2014-01-16   

80th Birthday - John Mayall - TRUTNOFF in ARCHA, MEZIFESTIVALOVÉ SETKÁNÍ 16. února 2014 v Arše, Praha

V čase zimního měsíce dlouhých nocí si Vás dovolujeme Tam Tamy zpod zasněžených hor pozvat na předfestivalové setkání letního Trutnov Open Air Festivalu, Českého Woodstocku. Nejedná se však o festival, který se uskuteční za sedm měsíců, ale mimořádné setkání s koncertem a oslavou narozenin významného hudebníka Johna Mayalla. Byť jsou naše wigwamy v horách zapadané sněhem, který do jejich útrob přináší klid a ztišení, vybubnováváme, že si v neděli 16. února připomeneme magickou atmosféru festivalu s narozeninami a koncertem Johna Mayalla. V divadelním prostředí pražské Archy vzdáme hold tomu, jenž inspiroval vznik trutnovského setkání, a oslavíme s ním jeho neuvěřitelné osmdesátiny. Koncert bude prvním z celého evropského tour k Mayallovým osmdesátinám. Uskuteční se 16. února v Divadle Archa pod názvem TRUTNOFF in ARCHA. Ve foyer divadla vás budou svým koncertem vítat Marta a Rasputin Band a pokusíme se vyhlášenou specifickou atmosféru festivalu přenést i pod střechu divadelního prostoru narozeninového večera.  

Mimo festival jsme uskutečnili pouze jednou větší samostatný koncert, a to v červenci 2011 vystoupení bývalých členů The Doors Ray Manzareka a Robbie Kriegera. Festivalová spiklenecká atmosféra byla všude cítit a energie byla skvělá, evokující dobu The Doors. Jsme rádi, že jsme to udělali.

John Mayall (na rozdíl od bývalých členů The Doors) letos na trutnovském Woodstocku vystoupil. V předvečer Johnova festivalového koncertu dalo slovo slovu a v lokále jsme si s kapelou řekli, že bychom měli Johnovi v Praze připravit narozeninový večírek. Je to téměř samozřejmá povinnost uspořádat narozeniny a koncert k takovému výročí muži, jenž dal podnět ke vzniku festivalu, a nepřímo tak stál u jeho zrodu.

 
Geronimova vzpomínka

„Když přijel John v roce 1985 do tehdejšího Československa na své první a poslední vystoupení pod širým nebem v rámci Bratislavské lyry, bylo to v té době temna něco nevídaného a neslýchaného. Skoro zázrak. Neuvěřitelné. Holky v prvních řadách pod pódiem si rvaly vlasy, brečely a křičely Johnee! To jsem do té doby nikdy, nikde neviděl a slyšel jen z vyprávění nebo viděl v dokumentech o Beatles. Pojednávat o tom bude i jeden z dílů dokumentárního seriálu České televize „Fenomén Underground“, který se dokončuje a poběží v druhé polovině roku. Byl to přesně mířený a vystřelený šíp do našich srdcí, který mne nakazil touhou a rozhodnutím uskutečnit, bez ohledu na okolnosti, velký hudební festival. Tak se i za dva roky stalo…“

Přání pozvat John Mayalla zahrát poprvé v ČR pod širým nebem jsme si splnili letos v létě. Bylo to skvělé a energické vystoupení. John letos celé trutnovské festivalové setkání první den zahajoval. „Viděl jsem asi pět jeho koncertů, ale dohromady na nich nenapovídal tolik, co letos na Trutnově. Kapela se na vystoupení dost těšila, a bylo to znát, “ doplňuje loňský zážitek zakladatel trutnovského festivalu Geronimo.


Who is John Mayall

John Mayall se narodil v roce 1933 nedaleko anglického Manchesteru. Od třinácti let se jako samouk učil hrát na klavír, kytaru a harmoniku. Vystudoval výtvarné umění, strávil tři roky v britské armádě v Koreji a zpočátku se živil grafickým designem. K hudbě se aktivně vrátil, až když mu bylo 30 let. Počátkem 60. let založil a vedl svoji kapelu The Bluesbreakers, v níž se vystřídala řada slavných muzikantů. Od roku 1966 v kapele působil kytarista Eric Clapton, který odešel z Yardbirds, aby se věnoval blues. S ním nahrál John Mayall posluchači i odborníky nejvíce ceněné skladby. Výsledkem bylo nejvýznamnější britské bluesové album všech dob. The Bluesbreakers byli líhní hudebních talentů. Kromě Claptona a jeho pozdějšího spoluhráče z Cream Jacka Brucea skupinou dále prošli například Peter Green, John McVie a Mick Fleetwood (pozdější Fleetwood Mac), Andy Fraser (Free) či Mick Taylor, který později působil v Rolling Stones. John Mayall si tak získal pověst hledače nových talentů. Eric Clapton přiznává: „John Mayall představoval pro mnoho muzikantů obrovskou školu.“

Koncert Johna Mayalla v rámci jeho 80th Birthday Anniversary Tour se uskuteční v neděli 16. února od 19:00 v pražském Divadle Archa. Vstupenky jsou k mání v pokladně a na stránkách Divadla Archa či Geronima za 850,- Kč.: www.archatheatre.cz, na www.festivaltrutnov.cz a v sítích Ticketpro a Ticketportal za 850,- Kč plus poplatky.

Srdečně Vás zveme a jste vítáni!
geronimo@festivaltrutnov.cz
608 711 710
Trutnov 14. ledna 2014

 

Trutnovský Woodstock a John Mayall

V roce 1985 se tehdy na koncert Johna Mayalla do Bratislavy sjelo mnoho lidí - huňáčů a alternativně smýšlejících z celé republiky. „Jeli jsme tam vypůjčenou plně naloženou starou škodovkou, kterou jsme cestou na dálnici zavařili. K tomu nám hrál tehdy populární hit Mike Oldfielda. Jeden válec v motoru sice přestal fungovat, ale když jsme dojeli do Bratislavy, děly se tam neuvěřitelné věci. Slovenská předkapela, tuším že Midi s jakýmsi popovým Robo Grigorovem, byla vypískaná, a když se na pódiu objevil John Mayall se skvělými kytaristy Coco Montoyou a Walterem Troutem, holky v prvních řadách si doslova začaly rvát vlasy, brečet a křičet „Johnééé“. To jsem nikdy předtím nezažil a do té doby znal jen z dokumentů o Beatles. Najednou se to odehrávalo v socialistickém Československu. Když John začal hrát, z reprobeden se počaly linout takové zvuky, které do té doby nikde na žádném koncertě českých a slovenských kapel nebylo slyšet. Nic uhuhňaného nebo přeřvaného, ale plné nasazení od počátku show a zvuk, který ve srovnání se slovenskou předkapelou zněl jak signály z dalekého vesmíru. Neuvěřitelné a nezapomenutelné. Někteří za Johnem jeli i na další koncert do Budapešti," vzpomíná Martin Věchet. „Bylo rozhodnuto. V kombinaci s Woodstockem a undergroundovými setkáními po stodolách bylo na festival, který jsme později pojmenovali Východočeský Woodstock, zaděláno.“

Geronimo, Martin Věchet