2012-06-07   

Český Woodstock vybubnovává:
Do Podkrkonoší dorazí JOHN CALE,
ikona sametového podzemí a zakladatel The Velvet Underground
- oblíbené kapely náčelníka Václava Havla i Martina Magora Jirouse.

Tam tamy zpod hor opět duní a rozvibrovávají duše mnohých vnímavých squaw, spolubojovníků, stopařů a šamanů. S příchodem měsíce růží do vašich území vysíláme, že kultovní undergroundová nejen hudební slavnost a setkání vybubnovává další zářez do své pestrobarevné pažby. Pozvání přijal a přijede JOHN CALE. Ikona sametového podzemí a zakladatel Velvet Underground, oblíbené kapely náčelníka Václava i gurua undergroundu Ivana Martina Jirouse. Bude se jednat o první letní vystoupení Johna Calea pod širým nebem na území Československa. „Deska určité kapely, Velvet Underground, sehrála svoji zvláštní roli v této zemi, což si asi ani v Americe moc nikdo nevšiml," řekl v dubnu 1990 chief Václav Havel. Právě náčelníkovi Václavovi a guruovi undergroundu Martinu Magorovi bude letošní festival In Memoriam věnován.

Open Air Festival Trutnov, přezdívaný Český Woodstock se uskuteční tradičně v měsíci zrní a dozrávající trávy 16. – 19. 8. 2012 „Na Bojišti“ v Trutnově. Jsme rádi, že můžeme doplnit svoji hudební mozaiku o skutečnou ikonu undergroundu – Johna Caleho z legendárních Velvetů. „I když s největší pravděpodobností nikdy neulovil bizona, neseděl u poradního ohně a modlí se k jiným bohům než Manitouovi, bude mít bezpochyby v podhorském ležení trutnovského kmene vyhrazeno místo z nejčestnějších,“ glosoval Johnovu účast hudební publicista Ondřej.

Proč John Cale...?

„John Cale je přesně ten umělec a hudebník pro Trutnov. Kdo jiný by měl na letošním festivalu, který je bohužel věnován In Memoriam náčelníku Václavovi a guruovi undergroundu Martinu Magorovi, vystoupit, když ne právě John Cale z jejich milované kapely Velvet Underground? Navíc na festivalu s undergroun-dovými kořeny v roce jeho pětadvacátého výročí existence. Jen mi je neuvěřitelně líto, že tady fyzicky s námi náčelník ani Magor již nebudou. Měli jsme Johna pozvat už dávno. Vše rychle běží a pomíjí. Nemělo a nemá cenu nic odkládat,“ říká k tomu z našeho podhorského ležení zakladatel a duchovní otec festivalu Geronimo.

Právě Velvet Underground založení ve Warholově Factory v roce 1965 Johnem Calem a Lou Reedem inspirovali tuzemskou kapelu Plastic People i celé „sametové podzemí“ v Čechách, na Moravě i Slovensku. O něm mimo jiné napsal v roce 1975 Ivan Jirous, přezdívaný Magor, svoji stěžejní a klíčovou „Zprávu o třetím českém hudebním obrození“. Legendární undergroundová kapela Plastic People měla svého času dokonce v repertoáru i skladby Velvetů. Hrál s nimi tehdy v totalitním Československu  dočasně žijící Kanaďan Paul Wilson. „To spojilo Plastiky a zdejší underground s jejich americkými vzory a dodávalo jim to na autentičnosti,“ vzpomíná na období undergroundu, kdy kapela nemohla veřejně hrát, spoluzakladatel festivalu a undergroundová legenda František „Čuňas“ Stárek. Když se podíváte na zamyšleného Johna Calea s violou a málomluvného Jiřího Kabeše z Plastiků, nelze co dodat. Podobnost kmenových bratrů je nepřehlédnutelná. Paul Wilson byl později vyhoštěn a uvěznění Plastic People se stalo impulzem pro vznik Charty 77. Jak řekl náčelník Václav v dubnu 1990: „Hudba Velvet Underground měla svůj velmi specifický vliv právě v naší zemi, právě v našem prostředí. To by bylo dlouhé povídání....“

