2014-02-09   

Český Woodstock – Open Air Festival Trutnov se přejmenovává na Trutnoff, uskuteční se 14. až 17. srpna. První kapely oznámíme na koncertě Johna Mayalla v neděli 16. února v pražském Divadle Archa

Tradiční festival, kterému bude letos neoficiálně třicet let, se přejmenovává na Trutnoff Open Air Festival. Legendární hudební přehlídka, která je známa pod přezdívkou Český Woodstock, se uskuteční ve dnech 14. až 17. srpna 2014. První jména, včetně hlavních kapel, vybubnujeme na koncertu s oslavou narozenin Johna Mayalla 16. února v Divadle Archa. Ze všech stran slýcháme dotazy, jestli letos festival bude, kde a kdy... Až jako poslední je dotaz na kapely. Tímto odpovídáme.

Trutnoff Open Air

Hudební přehlídka se od počátku devadesátých let koná v podkrkonošském Trutnově a podle něj se i od roku 1990 jmenovala. Změna v názvu vyjadřuje to, s čím se festival potýká několik posledních let. Před osmi lety jsme se totiž poprvé dozvěděli, že radnice pod vedením starosty a současného poslance za ODS Ivana Adamce vyčlenila změnou územního plánu pozemky, kde se festival čtyřiadvacet let pořádá, k zastavění. Bylo jasné, že to je začátek konce. Dnes už jsou pozemky zasíťované a rozprodané. Místa ubývá, louky zahlcuje asfalt a každým rokem je to komplikovanější. Tam, kde byla hlavní brána do festivalového kempu, dnes již stojí první stavba – překladiště balíků s garážemi. Paradoxně ji projektovala rodinná firma jednoho z radních. Když jsme si před sedmi lety našli nové místo, trutnovská radnice je raději prodala k podnikatelským účelům. Na pozemcích měla vyrůst solární elektrárna, dodnes zde však nic nestojí.

30 let festivalu

I přesto letos bude oslava! První neoficiální ročník festivalu se totiž uskutečnil již v roce 1984 ve Starých Bukách, ale rozehnala jej Státní bezpečnost.

„Když tam přijel Václav Havel s paní Olgou a zaparkovali svůj nový Volkswagen vedle oprýskaných policejních škodovek, nenapadlo je nic rozumnějšího než všech sto padesát lidí, kteří tehdy na festival tří kapel přijeli z celé republiky, pozvat k sobě na Hrádeček. Večírek tam byl dlouho do rána, zatímco my skučeli v policejních celách jak smrdutí kojoti. Tehdy ve Starých Bukách vzniklo ono spiklenecké jádro, které přetrvává dodnes,“ vzpomíná v horském wigwamu zakladatel festivalu Geronimo. První oficiální ročník Českého Woodstocku se měl uskutečnit následně za tři roky. K soukromému pozemku Martina Věcheta ve Volanově u Trutnova se tehdy v roce 1987 sjelo okolo tisícovky návštěvníků, ale Státní bezpečnost celou vesnici obklíčila a organizátory pozatýkala. Tajní policisté nechali od domu odpojit proud a pozemky postříkali močůvkou. Návštěvníci byli rozehnáni. I tehdy nám pomohl Václav Havel, když u sebe na Hrádečku schoval aparaturu. Tam už se Stbáci neodvážili. Bylo to tak konspirativní, že se o tom Geronimo dozvěděl až od samotného náčelníka po třinácti letech. Festival podporoval Václav Havel i v pozdějších letech, když jeho návštěvníky například z hlavního pódia vyzval, aby si nekupovali sirky ani pomazánky v případně vzniklém supermarketu na Bojišti, nebo když vyjádřil obavy „aby festival nezničila městská zástavba stejně tak jako pražské jaro tanky varšavské smlouvy.“

Narozeninový večírek – John  Mayall oslavuje

První jména, včetně hlavních kapel, vybubnujeme na koncertu Trutnoff in Archa, spojeném s oslavou narozenin Johna Mayalla v neděli 16. února v pražském Divadle Archa. Koncert je oslavou Johnových osmdesátin a pokusíme se do divadelního prostoru přenést známou spikleneckou a přátelskou atmosféru festivalu. John Mayall motivoval svým vystoupením v tehdejším Československu vznik trutnovského Woodstocku, kde i v loňském létě vystoupil. V předvečer festivalového koncertu slovo dalo slovu a v lokále jsme se s kapelou domluvili, že Johnovi v Praze připravíme narozeninový večírek. Je to vlastně samozřejmostí uspořádat osmdesáté narozeniny s koncertem tomu, jenž inspiroval vznik festivalu a nepřímo stál u jeho zrodu.

Přijďte pobejt.

Wakan-Tanka!

Geronimo