2024-03-06   

K Flogging Molly přidáváme senegalské šamany plazící se po zemi, ale i Davida Kollera. Headlinera vybubnujeme na Den vrabců

Nejstarší pow-wow v naší zemi, legendární TrutnOFF, který se loni po sedmi letech vrátil z moravského exilu do původních "lovišť" v Trutnově, vybubnovává další kapely. Vážení a milí, Hau hau kola! Toniktuka he! Na naše festivalové setkání, které proběhne v tradičním termínu od 22. do 25. srpna, přidáváme k již dříve oznámeným Flogging Molly, Monkey Business nebo Visacímu zámku senegalsko-francouzské šamany Ndox Electrique se svými starobylými rituály a elektro rockem. Je na co se těšit. Mezi dalšími oznámenými kapelami je také David Koller, Cocotte Minute, Michal Prokop & Framus 5 nebo pod horami poprvé herečka Bára Hrzánová s kapelou Bachtale Apsa. Na Open Air Festivalu, který desítky let připravujeme bez dotací a nadnárodních sponzorů, vystoupí přes 60 kapel a letos oslaví jubilejních čtyřicet let od svého vzniku. Čtyřdenní vstupenky stále držíme do 20.3. za více než přátelskou cenu 1900 kůží. Děkujeme za podporu Na Den vrabců a astronomicky první jarní den oznámíme letošního headlinera. Věříme, že snad tímto i následujícím Tam-tamem přineseme více radosti do vašich příbytků a wigwamů.

 

World Music in the West! TrutnOFF otevírá oči i srdce!

TrutnOFF je bohatý svoji historií, ale proslulý i svoji nezaměnitelnou atmosférou, kterou spoluvytváříte především vy a ty. Naše kmenová a osobitá dramaturgie i letos nabídne pestrobarevný program. Ozdobí jej řada největších legend české populární i undergroundové scény, ale i mladých alternativních objevů a zástupců dalších hudebních proudů. Od svých počátků TrutnOFF představuje i okénka do světa world music a letošní jubilejní ročník nebude výjimkou. Součástí našeho pow-wow a kmenového ležení bude také dětský tábor s výtvarnými dílnami, řada přednášek, workshopů a výstav.

TrutnOFF otevírá oči i srdce! 

 

 

Z Womadu na TrutnOFF: NDOX Electrique přináší světovou hudbu do středu Evropy. V Čechách vystoupí poprvé 

Ndox Electrique je nová skupina, která zaujala svým loňským debutovým albem „Tëd Ak Mame Coumba Lamba Ak Mame Coumba Mbang“ a svými prvními koncerty. Kapela se letos představí nejen na prestižním britském festivalu světové hudby, umění a tance Womad, za nímž stojí známý hudebník Peter Gabriel, ale také na našem festivalu, kde vystoupí v Čechách poprvé. Skupina zde otevře dveře do světa dosud neznámého léčivého rituálu ze Senegalu nazývaného ndöep. 

 

To ještě na Českém Woodstocku nebylo 

„S Ndox Electrique nás čekají divoké bubny s vypjatými ženskými vokály a elektro rockový nářez propletený se starobylým senegalským rituálem. Nejedná se o žádnou etnomuzikologickou kapelu, ale o syrové a šamanské uskupení s říznými kytarami. Při jejich energickém vystoupení se ženy plazí po zemi, kde se z jejich třasu a pohybů rozpoznává podoba ducha. Zatímco část skupiny do něj vkládá ostré kytarové riffy, připomínající spíše kapely z hardcorové či metalové scény. To vše je inspirováno skutečnými lidovými africkými zvyky a rituály. A tento neobvyklý obřad, který spatřil vloni poprvé i svět, bude k vidění právě na festivalu TrutnOFF," říká k tomu naše hudebnice, etnoložka a kmenová náčelnice Marta.
 

Skupinu založili francouzský kytarista a programátor François R. Cambuzat a italská baskytaristka Gianna Greco, kteří k senegalskému zvukovému ostří přidali vlastní agresi. Pomáhají místním komunitám, na které je i jejich hudba vždy navázána. Na experimentální scéně se dvojice proslula coby „antikomerční, anti-rock'n'rollové a antikapitalistické“ duo Putan Club, spolupracují také s Lydií Lunch a radikální skupinou Ifriqiyya Electrique, se kterou představují léčivý rituál tuniské černošské komunity Banga.
  

Lečivý rituál ze Senegalu, do kterého řežou ostré kytary

Na pódiu Ndox Electrigue vyzývá duchy, aby vyléčili moderní svět pomocí tradičních zaříkadel, tanců, bubnů, perkusí, elektrických kytar a laptopů. Na naší tradičně žánrově pestré přehlídce bude tedy možné být svědkem skutečného rituálu, kdy se ženy uvedou do euforického stavu než po divokém tanci s vnitřními prožitky upadnou na zem a následně z nich vychází škodlivý duch. 

 

A k tomu opět Marta: "V severní Africe nebo Senegalu se dodnes spoléhají na léčebné rituály. O vlivu duchů se nepochybuje. Jedním z nich je rab, kteří podle mýtů obývali zemi dávno před lidmi a přebývali v dutinách stromů. Když jsou kvůli zemědělské půdě pokáceny, rabům nezbývá, než se toulat a hledat si nové místo k bydlení. Mají tak dost důvodů si na lidi zasednout. Být s nimi za dobře se vyplatí."

"Divoká bubenická smršť s šamanským obřadem, kdy se ženy uvedou do tranzovního tance než spadnou na zem, a pak z nich vychází škodlivý duch, může být cestou k dosažení spásy a osvobodit uvízlé duše. Na podhorská loviště se tak opět vrátí jedno silné a očišťující vystoupení," popisuje kořeny rituálu a připomíná návratu festivalu "Indiánka" Marta s muzikologem Jirkou.

 Další kapely

Dalšími vybubnovanými kapelami jsou například David Koller, který se po osmi letech vrací do našeho ležení se svojí skupinou. Přehlídku tvrdými riffy obohatí Cocotte Minute a poprvé se před podhorskými wigwamy představí herečka Bára Hrzánová s cikánsko-gadžovskou kapelou Bachtale Apsa nebo dryáčnická šansoniérka Rozálie. Na festivalu nebudou chybět ani legendární Michal Prokop s Framus Five, punkoví SPS nebo již osvědčení kumpáni ze sametového podzemí a s hlubokými kořeny v undergroundu naší přehlídky - Garage s "božským" mimozemšťanem Tonym, jejichž koncert bude natáčet i Česká televize. 
 

 

Vybubnování headlinera – na Světový den vrabců a první jarní den
Letošního headlinera s dalšími kapelami oznámíme na Světový den vrabců a první astronomický jarní den, 20. března

 

Vstupenky

Na festivalu, který letos oslaví jubilejních čtyřicet let od svého vzniku a je tradičně pořádán bez nadnárodních sponzorů a dotací, vystoupí přes šedesát skupin. I přesto zůstávají čtyřdenní lístky stále do 20.3. za mimořádně přátelskou cenu 1900 kůží. Vstupenky si lze objednat na stránkách festivalu www.trutnoff.cz a tradičně platí, že při objednání devíti lístků se dostává desátý zdarma. Hudební přehlídka se uskuteční na trutnovském Bojišti, kterému festival vdechnul atmosféru a probudil jeho genia loci.

 

Vítejte! Těšíme se!

Wakan-Tanka...
Geronimo tribe