Who is John Cale

John Cale je legendární hudebník rockové avantgardy pocházející z Walesu. V roce 1964 odešel do New Yorku, kde s Lou Reedem založili kapelu Velvet Underground. Přínosem bylo nejen jeho hudební vzdělání, které se tak krásně doplňovalo s Reedovým rockerským dryáčnictvím, ale i jeho multiinstrumentalismus, díky němuž mohl obohatit zvuk Velvetů nejen o basu a klávesy, ale hlavně přímo stylotvornou violu. Ale protože dva kohouti na jednom smetišti nikdy nevydrží dlouho, už v roce 1968 John Cale odešel na sólovou dráhu, na které se uplatnil jako tvůrce vlastních alb, producent mnoha významných desek jiných umělců (mj. pro Nico, Patti Smith, Iggy Popa and The Stooges, Siouxsie & The Banshees, Happy Mondays či Manic Street Preachers) a autor dlouhé řady filmových soundtracků.

V 70. letech také vytvořil velmi silnou sérii sólových alb, započatou titulem Paris 1919 a pokračujícídeskami Fear, Slow Dazzle a Helen of Troy.  Do devadesátých let vstoupil jednak rukypodáním s někdejším parťákem Reedem na dodnes mimořádně působivém albu Songs for Drella, věnovaném jejich guruovi Andymu Warholovi, ale také nádherným živým albem Fragments of a Rainy Season, na kterém předvedl své umění krystalicky čistého provedení vlastních i převzatých písní jen s klavírem. Po roce 2000 na jedné straně probírá postupně svůj hudební archiv a vytahuje z něj jednu perlu za druhou, na straně druhé neúnavně experimentuje na deskách i koncertech.

„John Cale je sice starý pes, umí toho však tolik, že dokáže každého mladého vlčáka strčit do kapsy. Zkuste si vedle něj představit kohokoliv z těch jednohitových, jednoalbových zázraků, mediálních brojlerů, kteří dnes zazáří a do dalšího dne jsou v zapomnění. Na Caleovi, stejně jako na Bobu Dylanovi, je strašně sympatická jedna věc: pokud hraje na koncertech starší věci – jako že je hraje, některé již skutečně léta - hraje je pokaždé jinak. Nestává se živým džuboksem nebo, abychom byli up to date, empétrojkou,“ pravil Josef Rauvolf.

A jak vtipně podotknul jeden z častých návštěvníků, hudební publicista Ondřej Bezr:
„John Cale je nejvíc. Pro indiány je ikona...!“

Festival a Bojiště

Kdo se dotknul, ví a zná - trutnovský festival se vyznačuje undergroundovými kořeny, neotřelou a různorodou dramaturgií, zajímavou historií i hosty a specifickou atmosférou. Návštěvníci jsou označováni za spiklence a o festivalu se traduje, že podstatné nejsou kapely, které zde hrají, ale moment setkání. V posledních letech náš kmen každoročně bojuje o uhájení území Bojiště, jehož okolní louky místní radní vyčlenili k zastavění. Existence festivalu v areálu „Na Bojišti“ a vůbec podhorském městečku Trutnově je tedy každoročně nejistá.

Český Woodstock není jen o hudbě, ale i o názoru. To se samozřejmě nelíbilo bolševickým a nelíbí ani současným mocipánům. Ti první jeho pozemky v roce 1987 postříkali močůvkou, ti druzí současné území, kde se pořádá, určili k zastavění a nově vyhlídnuté prodali k jiným účelům. Loajalita je bohužel i dnes měřítkem podpory nebo zatracení. Hudba a svobodný názor si však naštěstí žije svým životem bez ohledu na to, jestli je u moci Ivan nebo Pepik. I o tom je hudba Velvetů, které John Cale společně s Lou Reedem v roce 1965 založili. I o tom je spiklenecké společenství a vaše účast v něm!

Opatrujte se! See You Soon ...

Geronimo