2023-03-15   

Návrat. TrutnOFF se vrací z exilu ke kořenům. Známý festival se vrací na místo svého vzniku. Do podtitulku si dal tuláctví

Co se delší dobu proslýchalo, se stává skutečností. Nejstarší festival svého druhu TrutnOFF se po sedmi letech vrací z brněnského exilu na svá původní „loviště“, do místa svého vzniku – pod hory na trutnovské Bojiště! V Brně, kde se odehrály jeho poslední dva pandemické a jeden postpandemický ročník, se totiž nová magistrátní koalice rozhodla začít v historickém areálu Na Střelnici stavět. Ve stejné době k návratu přizval náš kmen i nový trutnovský starosta. Festival tak po sedmi letech proběhne opět na svém rodném území v tradičním termínu od 17. do 20. srpna. Představí se na něm přes šedesát kapel všech žánrů. Tam-tamem také oznamujeme první vystupující.

 

Trutnoff is back home

Naše hudební přehlídka probíhala od roku 2020 na brněnské Střelnici pod názvem TrutnOFF BrnoON. K návratu do podkrkonošského Trutnova náš kmen přimělo rozhodnutí nové koalice brněnského magistrátu, která chce v doposud pozapomenutém historickém areálu „Na Střelnici“ začít stavět sportoviště s pěti hřišti na malou kopanou. Demoliční práce mají být zahájeny již nyní v březnu. Naopak opačný impuls zazněl od nového trutnovského starosty i místostarosty, kteří nabídli našemu kmeni  možnost návratu.

 

„Vypadá to, že naše mise v jihomoravské metropoli se chýlí ke konci. Na skvělém a pozapomenutém místě u Sun River teď budou bohužel tančit bagry. Zřejmě ale potěšíme srdce mnohých, kteří leccos pod horami zažili: vybubnováváme, že se vracíme z brněnského exilu na svá původní loviště! Do místa zrodu, kde vše začalo. S návratem ke kořenům. A opět budeme pod Krkonošemi tančit a zpívat staré indiánské písně, až se budou Pánovi hor chvět pokličky na plotně. Do podtitulku jsme si jako kočovný kmen vepsali tuláctví neboli Vagabund a setkáme se opět tradičně v srpnu, měsíci zrní, Na Bojišti,“ vybubnováváme v Tam-tamu.

„V brněnském azylu naše pow-wow začalo zdomácňovat a bylo o nás pěkně postaráno. Nová magistrátní koalice se ale rozhodla urychlit zamýšlenou výstavbu a skvělý, pozapomenutý historický areál přeměnit na sportoviště s pěti hřišti na malou kopanou. První demolice by měly začít již v březnu a zasáhnou i prostory, kde se konal festival. Brno bohužel žádný jiný přírodní areál pro kulturní akce tohoto rozsahu nemá. Podmínky pro větší multižánrový festival zde tak mizí jako jarní mlha nad horami. Moravským a brněnským fanouškům, kteří si festival oblíbili, se omlouváme a zveme je pod hory,“ doplňuje "Indiánka" Marta Vrbová Věchetová. 

 

Festival by se v podkrkonošském Trutnově měl letos uskutečnit v tradičním areálu i na loukách v jeho těsné blízkosti, jak jej znate Vy - kmenoví návštěvníci. I zde se však v dohledné době dvou až tří let plánuje nová výstavba. A to i na okraji samotného areálu.

 

Vracíme se ke kořenům

„V Trutnově je po dlouhé době nový starosta, který má třináct zářezů na pažbě návštěv našeho pow-wow. Když jsme se potkali v lokálu, projevil zájem, abychom se vrátili, a pozval nás k sobě. Sedli jsme si i s místostarostou ke stolu a slovo dalo slovu. Bavili jsme se i o možnostech náhradních luk, které byly za minulého starosty určeny k zastavění. Na Bojišti se má rovněž na jaře dokončit rekonstrukce nového hlediště. Na jeho okraji se však bohužel bude do dvou let nově stavět. Naděje je, uvidíme, jaké budou další perspektivy. Snad si areál zachová i do budoucnosti možnosti konání takového festivalu. Vracíme se ke kořenům,“ uvádí zakladatel našeho Pow-wow Martin Geronimo.

 

 

První kapely

Tradiční pestrobarevný program festivalu ozdobí řada největších legend české populární i undergroundové scény, ale i mladých alternativních objevů a zástupců dalších hudebních proudů, směrů, žánrů a stylů.


Mezi prvními kapelami, které oznamujeme, jsou například Monkey Business, punková legenda Visací zámek či bard bluegrassu, který nedávno vydal vysoce ceněné album, Robert Křesťan s Druhou Trávou. Dalšími jsou hardcoreová skupina Kurtizány z 25. Avenue, šraml s hospodskými popěvky Sketa Fotr, brněnský Vítrholc básníka Karla Škrabala, Band of Heysek se zpěvákem anglického původu Philem Shoenfeltem a špinavě syrovými kořeny v blues nebo polsko-slezská harmonikářka Beata Bocek. Zahraniční kapely vybubnujeme v nejbližších dnech.

 

Vstupenky lze nyní stále ještě zakoupit za nižší cenu 1600 kůží na stránkách festivalu www.trutnoff.cz. I tento rok tradičně platí, že při objednání 9 vstupenek je desátá zdarma.

 

Geronimo tribe

Více zde:
lidovky.cz: TrutnOFF se vrací ke kořenům. V srpnu proběhne po sedmi letech opět Na Bojišti 

novinky.cz: Hudební festival TrutnOFF se vrátí do Trutnova

TrutnOFF - nejstarší festival svého druhu v zemi, přezdívaný jako Český Woodstock či Festival s názorem. Jeho počátky sahají do první poloviny osmdesátých let, kdy první ročníky (1984, 1987) rozehnala Státní bezpečnost a pozemky postříkala močůvkou. U zrodu stál i později častý návštěvník festivalu a jeho náčelník Václav Havel. Od roku 1990 se pravidelně konal v Trutnově Na Bojišti, kde se naposledy uskutečnil před sedmi lety (2016). Na brněnské Střelnici se odehrály poslední tři roky. V covidovém roce 2020 byl TrutnOFF BrnoON označen za největší festival co do počtu účinkujících, který se uskutečnil době navzdory i přes pandemická omezení. Podobně tomu bylo i v následujícím roce. V loňském postcovidovém čase se odehrál již se zahraničními kapelami a navštívilo jej několik tisícovek návštěvníků z celé republiky.