2014-05-20   

Letošní Trutnoff bude věnován obětem u Sand Creeku a ideálům 17. listopadu ´89. Ozdobí jej neobvyklé koncerty...

V první polovině nejkrásnějšího měsíce v roce, v čase sazenic a rozkvetlých stromů, vybubnováváme letošní dedikaci a neobvyklé koncerty. Letošní setkání věnujeme obětem u Sand Creeku a ideálům 17. listopadu. Wakan-Tanka! Legendární festival Český Woodstock - „Fótr všech festivalů“, jak bývá s nadsázkou označován, se letos přejmenoval na Trutnoff Open Air a oslaví třicetiletí od svého vzniku. Po loňském věnování odsunutým německým obyvatelům po druhé světové válce letos nejen hudební setkání zasvětíme událostem, které jej v době jeho vzniku ovlivnily. Indiánům a ideálům svobody. I přes letité problémy a spory s představiteli bledých tváří z trutnovské radnice, kteří festivalové pozemky vyčlenili k zastavění, se uskuteční 14. až 17. srpna Na Bojišti. Festival ozdobí neobvyklé koncerty, kterými je nejstarší hudební přehlídka svého druhu v zemi proslulá.

Věnování

Trutnoff není jen hudebním festivalem. K Českému Woodstocku od roku 1995 neodmyslitelně patří také dedikace. Vloni rozbouřil diskuzi, když píchl do vosího hnízda svým věnováním odsunutým německým obyvatelům po druhé světové válce. Letošní ročník Trutnoff Open Air Festivalu jsme se rozhodli věnovat  ideálům 17. listopadu a obětem od Sand Creeku.

„V prvních dnech nejkrásnějšího měsíce v roce, v čase sazenic a rozkvetlých stromů, vybubnováváme, že letošní setkání věnujeme čejenským dětem, matkám a bojovníkům, kteří byli před sto padesáti lety v listopadu 1864 u Sand Creeku zmasakrováni kvůli chamtivosti, zabírání půdy, odlišnosti a neochotě přizpůsobit se bledým tvářím. A je tomu pětadvacet let co naši zemi spojily listopadové ideály, které jsou dnes mnohými vysmívány,“ vybubnováváme z našich wigwamů. Slovy Geronima přiznáváme barvu kůže a přesvědčení svého kmene: „Ano, jsme kmen vyznávající svého náčelníka, pravdu a lásku, která by měla zvítězit nad lží a nenávistí.“

Masakr u Sand Creeku

V roce 1864 bylo vojáky z Colorada, rekrutujícími se z bílých přistěhovalců, pobito na čtyři sta Čejenů a Arapahů, včetně žen a dětí. Tento útok na pokojnou vesnici u řeky Sand Creek byl drastickou reakcí na napadání amerických osadníků Psími vojáky - hnutím převážně mladých čejenských bojovníků, kteří se nesmířili se zabíráním své rodné půdy a ozbrojeným odporem reagovali na sílící tlak nově příchozích bílých okupantů – Američanů. Podle této skupiny válečníků se pojmenovala i známá legendární česká kapela Psí vojáci.
 

30 let festivalu. Začalo to v roce 1984…

Když prvopočáteční pokus o festival ve Starých Bukách v roce 1984 rozehnali tehdejší estébáci a náš kmen se v počtu sto padesáti statečných ploužil lesy a tajnými stezkami k náčelníkovu Hrádečku, bylo to jako když indiáni utíkají před bílými osadníky a hledají nová útočiště pro založení svého tábora. Indiánská chrabrost byla v dobách komunismu pro nás i mnohé další „spolubojovníky“ motivací. Dodávala nám sílu k dalším střetům s totalitní mocí, kterou dnes vystřídala moc ekonomická. Toť k letošní dedikaci.


Letos více neobvyklých vystoupení

Český Woodstock má rád hravost a je průkopníkem ve zvaní neobvyklých hostů. Vystupují zde na stejném pódiu umělci, kteří by se za jiných okolností jinde těžko potkali. I letos festival obohatí vystoupení, která jej proslavila. Legendárním se stalo vystoupení pozapomenutého Banjo Bandu Ivana Mládka v roce 1995 nebo dvacetiminutové představení baviče Felixe Holzmanna, který vystoupil v roce 1997 na stejném pódiu jen pár hodin po americké kapele Faith No More. Nezapomenutelná jsou vystoupení Waldemara Matušky a Evy Pilarové, která byla korunována za královnu festivalu. Rudolf Pellar, Petr Novák, Pavel Bobek, Marta Kubišová, Václav Neckář nebo Wabi Daněk či Winnetou alias francouzský herec Pierre Brice - to jsou jen některá ze jmen, která otřásla festivalem, jenž má undergroundové kořeny.

