2015-05-08
Festival TrutnOFF bude věnován svobodě Ukrajiny, obětem holocaustu a náboženské toleranci. Podporu vyjádřil i kníže. Vybubnováváme i české kapely, které zahrají na festivalu poprvé.
Je máj. A v těchto květnových dnech prodchnutých vůní rozkvetlých stromů vybubnováváme letošní dedikaci. Už se stalo tradicí, že každý ročník legendárního Trutnoff Open Air Festivalu je někomu věnován či zasvěcen. I tím se odlišuje od jiných hudebních podniků. Obvykle na něm vystupují i účinkující, které byste jinde na jednom pódiu marně hledali, jak říkal Náčelník. Ani letos tomu nebude jinak.
Festival Trutnoff se uskuteční od 20. do 23. srpna a bude věnován svobodě Ukrajiny, obětem holocaustu a náboženské toleranci. Oznamujeme i první várku českých kapel, z nichž některé ještě nikdy v našem ležení nevystoupily a nebyly červenou hlínou políbeny. Na festivalu zahrají poprvé. Vystoupí tak vedle již ohlášených britských The Prodigy, jejichž nová deska sklízí více než pozitivní ohlasy. Podhorská půda se zatřese...
Věnováno svobodě Ukrajiny, obětem holocaustu a náboženské toleranci
Je známo, že „Český Woodstock“, jak často bývá trutnoffský festival přezdíván, se vyznačuje nejen hudbou a neobvyklou dramaturgií s charakteristickými zvraty, vtipem a extrémy, ale i zajímavými návštěvníky a dedikacemi. Ctí tradice a připomíná různé osobnosti či události z historie i současnosti, které jsou festivalu blízké. Jak říkáme, festival není jen o hudbě, ale má i svého ducha a názor.
„Letošní setkání věnujeme aktuálním událostem, které hýbou Evropou i Amerikou a které kdyby – nedej Bože – přerostly, nemuseli bychom se už těšit na žádné festivaly. Žádné by nebyly a radost ze setkání na nich by odplynula a vymizela. Nebylo by kam jezdit. Svět by měl jiné starosti – o vlastní přežití. Připomínkou z nedávné historie mohou být právě oběti holocaustu, jehož smutné sedmdesátileté výročí si v letošním roce připomínáme. Projevy diktatury známe v různých podobách a obměnách z historie i současnosti. Ďáblovi je třeba říci ne, i třeba formou zasvěcení festivalu,“ zní z našich wigwamů k letošní dedikaci.
Po celé naší Zemi je dost konfliktů, často velmi drastických a krvavých, ve jménu toho či onoho náboženství. Proto chceme připomenout myšlenku náboženské tolerance a snášenlivosti. Nelíbí se nám islámský radikalismus a jakékoliv další fanatické náboženské projevy. Toleranci považujeme za jediné možné řešení těchto problémů. Festivalové ekumenické bohoslužby, při kterých se vedle sebe dokáží domluvit vyznavači védské kultury Hare Krišna s katolíky a protestanty a na jednom pódiu odsloužit bohoslužbu, jsou ukázkou toho, že to jde, i když se to každému líbit nemusí.
Podporu věnování vyjádřil i kníže
Trutnoff Open Air Festival v sobě nese občanskou angažovanost od svého počátku a není nám lhostejné co se okolo děje. Vše souvisí se vším. I proto festival provázejí návštěvy a sympatie známých osobností z politického a kulturního života. Jak známo, festival měl rád náš Náčelník Václav Havel, který je dodnes jeho součástí a stál i u jeho počátků v první polovině osmdesátých let minulého století. Jedním z festivalových návštěvníků bývá také Karel Schwarzenberg, bývalý ministr zahraničí a kandidát na prezidenta, který je v prostředí festivalu titulován jako kníže či Jeho Jasnost a který v pohnutých dnech několikrát navštívil Ukrajinu. „Ukrajina je země, která měla v dějinách kromobyčejně tragický osud a bohužel to stále trvá. Jsem velice rád, že Trutnoffští věnují svůj festival Ukrajině právě teď, kdy východní Ukrajina potřebuje veškerou podporu lidí, kterým záleží na svobodě. Děkuji za tento nápad a vím, že moji ukrajinští přátelé budou mít velkou radost. Doufám, že se aspoň některým z nich podaří do Trutnova dorazit,“ vyjádřil podporu letošní dedikaci kníže, který i letos pravděpodobně festival navštíví.
Každoroční věnování se obvykle promítá i do programu setkání. Tradici jsme zahájili před sedmi lety dvouhodinovou debatou s Václavem Havlem. I tento rok se připravují debaty, výstavy a setkání k letošnímu zasvěcení.
První várka tuzemských kapel, které na festivalu nikdy nehrály
V souvislosti s Prodigy mluvíme o rozšiřování obzoru a posouvaní hranic i žánrového rozpětí festivalu. To platí i o tuzemských kapelách, které by toho měly být dokladem. Některé z nich budou na trutnoffském festivalu vystupovat vůbec poprvé. „S věnováním zveřejňujeme i první české kapely, z nichž některé ještě nikdy v našem ležení nevystoupily a nebyly červenou hlínou políbeny. Na festivalu zahrají vůbec poprvé,“ zní z Geronimova wigwamu. Patří k nim třeba Nylon Jail, Zoči Voči, Vložte kočku nebo Vladivojna La Chia & Banana či Voxel. Po loňské úspěšné premiéře se na Bojiště vrátí Jaroslav Uhlíř s kapelou, jenž loni rozezpíval celou odrostlou školku, která se v trutnoffském amfiteátru shromáždila. Jako do své domoviny do podhorského ležení přijedou tradiční Plastic People či herec a osamocený muž s kytarou, oblíbený Jiří Schmitzer, pravidelně zaplňující hlediště. Po dvanácti letech se opět vrátí Václav Koubek s kapelou, aby zde oslavil své šedesátiny.
Nejlevnější vstupenky a 10+1
Nejlevnější vstupenky lze nyní objednávat na stránkách festivalu www.festivaltrutnov.cz nebo na emailové adrese geronimo@festivaltrutnov.cz, jejich cena je 1200 Kč. Při objednání deseti lístků se dostává jedenáctý zdarma. Camp a parkování je zdarma.
Opatrujte se a naslouchejte různorodým rytmům jara a jeho vůním.
Geronimo tribe