2024-03-20   

Hau hau kola, Toniktuka he! TrutnOFF ke čtyřicetinám a na Den vrabců vybubnoval orla letošního setkání. Krále alternativního rocku, kultovní The Jesus And Mary Chain

TrutnOFF ke svým čtyřicátinám a na Den vrabců vybubnoval letošního orla, legendu alternativy, Jesus and Mary Chain. Na festival přivezou novinku Glasgow Eyes, která vyšla nyní v pátek. Bude to teprve třetí návštěva The Jesus and Mary Chin v České republice ve více než čtyřicetileté historii kapely. Kultovní uskupení ze Skotska doplní američtí Flogging Molly a dalších šedesát skupin všech žánrů. Festival, který se po loňském návratu z brněnského exilu uskuteční opět na tradičním místě pod horami, trutnovském Bojišti, se odehraje v obvyklém termínu od 22. do 25. srpna. Legendární přehlídka, u jejíchž počátků stál i Václav Havel, vznikla již v době totality na undergroundových základech a řadí se k nejstarším svého druhu v naší zemi.

Do Trutnova přijede jedna z nejzásadnějších kapel alternativního rocku

Již svým „okupačním“ datem každoročně připomínáme invazi ruských a dalších vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968, ale i své undergroundové a alternativní kořeny. To stvrzujeme i oznámenou kapelou. 

 

Jesus vystoupí v sobotu 24. srpna a bude to svátek pro všechny alternativní duše, ale nejen pro ně. The Jesus And Mary Chain jsou totiž na českých pódiích velmi vzácným kořením. Králové alternativy u nás prakticky nekoncertují. Vystoupili zde pouze dvakrát. Bude se tak jednat o vzácné vystoupení, první festivalové a teprve třetí v České republice za více než čtyřicetiletou existenci kapely.
 

 

První koncert a z Glastonbury na TrutnOFF

 

The Jesus And Mary Chain u nás poprvé zahráli v květnu 1992, krátce po znovunabyté svobodě, a jejich vystoupení, coby tehdy aktuální kapely první velikosti v tzv. Pyramidě na pražském Výstavišti bylo označeno za koncert roku. Jeho účastníci dodnes vzpomínají, jak se stěny pochybné stavby rozvibrovaly hlukovou hrou kapely. Podruhé přijeli až po dlouhých pětadvaceti letech, aby v Praze představili tehdy čerstvé comebackové album Damage And Joy. Před dvěma lety pak objeli jako jedni z headlinerů nejprestižnější festivaly kalibru  anglického Glastonbury nebo Primavera Sound v Barceloně. Letos tedy přijedou do třicetisícového města pod horami na nejstarší festival u nás. Před dvěma lety pak vystoupili jako jedni z headlinerů na nejprestižnějších festivalech, jako jsou anglický Glastonbury nebo Primavera Sound v Barceloně.


Kapela navíc po letech vydala novou desku, která vyšla před pár dny. “K tomu 40 let našeho setkání a 40 let od vzniku kapely. To vše do sebe skvěle zapadá a je jakoby vzájemně k sobě předurčené, seslané shůry od Nejvyšší Mocnosti nebo od náčelníka. Jen okolnosti vzniku kapely a našeho festivalu byly trochu jiné,“ vybubnováváme s úsměvem k našemu pow-wow, jehož první ročníky rozháněla tehdejší totalitní Státní bezpečnost a Čunase s Geronimem i dalšími spiklenci pozatýkala.

 

 

The Jesus and Mary Chain

 

Kapela The Jesus And Mary Chain existovala do roku 1999, kdy se bratři Reidové mezi sebou rozhádali. O osm let později k sobě naštěstí opět našli cestu, začali koncertovat a za dalších deset let vydali nové album Damage And Joy, na kterém svůj původní styl rozvinuli. Stali se lídry obnovené vlny kapel stylu, pro který se vžilo označení shoegaze. Prakticky ve stejné době se spolu s nimi začaly znovu po letech objevovat na velkých pódiích další hudebně spřízněné kapely typu My Bloody Valentine, Slowdive nebo Ride. Shoegaze se stal znovuobnoveným fenoménem části alternativní scény, který vygeneroval řadu dalších mladých kapel, jež si postavily The Jesus And Mary Chain a ostatní na piedestal.

 

TrutnOFF tak neuslyší žádnou kapelu z minulosti, ale svěží skupinu oslovující se svým současným zvukem i mladnou generace. Navíc, kapela má ráda opravdový rock'n'roll, kalifornský sound 60. let a ranou psychedelii, ve které kromě vždy mocně zkreslených a vazbících zvuků i "hluků" nechybí ani pevné písňové formy a dominuje jí melodie. To vše se vznáší nad noisovým základem.

 

 

Jedno z nejdůležitějších alternativních alb

 

Příští rok to bude neuvěřitelných čtyřicet let od vydání jednoho z nejdůležitějších alternativních rockových alb osmdesátých let Psychocandy. The Jesus And Mary Chain, které dva roky předtím založili bratři Jim a William Reidové jako protest proti syntezátorovému popu a s ohledem na punkové kořeny, z nichž vyšli, byla jednou z těch, které na dlouhá léta nalinkovaly směr vývoje kytarové muziky.

 


Další kapely

 

Kromě The Jesus And Mary Chain se mezi kapelami, které jsme již dříve „vybubnovali“, objeví jak domácí, tak zahraniční uskupení. Vedle amerických Flogging Molly s jejich energickým irským folk punkem se na našem pow-wow představí afričtí  šamané a zástupci world music NDOX Electrique, kteří v naší zemi vystoupí poprvé. Domácími spolubojovníky jsou David Koller s kapelou, Monkey BusinessVisací zámekCocotte MinuteSPSHentai Corporation, Znouzectnost, Garage, Záviš nebo pod horami premiérově herečka Bára Hrzánová s kapelou Bachtale Apsa či harmonikářka Rozálie. Další aktuálně doplňované kapely najdete na kmenovém webu ZDE. Nebude chybět ani tábor pro nejmenší s dětskými dílnami a další nehudební program, jak je zvykem v našem festivalovém ležení. 

 

Vstupenky

 

Čtyřdenní lístky jsou stále za mimořádně přátelskou cenu 1990 kůží, která symbolicky číslicí připomíná datum prvního polistopadového a oficiálního ročníku. Lze si je objednat na kmenových stránkách festivalu www.trutnoff.cz. Tradičně platí, že při objednání devíti lístků se dostává desátý zdarma.

 

Opatrujte se a děkujeme!

 

 

Geronimo Tribe