2015-07-01   

Trutnoff Open Air porušuje tradici. Dává do prodeje jednodenní vstupenky a užívá si rozmanitosti. Vedle Prodigy či metalu Gojira zahraje i cimbálovka a dívčí soubor z Kozojídek.

Legendární festival Trutnoff Open Air, který se uskuteční od 20. do 23. 8., porušuje jednu ze svých tradic. S příchodem prázdnin poprvé od roku 1990 dáváme do prodeje limitovaný počet jednodenních vstupenek. A to na den, kdy vystoupí hlavní kapela festivalu, britští Prodigy. Vedle Prodigy a nedávno oznámené metalové kapely Gojira vystoupí na festivalu i folkový dívčí soubor Rózinky z Kozojídek, Horňácká cimbálová muzika primáše Petra Mičky, Wabi Daněk nebo Ondřej Havelka se svým swingovým orchestrem. Festivalu se věnoval i poslední díl pořadu České televize Fenomén Underground, který odvysílala ČT Art premiérově v pátek 26. 6. ve 20:20 pod názvem Pokus o Woodstock. „To nejlepší nakonec,“ říkáme s nadsázkou. Shlédnout jej můžete na webu České televize zde:  www.fenomenunderground.cz.

Folk, metal, swing i folklór

Prodigy, reggae židovského zpěváka Matisyahua, poppunkový New Found Glory, metalová Gojira, ale i dívčí soubor Rózinky z Kozojídek, swingový orchestr Ondřeje Havelky, cimbálovka z Horňácka či country bard Wabi Daněk, to je legendární festival Trutnoff, přezdívaný Český Woodstock. Jeho počátky se v podhůří Krkonoš datují do roku 1984, kdy první dva ročníky rozehnala tehdejší Státní bezpečnost. Podhorské  setkání je známé nejen svými dedikacemi, návštěvami ze společenského a kulturního života, ale i neotřelou dramaturgií s hudebními zvraty a extrémy. „Je vzorným příkladem upřímně míněné plurality: často tu po sobě vystupují tak různí muzikanti, že je nikde jinde vedle sebe neuvidíte,“ vlastnoručně napsal do Festivalového samizdatu v roce 2007 náčelník trutnoffského festivalu Václav Havel.

Moravští hudci budou během festivalu procházet jeho ležením včetně zákulisí. Neminou ani Hare Krišna camp nebo indiány u jejich teepee, až skončí na jednom ze tří pódii. Právě horňácká cimbálovka doprovázela svými interpretacemi známé hudby první setkání rudého bratra Winnetoua s festivalovými squaw a spolubojovníky v roce 2008.

   

Prodigy – nedělní divoká tečka s jednodenními vstupenkami

Festival se vyznačuje přátelským prostředím a je známý svou neformální atmosférou. Ctí tradice, ale ty své rád občas porušuje. A letos tomu tak je hned dvakrát – proti zvyku oznamujeme den vystoupení hlavní kapely a dáváme do prodeje limitovaný počet jednodenních vstupenek na tento den. Je to historicky poprvé od vzniku tohoto festivalu před jednatřiceti lety. Energická a divoká tečka festivalu, britští Prodigy, vystoupí v neděli a v poslední den festivalu společně s nimi vystoupí dalších pětadvacetkapel na třech scénách. Program bude v neděli začínat bohoslužbou a probíhat bude až do hluboké noci a ranních hodin druhého dne.

Festival není jen o jednotlivých koncertech. Ale od počátku jej vnímáme především jako moment setkání hudebníků a lidí, kteří nemají rádi někým nalajnované a předem vyšlapané stezky, ale chtějí si na věci přijít sami a okusit trochu neznáma. Porušením jedné z letitých tradic vycházíme vstříc těm, kteří z nějakých důvodů nechtějí nebo nemohou být na festivalu čtyři dny, aby se mohli společně dotknout oné magické atmosféry pospolitosti alespoň jeden den. Inspirací jim může být páteční premiéra posledního dílu filmového dokumentu Fenomén Underground o festivalu v České televizi, který byl věnován právě festivalu.

„Je to vstřícný krok ke všem neostříleným skautům a trutnoffskou půdou nepolíbeným novicům, aby se jejich mokasíny mohli seznámit s posvátnou červenou hlínou.Poznají, okoštují pochutiny z našich teritorií, poslechnou dalších pětadvacet kapel a zažijí těžko sdělitelné. Třeba už příště nebudou řešit, který den hrají Prodigy nebo někdo jiný, s poznáním, že důležitý je moment setkání,“ zní z našich wigwamů a teepee.

Limitovaná edice jednodenních vstupenek

Zájemci si jednodenní nedělní lístky v limitované edici mohou koupit prostřednictvím festivalových stránek www.festivaltrutnov.cz za cenu 990 Kč, nebo ve vybraných předprodejích. Budou však k dispozici jen po určitou dobu v omezeném množství. Permanentka na celý čtyřdenní festival v tuto chvíli stojí 1200 Kč a lze ji rovněž zakoupit na stránkách festivalu nebo telefonicky na čísle 608 711 710. Ve vybraných předprodejních místech jsou permanentky k dispozici za 1300 Kč, na místě pak bude lístek stát 1500 Kč. Parkování a kempování je zdarma.

Užívejte záčátek prázdnin a opatrujte se!

Geronimo Tribe