2023-05-10   

Trutnoff vybubnovává: industriální Laibach, ale i keltské punkfolkové The Rumjacks z Austrálie

  Legendární festival, který se letos po sedmi letech vrací z moravského exilu do domovského Trutnova a uskuteční se v tradičním termínu od 17. do 20. 8., oznamuje další kapely. „V prvních májových dnech vybubnováváme, že vedle již ohlášených Therapy?, legendy reggae Andrew Toshe nebo etno tanečních Asian Dub Foundation na naše Pow-wow přijedou industriální experimentátoři Laibach a přiletí i punkfolkoví The Rumjacks z Austrálie. Oznamujeme i další tuzemské kapely,“ zní tam-tamy z našich wigwamů.

 

Na festivalu, který je znám svoji specifickou atmosférou a neotřelým programem s širokým žánrovým rozpětím, se představí šedesát skupin. Pestrobarevný program ozdobí řada největších legend české populární i undergroundové scény, ale i mladých alternativních objevů a zástupců dalších hudebních proudů. Nejstarší nejen hudební přehlídka svého druhu u nás se uskuteční na trutnovském Bojišti, kterému festival před lety vdechnul atmosféru a probudil jeho genia loci. I Laibach byli několik let po svém vzniku v tehdejší socialistické Jugoslávii zcela zakázáni.
 

Laibach přijedou s kompletní vizuální show

Syrový industrial s experimentálními prvky a uměleckou pódiovou show, to jsou Laibach. Jedna z nejprovokativnějších, inovativních a podivných kapel rockové historie - i to k trutnovskému festivalu patří. Již v osmdesátých letech jako jedna z prvních skupin umělecky poukazovala na symboly totalitních režimů a související okolnosti. „Dnes, poté, co Rusko napadlo svobodný a samostatný stát, potažmo i celý demokratický svět, opět bohužel aktuální témata,“ říká Martin Geronimo Věchet, zakladatel festivalu jehož první ročníky rozháněla komunistická Státní bezpečnost.


„Laibach není politickou skupinou, pokud jde o politický aktivismus. Nepodporuje žádnou politickou stranu ani myšlenku. Jde o umělecký projekt, absolutně nestranný,“ uvádí skupina k podsouvané údajné propagaci totalitarismu.

 

 

Kapela v hudbě kombinuje úderný pochodový rytmus s obludností industriálu a metalovými riffy. Právě Laibach inspirovali svým konceptem a hudebním stylem i známou kapelu Rammstein. Kromě vlastních skladeb se proslavili po celém světě zejména předělávkami skupin The Beatles, Queen, Europe a dalších, které však mají s originálními verzemi pramálo společného. Ve své zemi se stali i hudebním křídlem slovinského avantgardního uměleckého spolku Neue Slowenische Kunst (NSK), který se zabýval zkoumáním vztahů mezi uměním a politikou. 
 

„Laibach přijedou s plnou vizuální a světelnou show - s nadsázkou jako malý Pink Floyd z východu. Lze říci, že taková kapela u nás ještě nehrála,“ říká k tomu s úsměvem Marta Vrbová Věchetová, dcera zakladatele festivalu.

 

 

The Rumjacks, keltský rock, folkpunk i tradiční irská hudba od protinožců

Austrálie vyplodila nejen známé hvězdy jako je Nick Cave nebo AC/DC, ale i takové kapely jako The Rumjacks. Není obvyklé, že by k nám z daleké Austrálie doputovala kapela s kořeny v irské tradiční hudbě. „The Rumjacks svými energickými rytmy dokážou nadchnout a roztančit nejeden večírek či festival. Akordeon, irská flétna, banjo, mandolína s říznými kytarovými rytmy dělá z kapely od protinožců energickou a živelnou skupinu, jak z nejlepší irské čtyřky, narvané ryzí hospody na periferii s hudbou nefalšovaných keltských kořenů,“ doplňuje od našeho teepee sama hudebnice Marta.  


The Rumjacks vznikli v roce 2008 v Sydney. Ale až v roce 2016 vstoupili se svým hitem „An Irish Pub Song“ s pětaosmdesátimilionovým shlédnutím na YouTube do širšího povědomí a následně kříží úspěšně pódia po celém světě. 


V covidovém roce 2021 kapela vydala desku Hestia, která s čerstvým nábojem představila i nového zpěváka a autora skladeb, Mikeho Rivkeese, kterému se podařilo oslovit nové fanoušky a propojit je s těmi starými. Úspěch alba Hestia The Rumjacks přiměl k vydání EP Brass for Gold, s typickým elektrickým keltsko punkovým zvukem, ale i větším ponořením do ska s hardcorovými vlivy. 
 

 

Místo konání a další kapely 

Festival se v podkrkonošském Trutnově letos uskuteční v tradičním areálu i na loukách v jeho těsné blízkosti, tak jak to znají jeho pravidelní návštěvníci. I zde se však v dohledné době dvou až tří let plánuje nová výstavba, a to už na okraji samotného areálu. „Uvidíme, jaké budou s příchodem nového starosty další perspektivy. Naděje zůstává. Třeba dojde i na svatbu, která byla dříve na festivalu zakázaná,“ uzavíráme s úsměvem naše tam-tamy.


Mezi dalšími tuzemskými kapelami, které TrutnOFF oznamuje, jsou například Luboš Pospíšil a 5P, folkpunkový písničkář Záviš, alternativní Kolektivní Halucinace, punkoví !V.V.Ú., legendární písničkář Jaroslav Hutka, nestoři undergroundové a pubové scény Garage s božským Tony Ducháčkem či mladá kapela na pomezí stoner rocku a blues The Atavists. Již dříve jsme oznámili například Monkey Business, punkovou legendu Visací zámek, barda bluegrassu Roberta Křesťana s Druhou Trávou, polsko-slezskou harmonikářku Beatu BocekMichala Prokopa & Framus FiveŠvihadlo, punkové SPS, drsné noise-rockové Děti deště nebo dívčí kapelu Zuby Nehty.  Další zahraniční i tuzemské kapely klepou na dveře.

 


 

Festival se pořádá bez nadnárodních sponzorů či ministerských dotací a DÍKY VÁM si nadále  zachovává svobodného ducha a specifickou atmosféru. Minulému i současného režimu či covidu navzdory. Děkujeme. Jak znalí ví, v jeho rámci se odehrávají rovněž různé debaty na společenská, umělecká i politická témata včetně pravidelných Open Air bohoslužeb.

 

Vstupenky lze nyní v jarní edici zakoupit do zítřka, pátku 12. května stále za přátelskou cenu 1700 kožek na webových stránkách festivalu www.trutnoff.cz. I tento rok tradičně platí, že při objednání 9 vstupenek je desátá zdarmaCamp je zdarma! U nás se za stanování neplatí.

 

Geronimo Tribe