2013-07-17   

Winnetou se vrací na trutnovský Woodstock a přiváží svoji sestru Nšo-či

Za necelý měsíc, 15. – 18. srpna, vypukne pod nejvyššími českými horami kultovní festival, legendární Open Air Trutnov, zasvěcenými přezdívaný jako Český Woodstock či Fotr všech fesťáků. Jak znalí ví, jeho počátky se datují až do roků komunistické totality 1984 a 1987, kdy zárodky festivalu rozehnala komunistická Státní bezpečnost. Na letošní přehlídku s undergroundovými kořeny jsme opět pozvali svého rudého bratra. Ne však toho ze srpnových tanků 1968, ale rudého gentlemana přijíždějícího s mírovým poselstvím, čelenkou a péry - filmového náčelníka Apačů Pierra Briceho. Do podhorského ležení se po pěti letech vrací Winnetou! A nebude sám. Přiváží s sebou svou sestru Nšo-či.

„Ten, který před pěti lety sjednotil podhorské i horské kmeny a všechny přijíždějící z jihu, severu, nížin i oblastí velkých jezer a nadzvedl celé festivalové ležení, se vrací, aby dodal spikleneckému setkání na síle a podhorským kmenům připravujícím se na odsun z Bojiště na statečnosti a odvaze,“ zní z wigwamů festivalu věnovaného obětem násilného poválečného odsunu, který sám bojuje s odsunem. Trutnovská radnice totiž pozemky, na nichž se přehlídka dvacet tři let pořádá, vyčlenila k zastavění. V místech jedné z hlavních bran již stojí první betonová stavba s překladištěm balíků.


Winnetou se vrací…

Winnetou již jednou trutnovský festival navštívil a jeho neobvyklé vystoupení na hlavním pódiu vyvolalo bouřlivou vlnu emocí. Tehdy na dotaz, zda-li ví, do čeho jde, odpověděl: „Ne, opravdu nevím, co mě tam čeká. Jsem velmi zvědav, ale jsem si jist, že se mi to bude líbit – nebude-li to moc hlasité.“ A hlasité bylo především Winnetouovo uvítaní. Po příjezdu jej v zákulisí obklopil dav lidí všech generací a různého vzezření, od dredatých kluků a holek, přes huňáče, dlouhovlasé vousáče i kravaťáky až po babičky. Winnetou chvíli váhal z obleženého auta  vystoupit. „Martin se k němu přiřítil a svlečený do půl těla začal otevírat dveře u auta. Winnetou se však překvapený zalekl a dveře zase opatrně zavřel. Vše bylo hektické, alesrdečné zároveň,“ vzpomenula squaw Evi Lipová z podhorského wigwamu. Po několika minutách sevšak Pierru Bricemu na podiu dostalo bouřlivého srdečného uvítání od vás - několika tisíců squaw a spolubojovníků, kteří jste jej začali společně spontánně zdravit indiánským pokřikem přikládáním ruky k ústům. „Byl to tak frenetický, šílený a silný spiklenecký pokřik válečníků, který se jen těžko popisuje, to se musí zažít. Než jsme vystoupili s Winnetouem na pódium, které bylo plně ponořené do tmy a z reproduktorů hrála jen známá kultovní hudba, byla na něm znát nervozita. Myslím, že až ve chvíli, když Winnetou viděl sám sebe, jak na velkém plátně jede na koni, pochopil, že to opravdu myslíme vážně,“  zní vesele z Geronimova wigwamu.


Trutnovský Woodstock už zažil mnohé

Český Woodstock se vyznačuje výjimečnou atmosférou, svéráznou a neotřelou dramaturgií a svými výstřelky předurčil tvář tuzemským festivalům. Zavedl tradici zvaní netradičních hostů. Trutnovský festival už zažil mnohé. Petra Nováka v polovině devadesátých let, kdy na festivalech nevystupoval. Komika Felixe Holzmana vystupujícího na jednom pódiu s Faith No More. Neuvěřitelný koncert Waldemara Matušky v roce 2002, dvojí vystoupení Marty Kubišové a královny Evy Pilarové a její královskou kuchyni, kde královna vařila pro své oddané bojovníky, squaw a celé podhradí či návrat Václava Neckáře v roce 2001 nebo Banjo Bandu Ivana Mládka v roce 1995. Návštěva rudého bratra Winnetoua ze spřáteleného kmene, ale měla úplně jiný rozměr. Bylo to silné, indiánsky šamanské a magické. Po nasazení čelenky a winnetouovském pozdravu vše dosáhlo vrcholu. „Stál jsem vedle náčelníka Apačů a viděl, jak mu z oka teče slza. V předních řadách si mladí i starší včetně mých rodičů utírali oči. Byli jsme dojati všichni, Winnetou jen stál a koukal, co se to děje. Pak pronesl řeč...,“ vzpomíná na návštěvu rudého bratra Martin Věchet alias Geronimo. Naše webové stránky od té doby zdobí vedle náčelníka Václava Havla a královny Evy Pilarové i podobizna rudého bratra Winnetoua.


