2013-02-14   

Trutnovský Open Air se uskuteční i letos. Woodstockovské datum bylo vybráno podle hvězd a festivalu věští astrolog

Na počátku nového roku, po nadějném čase, kdy naše wigwamy a teepee obcházela radost z volby knížete, který se přiblížil převzetí Náčelníkovy štafety, v měsíci sněhu i hladu vybubnováváme naději novou - Open Air Festival Trutnov, přezdívaný Český Woodstock, se uskuteční i letos na tradičním místě “Na Bojišti”! Odehrávat se bude na den přesně 44 let po svém slavném předchůdci Woodstocku.  Woodstockovské datum 15. - 18. srpna jsme vybírali intuitivně, ale i s pomocí astrologa podle hvězd. Festival se posune a začne o pár dnů dříve, než bývalo poslední roky zvykem. Na Bojišti se uskuteční i přesto, že zatímco loni byly vidět na některých místech pouze výkopy, dnes na pozemcích, na nichž se festival pořádá a které trutnovská radnice vyčlenila změnou územního plánu k zastavění, již stojí první betonová stavba s překladištěm balíků, projektovaná radním Vokatým.Marta a Geronimo se psí smečkou Jimem a Adélou v místech campu podhorského ležení, kde byl hlavní
vstup k „wigwamům“ a posvátným ohňům.                                                          Foto: Geronimo, lub

 

Český Woodstock na den přesně 44 let po svém slavném předchůdci

Ve stejných dnech, 15. - 18. srpna, jako se právě před 44 lety poblíž města Bethel v americkém státě New York odehrál legendární festival Woodstock – třidny hudby, míru, svobody, květin a lásky -se uskuteční i letošní Open Air Festival Trutnov přezdívaný Český Woodstock. K odkazu legendárního amerického předchůdce se , jak jistě víte, známý a kultovní festival hlásí již od svých undergroundových počátků v roce 1987. Probíhat bude opět na tradičním místě Na Bojišti, i přesto, že na pozemcích, na nichž se festival pořádá, již stojí první betonová stavba s překladištěm balíků. I když rozhodnutí radnice změnilo budoucnost festivalu a novostavba protnula louky napříč přesně v místech, kde byl hlavní vchod do stanového města a v blízkosti jedné ze scén, festivalové setkání uskutečníme! Náš kmen už je na ledacos zvyklý, jak vědí protřelé squaw a zkušení spolubojovníci nejstaršího čtyřdenního hudebního pow-wow v zemi. Symbolické je, že tuto první

V místech, kde dnes stojí betonová stavba s překla-
dištěm balíků.

průlomovou stavbu projektovala rodinná firma místního radního,inženýra Vokatého, který spolurozhodoval i o změně územního plánu.Nepříjemnosti...? Tak zazpíváme tu prorockou píseň Joni Mitchell

Bohužel nemůžeme vyloučit ani další nepříjemná překvapení, ty mohou přijít z jakékoliv strany. Pozemky v těsné blízkosti samotného areálu, na nichž stojí dvě pódia a několik stánků, totiž vlastní stavební firma, která zkrachovala dříve, než na nich stačila začít něco stavět,a je nyní v konkurzu. Pozemky se tak mohou stát předmětem majetkového vyrovnání s věřiteli.

Pro letošní rok počítáme s posunutím Undergroundové scény I. M. Magora Jirouse a přemístěním části stanového města. Budeme si muset najít nové stezky a camp posunout, donekonečna to však nepůjde. Bojiště nemá budoucnost, alespoň ne tu festivalovou. A my si jen můžeme broukat melodii přes čtyřicet zim staré písničky Joni Mitchell Big Yellow Taxi s prorockým refrénem “Vydláždili ráj a postavili na něm parkoviště”. Vzpomínáme na časy, kdy festival s názvem Východočeský Woodstock v roce 1987 rozehnala komunistická Státní bezpečnost. Tehdy mnohé účastníky, organizátory a naše kumpány StB pozatýkala a jeho tehdejší pozemky “jen” postříkala močůvkou.

 

Datum festivalu bylo vybráno podle hvězd

Trutnovský festival sice provází nepřízeň místních radních, hvězdy mu však přejí. Jeho letošní woodstockovské datum jsme vybírali intuitivně, ale i podle hvězd. Festival se posune od 21. srpna a začne o pár dnů dříve, než bývalo poslední roky zvykem. Patnáctý až osmnáctý srpen by měl být pod shovívavým dohledem planet. A to je z pohledu věčnosti víc, než pomíjející pozemská moc.

Horoskop festivalu již před rokem sestavil a interpretoval ve Festivalovém samizdatu renomovaný astrolog Pavel Turnovský, který s námi společně hledal nejvhodnější datum pro letošní ročník podle postavení hvězd. „Celé toto období je pokryto Jupiterovým tranzitním sextilem vůči Slunci festivalu. Lze tedy očekávat úspěch a prosperitu,“ předpovídá náš kmenový astrolog. „Ovšem prosperitu takovou, jaká je možná za současné hospodářské krize,“ dodává hořce. „Sobota večer a neděle by mohly být poznamenány lehkým napětím, protože začíná Marsova opozice k Luně. Jelikož k přesnému aspektu dojde až v pondělí, mělo by se to dát zvládnout a navíc i použít či vybít při úklidu,“ uzavírá humorně Pavel, který se zabývá astrologií od roku 1968 a dříve byl i členem několika kapel.

Festivalový astrolog
Pavel Turnovský

 

První kapely

S prvními tam-tamy vybubnováváme také první účinkující, kteří potvrzují See you...Korn 2012charakteristické žánrové rozpětí festivalového Pow-wow. K neodmyslitelnému „inventáři“ již patří česká undergroundová legenda The Plastic People of the Universe či zpívající herec Jiří Schmitzer (loňská “předkapela” skupiny Korn), kteří vystoupí například vedle Hany a Petra Ulrychových s jejich Javory Beat či kapely Psí vojáci, nedávno obnovené v původním složení. Nebudou chybět Vlasta Třešňák Band, punkoví SPS, představitelé novodobé  alternativy Čokovoko a Kazety či pestrost programu stvrzující Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky.

 Další vyslané signály očekávajte v brzké době...

See you..., Korn 2012


See You Later! Opatrujte se...