech dlouho visela v kotelně a tehdy málokdo věděl, co je to za chlapa. Když se začátkem devadesátých let kotelna bourala, odlepil jsem ji zestěnya odnesl."

"Až nedávno se nám podařilo zjistit, že jejím autorem je náš kamarád, herec Divadla Járy Cimrman Honza Kašpar, který ji pořídil na přelomu 70. a 80. let minulého století,“ říká k osudufotografieMartin Věchet. Když Trutnov Open Air Music Festival pořadatelé v roce 2007 věnovali Václavu Havlovi, vznikl nápad přenést ji do festivalového emblému s nápisem: "Trutnov miluje Václava, Václav miluje Trutnov".Tričkopotom pořadatelé dali Václavu Havlovi jako dárek svému náčelníkovi a lze je pořídit pouze na festivalu.

Blízké a sympatické

„Fascinuje nás, že země, která je ve svých počátcích založená na 'holocaustu', utlačování a vyvražďování svých původních obyvatel, Indiánů, má sto let poté, kdy zemřel v rezervaci poslední bojující indiánský náčelník Apačů Geronimo, ve svém čele černocha  - Afroameričana a ještě k tomu ekologicky uvažujícího. To vypovídá o velké změně v myšlení Ameriky i světa. Právě ekologická témata velkého Obamy, jsou nám velmi blízká a sympatická,“  říkají pořadatelé.

"Michelle, ženě amerického prezidenta, a jeho dětem jsme prostřednictvím našeho náčelníka předali trička s jednoduchým obrázkem - malým nápisem Trutnov Open Air Music Festival s podpisem a srdíčkem Václava Havla,“ dodává k tomu pořadatelka festivalu Eva Navrátilová. Co na dárek řekl samotný velký Obama pořadatelé tají a očekávají, že se o tom krátce jejich náčelník Václav Havel zmíní sám ve Festivalovém samizdatu, jež vydávají každým rokem, či během letošního festivalu, který se uskuteční Na Bojišti ve dnech od 20. do 23. srpna. Letos bude věnován Janu Palachovi, Janu Zajícovi, Ryszardu Siwiecovi a mistru Janu Husovi s podtitulkem Geronimovi a všemlidemamerického Woodstocku '69.

Odpojit proud, postříkat močůvkou

Václav Havel je pravidelným návštěvníkem a stál u zrodu Open Air Music Festivalu Trutnov, nejstaršího a legendárního festivalu svého druhu v České republice a na Slovensku. Je to jediný festival ve středníEvropě, který za totality v roce 1987 rozehnala tehdejší Státní bezpečnost, a přesto nadále existuje. Do dnešních dnů jej každoročně navštěvují tisíce lidí. Těší se široké oblibě a je znám především svoji specifickou atmosférou a duchem pospolitosti. Vyznačuje se tím, že nestojí jen na muzice a svérázné dramaturgii, ale umí také ctít ekologické zásady,tradicem a souvislosti.

V roce 1987 StB organizátory pozatýkala, od domu nechala odpojit proud apozemekpostříkat močůvkou. Aparaturu se podařilo tajně uschovat ve stodole u Václava Havla, který má nedaleko chalupu a účastníky, kteří se sjeli z celé republiky, policie dva dny rozháněla. V roce 2007, tedy dvacet let poté, byl Open Air Festival Václavu Havlovi věnován a na pódiu byl slavnostně dekorován pravou indiánskou čelenkou za náčelníka.