2013-08-06   

Trutnovský Woodstock začne bohoslužbou a doplňuje svoji pestrobarevnou mozaiku - Wabi Daněk, Plastici, David Koller ale i Debustrol a pankáči.

S koncem měsíce bouří a šestý den měsíce zrní, známý a kultovní Open Air Festival Trutnov, který začne za dva týdny, doplnil svoji pestrobarevnou mozaiku. Český Woodstock, proběhne ve dnech 15. až 18. srpna a bude zahájen ekumenickou bohoslužbou. Zazní modlitby za čtyři pokojné dny míru festivalu a za oběti násilného poválečného odsunu, kterým je letošní šestadvacátý ročník festivalu věnován. První den otevře král bílého blues John Mayall, který stráví v Trutnově čtyři dny. Festival přitvrdí trash-metalovými Debustrol, punkovým Visacím zámkem, ale zazní i trampské písně v podání tradičně netradičního hosta, barda českého folku a trampské muziky Wabi Daňka. Na festivalu vystoupí i David Koller, který zahraje se svojí kapelou, ale zabubnuje i s Jasnou Pákou. Během festivalu budou probíhat debaty s pamětníky, novináři a historiky na téma odsunu. Promítat se budou filmy dokumentaristy Davida Vondráčka, ale proběhne i debata „Jak proti korupci“ se zakladatelem protikorupčního fondu Karlem Janečkem.


Rosa na podhorských teepee  - vedle punkerů vystoupí „country“ zpěvák Wabi Daněk

Za neobvyklé lze letos považovat vystoupení barda country, folk a trampské písně a bývalého saniťáka Wabiho Daňka, který vystoupí sám i s Ďáblovým stádem. Kapela je složena z mladých hudebníků, s nimiž Wabi nahrál i stejnojmennou desku s klasickými trampskými hity. Se zkušenými muzikanty si je zazpívali také například Radůza a Ďáblovo stádo jim svými aranžemi dodalo až skoro waitsovskou atmosféru. Spojením country zpěváka s mladými hudebníky vzniklo něco, co lze označit za alternativní country. Wabi s Ďáblovým stádem, který vystoupí po Winnetouovi a Nšo-či, bude jedním z letošních neobvyklých a mimořádných vystoupení - na rockových či undergroundových festivalech totiž nevystupuje. Volně tak navazujeme na tradici zvaní neobvyklých hostů, která začala v polovině devadesátých let vystoupením pozapomenutého Banjo Bandu Ivana Mládka a pokračovala až ke královně Evě Pilarové. Spiklenecké setkání je neobvyklými hosty proslulé. V polovině 90. let, kdy na festivalech nevystupoval, zde například poprvé zazpíval Petr Novák. Komik Felix Holzman vystoupil na stejném pódiu jako Faith No More. Do trutnovských análů se však především nesmazatelně zapsala  vystoupení Waldemara Matušky, Marty Kubišové či právě Evy Pilarové, které se staly fenoménem. Lze očekávat a věříme, že vedle Waldemarových „Jó, švestky zrály“, královnina „Šuby duby“ či „Hej Jude“ Marty Kubišové do  nezapomenutelné historie vstoupíi mírové Jipíjajéj, Jipíjahó či Rosa na kolejích, které vystřídají siouxský válečný pokřik nad Bojištěm od Little Big Hornu.


Nejen trampské Jipíjajéj, ale i punk a indiánské Wakan-Tanka s Winnetouovským Hoka hej budou znít nad Bojištěm

Vedle tramspkého písničkáře Wabi Daňka se na Trutnově objeví i punkoví trojlístek The Damned, Toy Dolls a Marky Ramone, které jsme doplnili o české legendy Visací zámek či  NVÚ. S Jasnou Pákou si zabubnuje David Koller, který také zahraje a zazpívá se svojí kapelou a neopomene známé hity Lucie. Premiérově na festivalu se svojí skupinou Garden Party vystoupí Blanka Šrůmová z Tiché dohody nebo Ester Kočičková a Ogari. Své první vystoupení na Českém Woodstocku si zažije i slovenská představitelka folkového Šafránu Zuzana Homolová, která vystoupila už na jednom z prvních festivalů v tehdejším komunistickém Československu, legendárním Pezinoku v roce 1977. Po třiadvaceti letech se pod hory vrací písničkář ze sdružení Šafrán Petr Maria Lutka, který pamatuje i počátky trutnovského Woodstocku. Poklidné vody rozčeří svými trash-metalovými rytmy Debustrol či řízný hard-rock´n´rollový Malignant Tumor, kteří rovněž na Trutnově vystoupí poprvé. J.H. Krchovský s Krch-Off Bandem vnesou do potemnělého stanu I.M.M. Jirouse undergroundově syrovou poetiku, kde se objeví i Oldřich Kaiser v mimořádném vystoupení s bývalou disidentkou a písničkářkou Dášou Vokatou. Známý herec bude navíc po různých pódiích neplánovaně a neformálně číst básně I.M.Magora Jirouse a převezme tak básnickou štafetu od svého kolegy Jiřího Lábuse, který obdobně putoval trutnovským festivalem v minulém roce. Dalšími pozvanými hudebníky na slavnost pod horami jsou Ivan Hlas či skupina „huňáčů“ Vítkovo kvarteto. Jedním z nepřehlédnutelných přírustků jsou také obnovení Jazz Q Martina Kratochvíla s Vajco Deczim za bicími a Oskarem Petrem. Ti vystoupí první den festivalu vedle Johna Mayalla. Právě král bílého blues John Mayall bude svým prvním vystoupením v naší zemi pod širým nebem zahajovat ve čtvrtek 15. srpna letošní šestadvacátý rok festivalového setkání.


Festival s názorem

Je známé, že festivalové setkání není jen o hudbě, ale i o názoru. Letos jsme se rozhodli festival věnovat obětem násilného poválečného odsunu. K tomuto zasvěcení proběhnou v Undergroundovém stanu I.M.M. Jirouse i různé besedy a setkání - s historiky, novináři, umělci i pamětníky. Přijede například novinářka Petruška Šustrová, zástupci občanského sdružení Antikomplex či dokumentarista David Vondráček. Ten přiveze své dva filmy -Zabíjení po česku a Řekni, kde ti mrtví jsou. Ústředním motivem prvního z nich je  událost v severočeských Postoloprtech, kde bylo vojáky československé armády a revolučními gardisty měsíc po válce zastřeleno 763 německých civilistů. Druhý snímek pátrá po zločinech během takzvaného divokého odsunu Němců v době těsně po skončení druhé světové války na různých místech naší republiky. V Undergroundovém stanu I.M.M. Jirouse bude také beseda na téma „Jak proti korupci“ se zakladatelem protikorupčního fondu a spolumajitelem galerie DOX Karlem Janečkem.

Jednu z úvodních tradičně ekumenických bohoslužeb na trutnovském pódiu odslouží katolický kněz monsignore Anton Otte z německého katolického společenství Ackermann Gemeinde, který pochází z rodiny vyhnané ze Sudet.

Vstupenky si lze za nejvýhodnější cenu 980,- Kč. objednat do neděle 11. 8. na webových stránkách festivalu. Při objednání 10 vstupenek je jedenáctá zdarma.