2012-01-15   

Letošní Open Air Festival Trutnov bude i letos opět „Na Bojišti“. Věříme, že se setkání podaří uskutečnit na tradičním místě i příští rok. K potěšení přinášíme i první české kapely. Undergroundový stan bude přejmenován a dostane novou tvář.

Ač naše wigwamy stále obchází smutek, hory pláčou a údolími tečou slzy z odchodu našeho náčelníka Václava a papá undergroundu Ivana Martina „Magora“ Jirouse a přestože v horách leží mnoho bílého sněhu a naše teepee obklopuje mráz, neobvykle a proti zvykům v tomto čase vybubnováváme: Open Air Festival „Trutnov 1987-2012“ se uskuteční tradičně v měsíci zrní a dozrávající trávy ve dnech 16.-19.8. 2012 „Na Bojišti“. V podhorském území se objeví několik novinek.

Na festivalových loukách je již položena kanalizace a přípojky pro výstavbu jsou připraveny.  I přesto věříme v tradiční místo a naše setkání i příští rok. Paradoxně nám může pomoci údajná krize

I když místní radní již v měsících padajícího listí a odcházejícího slunka nechali na sousedící pozemky, kde nic nestojí, zavést inženýrské sítě, a připravit tak louky k plánované zástavbě, letošní setkání se opět uskuteční na tradičním místě. Doufáme, že tomu tak bude i napřesrok. Paradoxně nám v tom může pomoci prohlašovaná ekonomická krize. Věříme, že v době, kdy odeznívá stavební boom a dochází k utlumování stavebních aktivit, se na loukách stavět nezačne. Radnice vše sice připravila, ale další už je závislé na stavebních lobby, záměrech majitelů pozemků, hladových bagrech a příchodu vhodného investora s nabitou kešení barevných papírků.

Fauna a flora je potřeba nejen k životu, ale i k festivalu…

Jak víte, aby se festivalové setkání mohlo uskutečnit, potřebuje louky přiléhající k „Bojišti“. Jsou na nich postavená dvě pódia, stojí zde teepe, hoří posvátné ohně a jsou určeny i Vám,  několika tisícům spolubojovníků a spolubojovnic s Vašimi stany i oři v počtu. Žádné jiné louky v okolí je nemohou nahradit. Důvody jsou různé. Buďto k nim vedou komplikované stezky, nebo se má i na nich začít stavět, například nová silnice s kruhovým objezdem. Jak je obecně známé, radnice na přelomu milénia pozemky vedle festivalového areálu určila změnou územního plánu k zastavění, a před nedávnem tento záměr potvrdila. Nové místo na okraji Trutnova, které jsme si našli, radní počátkem minulého roku pro změnu prodali k průmyslovým účelům. Místní starosta se nechal slyšet, že festival, který byl mj. v minulosti zaštítěn ministerstvem kultury i prezidentem a naším náčelníkem Václavem Havlem, považuje za podnikatelskou aktivitu jako každou jinou.

Undergroundový stan Ivana Martina „Magora“ Jirouse

I když naše festivalové útočiště potřebuje dlouhodobé vize a vyhlídky a  na stávajícím místě se za současných podmínek nedá něco nového či převratného vymýšlet a festival rozšiřovat, několik novinek se v našem podhorském ležení přeci jen objeví. Především se zvětší Undergroundový stan, který charakteristicky stojí právě v místě plánované zástavby, a dozná i několika změn. Bude přejmenován po guruovi československého undergroundu na Undergroundový stan Ivana Martina „Magora“ Jirouse, který nedávno opustil naše loviště. Stan se zvětší a jeho program bude více zaměřen na undergroundové koncerty „až do rána“, ale i na různé přednášky a promítání. Určitě si mnozí vzpomenou, že právě zde v minulosti probíhala dvouhodinová beseda s náčelníkem Václavem Havlem či knězem Jakubem Trojanem, který pohřbíval Jana Palacha, setkání s Vinnetouem nebo loňským přímým účastníkem z Woodstocku. Letošní festival rozšíří svůj program i o divadelní představení. Další ze změn, které omezený prostor Bojiště umožňuje, bude přemístění části tábora s neziskovými a ekologickými organizacemi do uličky pod undergroundovým stanem. Vznikne tak lepší prostor pro divadelní zázemí a dětský tábor. Zvýší se i počet vegetariánských stánků.

První vlaštovky i stálice

V letošním programu opět nebude nouze o různé výstřelky, happeningy z krajiny rozličností a hudebních extrémů, jimiž je podhorské setkání pověstné. Zde je první střípek s českými kapelami, které se pod horami objeví: The Plastic People of The Universe, Jiří Schmitzer, J.A.R., Irena Budweiserová, Vlasta Třešňák & Band, Neruda, Sto zvířat, Mňága a Žďorp, Petr Váša a Ty syčáci, Zuby nehty, Visací zámek, Baťa & Kalábůf něžný beat, N.V.Ú., Už jsme doma a další. Na trutnovská pódia se po letech vrátí Vladimír Mišík se skupinou ETC a poprvé v historii zde vystoupí legendární písničkář Jaroslav Hutka.

Geronimo

K potěšení očí i duše přikládáme skupinové zachycení festivalového kmene loňského roku 2011.