I letos festival ozdobí několik netradičních koncertů a k oslavě třicetin to bude ještě ve větší míře. Vedle undergroundových legend Plastic People nebo DG 307 na letošním Trutnoff Festivalu vystoupí populární zpěvák Petr Spálený s Apollobeatem. Svými písněmi spiklenecké společenství obohatí známýkreslíř Mirek Kemel s kapelou. Podhorský kmen přijede poprvé rozezpívat Jaroslav Uhlíř s celou kapelou, aby rozveselil nás i naše squaw a spolubojovníky známými písněmi, s nimiž mnozí vyrůstali a ti mladší je znají od dětství z rádií. Jen škoda, že před tabulí s refrény textů nebude stát s ukazovátkem Zdeněk Svěrák, který ctí prázdniny. Pan Zdeněk bude sice scházet, ale věříme, že na texty nebude třeba ukazovat...

Kdo pamatuje, jistě si vzpomene. Psal se rok 1995…

„Když v roce 1995 přijel na festival pozapomenutý Ivan Mládek, nebylo vůbec jisté, jak to dopadne. Také jeho písně znal od dětství téměř každý z rádia. Otázkou však bylo, jestli si na ně bude chtít každý vzpomenout a nebude se stydět za to, že je někdy poslouchal. Písničky Ivana Mládka se sice mezi vlnou pokleslého popu vymykaly jako z jiného světa, ale přeci jen se Ivan Mládek objevoval i v různých socialistických oficiálních estrádách a médiích. Nakonec vše dobře dopadlo a Banjo Band málem zbořil Bojiště,“ vzpomíná Geronimo.

Návrat Ondřeje Havelky a jeho swingového orchestru Melody Makers

Jako jedna z hlavních skupin jednoho z festivalových večerů se objeví Ondřej Havelka a jeho swingový orchestr Melody Makers. Ondřej se vrací na půdu Woodstocku po dvou letech a věříme, že opět přenese do podhorského ležení pozapomenutou meziválečnou noblesu a eleganci. Před čtyřmi lety nás Ondřej s orchestrem podpořili, když na hlavním pódiu zahráli fanfáry na počest našeho náčelníka. Byl to slavnostní ceremoniál i protest proti tomu, že trutnovský starosta s radními odmítli Václavu Havlovi na festivalu předat městský metál, i přesto, že mu nejprve nabídli vybrání místa a náčelník si to přál. Vzápětí swingující orchestr pohnul základy Bojiště a Ondřej Havelka se s Melody Makers stali paradoxně jednou z nejúspěšnějších a nejvytleskávanějších kapel festivalu. Václavu Havlovi dva měsíce poté zahráli i na oslavě jeho, bohužel, posledních narozenin.

Vstupenky jsou již v prodeji na internetových stránkách. Za camp ani parkování se v podhorském ležení neplatí!

Trutnoff Open Air Festival má své věrné stoupence, ale i hudebníky, a je známý svojí ojedinělou atmosférou. Traduje se, že důležité nejsou kapely, které zde hrají, ale moment setkání. Návštěvníci jsou označováni za „spiklence“ a atmosféra za magickou. Díky, že nám zachováváte přízeň. Děkujeme, že si každoročně kupujete lístky i přesto, že nevíte, které kapely budou na festivalu hrát a o programu na jednotlivé dny se dozvídáte až na místě z Festivalového samizdatu.

Díky. Wakan-Tanka!

Cheers… Geronimo tribe

Kapely – nově vybubnované: Monkey Business, Polemic, UDG, Visací zámek, Mr. Cocoman & Solid Vibes, Petr Spálený & Apollobeat, Ondřej Havelka & Melody Makers, Jaroslav Uhlíř s kapelou, Kazety, The.Switch, Mirek Kemel s kapelou, Prague Conspiracy, Michal Prokop a Framus Five, Rybičky 48, Velvet Underground revival, Petr Váša a Ty syčáci, Garage & Tony, N.V.Ú., Zrní, Poletíme?

Kapely – dříve ohlášené: Plastic People, MIG 21, Dymytry, Sto zvířat, Jiří Schmitzer, Čankišou, Please The Trees, Pavel Fajt, Fast Food Orchestra, DG 307, Doctor Victor, Imodium, Hentai Corporation, Pub Animals, Zakázaný ovoce, Oldřich Kaiser & Dáša Vokatá.