2014-08-13   

Trutnoff porušuje tradici a zveřejňuje čas vystoupení Patti Smith

iDnes: Trutnoff Open Air Festival, který se uskuteční ve dnech 14. - 17. 8., i přes letitou tradici, že předem nezveřejňuje časový program ani rozdělení kapel do jednotlivých dnů, letos mimořádně poodhaluje tajemství. Sděluje, že hlavní hvězda festivalu Patti Smith zazpívá v sobotu.

"V podstatě na nic jiného v posledních týdnech neodpovídáme než na telefonické dotazy, kdy přijede a hraje Patti s objednávkami lístků. I přesto, že ctíme momenty překvapení a především radost ze setkání, rozhodli jsme se udělat vstřícný krok k novým kmenovým společníkům, kteří k nám jedou většinou poprvé a poodhalujeme tajemství: Patti zahraje v sobotu," říkají pořadatelka Marta Věchetová a zakladatel festivalu Martin Věchet.

Trutnoff uvede ve čtvrtek 14. srpna Frodo z Pána prstenů, americký herec Elijah Wood. Pozdraví a zahájí festival, po půlnoci pak zahraje v Undergroundovém stanu I. M. M. Jirouse se svým DJ projektem Wooden
Wisdom & DJ Fitz.

Vzkaz Elijaha Wooda návštěvníkům festivalu Trutnoff

Hej všichni dobří lidé na festivalu Trutnoff. Moc se těšíme, že vám zahrajeme náš DJ set v tak krásném prostředí mezi lesy a horami – paráda... A hlavně jsme pyšní, že jsme byli pozváni, abychom zahráli na festivalu s tak dlouhou tradicí a na festivalu, jehož náčelníkem je takový dobrý člověk jako Václav Havel. Příroda a dobří lidé, to vždy přináší skvělé vibrace. Doufáme, že vám taky nějaké předáme. Těšíme se na naše vystoupení a uvidíme se ve čtvrtek v noci!
Opatrujte se
Zach Cowie, Elijah Wood & John Fitzgerald
(Wooden Wisdom & DJ Fitz)

Pořadatelé také nově zveřeňují nehudební program. Festival je letos věnován indiánským obětem u Sand Creeku a ideálům 17. listopadu. K tomuto tématu se budou vázat i setkání a debaty. Návštěvníci budou mít možnost se setkat s pomocným biskupem pražským Václavem Malým, který byl v roce 1989  moderátorem velkých listopadových demonstrací na Strahově a Václavském náměstí.

Páteční ekumenickou mši sloužil biskup Václav Malý (Open Air Music Festival Václav Malý sloužil na trutnovském festivalu mši už v roce 2012 Václav Malý je jedním z prvních signatářů Charty 77 a v roce 1989 se stal i  mluvčím Občanského fóra. Na úvod festivalu bude v pátek, po kapele Máma Bubo, která otevírá první oficiální den a která měla vystoupit na rozehnanném festivalu před třiceti lety ve Starých Bukách, sloužit i festivalovou bohoslužbu.

V Undergroundovém stanu I. M. M. Jirouse rovněž proběhne debata s promítáním o indiánech kmene Cherokee, jejichž pokojnou vesnici před 150 lety zmasakrovali přistěhovalí američtí vojáci při kolonizaci Severní Ameriky. Přednášku pořádá Knihovna Václava Havla a kromě diskusí s odborníky amerikanisty budou promítnuty i filmy a fotografie k tomuto tématu.

Na stejném místě se i uskuteční premiéra filmu o festivalu, který Česká televize plánuje odvysílat na podzim letošního roku v rámci dokumentárního seriálu Fenomén Underground. V devětatřiceti dílech mapují jeho tvůrci neoficiální kulturní proudy, žánry i významné osobnosti českého podzemí. A to od čtyřicátých let až do současnosti.

Vstupenky jsou nyní k dispozici v kamenných předprodejích za 1 200 Kč, na místě budou o stokorunu dražší. Lze je zakoupit i přes festivalové webové stránky. Camp i parkovaní je v Trutnově zdarma.