2013-08-09   

Trutnovský Woodstock zveřejňuje čtvrteční program prvního dne. Zahájí jej John Mayall, Čankišou, ale i Visací zámek nebo Vlasta Redl s Fleretem.

Za týden, ve čtvrtek 15. srpna, začíná setkání Trutnov Open Air Festival a zveřejňujeme program prvního dne! Ten začne bohoslužbou. Dále pak vystoupí král bílého blues John Mayall. Bude se jednat o Johnovo první tuzemské vystoupení pod širým nebem v našich teritoriích. Pestrobarevnou mozaiku čtvrtečního dne doplňují Čankišou, Visací zámek, Vlasta Redl s mimořadným vystoupením s Fleretem, Blanka Šrůmová z Tiché dohody, legendární Jazz Q Martina Kratochvíla, ale i osamocení muži s kytarou, ve svém „minifestivalu“. Open Air Festival Trutnov - Czech Woodstock se uskuteční od 15. do 18. srpna a jeho šestadvacátý rok je věnován obětem násilného poválečného odsunu.  

Tři sólo muži na pódiu

Znalí a protřelí ví, že zavedenou tradicí a jedním z charakteristických rysů podhorského setkání je, že dopředu nezveřejňuje časový program ani vystupující kapely rozdělené do jednotlivých dnů. Program je k mání až na místě ve Festivalovém samizdatu, neb ctíme momenty překvapení a radost ze setkání. Čtvrteční program a první festivalový den je výjimkou. Je prodchnut energií, momenty setkání, seznamování a radosti ze společného shledání. Dívky jsou voňavé a ve vzduchu je cítit energie očekávání dnů příštích.

Brány magické planety se otevřou v 16 hodin a o dvě hodiny později začne dění na hlavní scéně bohoslužbou za oběti divokého poválečného odsunu,  kterým je letos festival věnován, a za nadcházející čtyři dny míru a festivalového přátelství. Už je téměř tradicí, že první festivalový den zahajuje brněnská world music kapela Čankišou, která podle mnohých spiklenců v roce 2009 na trutnovském hlavním pódiu doslova „ukradla show“ hvězdám večera, britským Primal Scream.


Následovat budou další kapely: punkový Visací zámek, Vlasta Redl nejen se svojí kapelou, ale také s folkrockovým Fleretem. Ten v začátcích Vlastovy kariéry zpopularizoval několik Redlových písní včetně té asi nejznámější, zlidovělé Sbohem, galánečko.

Půl hodiny před půlnocí už dojde na hlavního gurua večera, britského „kmotra“ bílého blues Johna Mayalla. Otevřeně z našich teepee přiznáváme, že se naplňuje náš letitý sen. John, který nepřímo stál u zrodu trutnovského festivalu, bude mít tu čest celé setkání otevírat. Když přijel v roce 1985 do tehdejšího Československa na své první a poslední vystoupení pod širým nebem v rámci Bratislavské lyry, bylo to něco nevídaného a neslýchaného. Byl to přesně mířený a vystřelený šíp do našich srdcí, který nás infikoval touhou a rozhodnutím uskutečnit bez ohledu na okolnosti velký hudební festival. Tak se i za dva roky stalo...

Po Johnu Mayallovi dění na hlavním pódiu zakončí„minifestival“ Osamocení muži s kytarou. Tři muži si sednou vedle sebe, nohu přes nohu a jeden po druhém zahrají dvě až tři své písně. Bude to zádumčivý Vašek Havelka z Please The Trees, Stoker One Man Band zarachotí svými třemi nástroji najednou a Záviš zazpívá některé ze svých zlidovělých písní. Během celého 'minifestivalu' budou všichni sedět na židlích a poslouchat produkci svého 'osamělého' kumpána. Poté se všichni zvednou, ukloní a odejdou.

Další scéna, která bude ve čtvrtek hrát, je Undergroundový stan I. M. M. Jirouse. V něm zahájí večer v osm hodin Blanka Šrůmová se svým projektem Garden Party, následovat bude Jazz Q Martina Kratochvíla, který nedávno vydal zdařilé comebackové album Znovu. Finále večera obstará opět Vlasta Redl se svojí kapelou a Fleretem, kteří se sem přesunou z hlavního pódia během vystoupení Johna Mayalla.  Těšíme se, jak se Fleret a kapela Vlasty Redla propojí v jeden jam session a budou hrát a my s nimi zpívat při ohnivé vodě z Moravy až do ranních hodin…. Těšíte se též…?

Geronimo


Vstupenky na dobírku do neděle!

Vstupenky na Trutnov Open Air Festival lze na dobírku objednávat do neděle 11. srpna na www.festivaltrutnov.cz. Díky podpoře mecenáše Zdeňka Bakaly se prodávají již třetím rokem za stejnou cenu 980 Kč. Při objednání deseti vstupenek se dostává jedenáctá zdarma. V předprodejích lze potom lístky koupit za 1100 Kč a na místě bude jejich cena 1250 Kč.

 

PROGRAM ČTVRTEČNÍHO PRVNÍHO DNE:

ČTVRTEK Hlavní scéna / Main stage 15. 8. 2013

16:00 - OPEN

 

 

18:00

Bohoslužba – za oběti odsunu a 4 dny míru a festivalového přátelství

 

19:00

Čankišou

 

20:30

Visací zámek

 

22:00

Vlasta Redl s kapelou + Fleret

 

23:30

JOHN MAYALL (uk/usa)

 

01:30

„Minifestival“ - Osamocení muži s kytarou: Václav Havelka, Bahňous, Stoker One Man Band, Záviš....

 

 

Undergroundový stan I. M. Magora Jirouse

 

20:00

Blanka Šrůmová & Garden Party

 

21:30

Jazz Q Martina Kratochvíla

 

23:30

John Mayall na hlavní scéně

 

01:00

Vlasta Redl s kapelou

 

01:30

Fleret

 

 

02:30

Jam Sassion & prolínání do východu slunka: Vlasta Redl s kapelou a Fleret