Winnetou přiváží svoji sestru Nšo-či z kmene Apache

Co se stane letos, nikdo neví. Jedno je jisté. Letošní návštěva bude ještě silnější a vzácnější, neboť Winnetou alias Pierre Brice, s sebou přiveze a představí svou apačskou sestru Nšo-či, francouzskou herečku Marii Versini. Objeví se tak v našich teritoriích poprvé. Bratr se sestrou, bok po boku. Stráví v našem ležení dva dny a bude je možné potkat i při krátké debatě ve zvětšeném Undergroundovém stanu I.M.M. Jirouse. Festival tak letos přivítá vedle apačského náčelníka i Nšo-či. „Pod stejným jménem založil jednu svoji kapelu i veterán a lídr Hudby Praha a Jasné páky Michal Ambrož. Nšo-či je symbolem čistoty a indiánské krásy a její filmová představitelka Marie Versini indiánskou kulturu ve svém srdci nosí dodnes. Co na tom, že apačské indiánky většinou vypadají trochu jinak...“ vybubnovává Martin alias Geronimo, který si mezi kanadskými indiány kmene Oubaway vydobyl indiánské jméno Black Elk Warrior (Černý válčící los).


Nšo-či

To, že se stane Marie Versini Winnetouovou sestrou Nšo-či věděla už od raného dětství, kdy jí otec četl příběhy Karla Maye. Indiánský kostým na sobě měla poprvé na oslavě svých sedmých narozenin. „Už tehdy jsem věděla, že chci být Nšo-či, a mé sny se vyplnily. Natáčení s Lexem Barkerem a Pierrem Bricem bylo pro mě nezapomenutelným zážitkem,“ popisovala Marie Versini v jednom svém rozhovoru. Dnes se Marie „Nšo-či“ mimo jiné věnuje výrobě triček s indiánskými motivy, které pro ni vymýšlel její nedávno zesnulý manžel. A koně jsou stále v její blízkosti. Navíc jsme zjistili, že máme stejné psy, které pobíhají okolo našich teepee. Ne úplně obvyklou rasu. Pokrevní přátelství tím bylo stvrzeno…Patriarcha Open Air Festival Trutnov – Czech Woodstock

Věříme, že vás patriarcha mezi festivaly kmenovým spřátelením hereckých legend nezklame a poteší nejedno srdce. Hoka-héj! Věříme, že vás dramaturgická svéráznost a odlišnost nezklame a najdete si v jeho mozaice své. Zasvěcení vědí, že se zde odehrávají věci, které se slovy těžko pojmenovávají, jinde nenaleznou a nevidí. Spiklenecké setkání, jak jej pojmenoval náš náčelník, se nevyhýbá ani mimohudebním a ožehavým tématům s odkazem na dějinné události či k osobnostem, které chceme připomenout nebo s nimiž se ztotožňujeme. Letos  je festival věnován obětem násilného poválečného odsunu. Chceme tak připomenout osudy obyčejných lidí, kteří se často provinili jen tím, že byli jiné národnosti. Poválečné vyhnání silně ovlivnilo a změnilo krajinu i složení obyvatelstva. Stopy po odsunu jsou patrné dodnes i v myšlení mnoha lidí. Poválečná frustrace se dá pochopit, ale kolektivní vinu odmítáme..

Jan a další...


Mezi hlavní kmenové spolky letošního setkání patří John Mayall, u nějž se bude jednat o první tuzemské vystoupení pod širým nebem. Dále pak Natacha Atlas, Marky Ramone, Toy Dolls, Julian Marley, The Damned, Rachid Taha a další. Poprvé na festivalu vystoupí také slovenští Iné Kafé, či herec Oldřich Kaiser s undergroundovou písničkářkou Dášou Vokatou. Celkem na nejstarší hudební přehlídce svého druhu vystoupí na 80 kapel.

Wakan-Tanka!