2022-03-01   

Festival TrutnOFF BrnoON bude věnován míru a svobodě Ukrajiny. Oznamuje i další kapely. Vedle Sisters of Mercy jej podpoří The Subways, Mutanti nebo cimbálovka. Festivalový kmen postiženým válkou na Ukrajině nabídl i vlastní ubytování

Festival TrutnOFF BrnoON, který se před třemi lety po sporech s místní radnicí přestěhoval z Trutnova do Brna, se uskuteční od 18. do 21. srpna Na Střelnici a bude věnován míru a svobodě Ukrajiny. Vedle již oznámených The Sisters of Mercy či Anety Langerové zveřejňujeme další kapely. Přijedou indie rockový The Subways, premiérově zde vystoupí slovenská punková legenda Davová psychóza, čeští rappeři Mutanti hledaj východisko nebo moravská cimbálovka. Dnes již z většiny dívčí britská kapela The Subways vzkazuje "Když jsme slyšeli, že TrutnOFF BrnoON Open Air Festival je tento rok věnovaný Ukrajině, znovu jsme se do nich zamilovali. Stoprocentně stojíme za lidem Ukrajiny a za jejich bojem proti invazi sil Putinova autoritářského režimu. Hodně lásky, The Subways“.

„On hearing that TrutnOFF BrnON Open Air Festival is dedicating this year’s event to Ukraine, we fell in love with them all over again. We 100% stand with the people of Ukraine in their fight against the invading forces of Putin’s authoritarian regime. Lots of love, The Subways”.

Freedom Ukraine

Pow-wow své každoroční věnování promítá i do svého programu

Festivalové setkání TrutnOFF v Brně zahájíme první den ve čtvrtek 18. srpna bohoslužbou za čtyři dny míru a přátelství. „Na Střelnici“ se v jeho rámci letos uskuteční i diskuze o svobodě Ukrajiny. Navazujeme tím na naši dlouholetou tradici každoročního věnování festivalu. Obvykle tak reagujeme na aktuální společenské a politické události nebo dedikací připomínáme nám blízké osobnosti či občanské iniciativy. Letošních debat se zúčastní například novinářka a bývalá disidentka Petruška Šustrová nebo spisovatel a investigativní novinář Jaroslav Spurný z Respektu. Další účastníci jsou v jednání a oznámíme je v dalším Tam-tamu.

Kmenové prohlášení TrutnOFF BrnoON Open Air Festivalu

„Give Peace a Chance, Freedom for Ukraine!“

„Ruský medvěd se opět probudil a chce se nažrat. Krym nestačil. Útok na svobodnou zemi považujeme za útok na život a svobody nás všech. Festival přes pětatřicet let tradičně pořádáme okolo data připomínajícího sovětskou okupaci 21. srpna 1968. Za naši sedmatřicetiletou historii jsme ale nikdy nebyli nuceni reagovat na takto bezprostřední okupaci evropské země, nedaleko našich hranic, která byla opět napadena ruským agresorem. Již v roce 2014/15, po prvním ruském vpádu na Ukrajinu a událostech na kyjevském Majdanu, jsme festivalem připomínali svobodu pro Ukrajinu. Věříme, že se tento konflikt nepřenese do dalších evropských republik a diktátorovi z východu bude utípnut tipec. Nelze nic podceňovat. Dejte míru šanci!“.

„Vrazi a diktátoři nemají v civilizované společnosti místo!“

„Jak jsme již uvedli v roce 2015, nedej Bože – kdyby tento konflikt přerostl, nemuseli bychom se už těšit na žádné festivaly, protože by žádné nebyly. Nebylo by kam jezdit a z čeho se radovat. V parafrázi na slova filozofa Erazima Koháka, nyní jsme skutečně na jedné lodi, která, když se potopí, tak na ničem jiném už nebude záležet. Naše planeta bude mít úplně jiné starosti. Letošní festivalové setkání zasvěcujeme míru, přátelství a svobodě na Ukrajině. Vrazi a diktátoři nemají mít v civilizované společnosti místo. Jsme s vámi“.

The Subways, The Sisters of Mercy, Aneta Langerová a další

Na festival TrutnOFF BrnoON dorazí v srpnu na brněnskou Střelnici také dnes z větší části dívčí rocková kapela The Subways, která si na našem festivalu v roce 2008 odbyla svůj tuzemský křest. The Subways doplní již dříve oznámené kultovní The Sisters of Mercy z Británie neboMichala Prokopa & Framus Five, Anetu Langerovou či Vypsanou fixu.. Premiérově jim protipólem na festivalu budou mladí rappeři Mutanti hledaj východisko, slovenská punkoválegenda Davová psychóza, alternativníVložte kočku, legendární Flamengo či písničkářJaroslav Hutka nebo moravská cimbálovka.

„I letos vás budeme vítat chlebem se solí, podobně jako v roce 2015, kdy jsme festival věnovali náboženské toleranci a svobodě na Ukrajině,. Tentokrát však budeme prvním návštěvníkům nabízet nikoliv vegetariánský boršč, ale ukrajinskou houbovou soljanku,“  vybubnováváme z našeho ležení.

Náš kmen nabídl ubytování ve svých domovech. Pozvali jsme i ukrajinskou kapelu, jenže...

Hned první den ruské okupace Ukrajiny jsme měli jasno, čemu letos festival zasvětíme. Nabídli jsme pro uprchlíky ubytování v našich domech a bytech. Nyní stále čekáme, kdy nám bude někdo přidělen. Podobně jako vloni, kdy jsme poskytli pomocnou ruku postiženým tornádem na Moravě, i letos nabídneme uprchlíkům před okupací Putinovou armádou vstup na naše Pow-wow za výhodných podmínek. Pozvali jsme i známou ukrajinskou kapelu, ale jejich zpěvák v těchto dnech odešel bojovat. Na fotografiích jej vídáme nikoliv s harmonikou a kytarou, ale samopalem přes rameno.

 
Včera... na pódiu, TrutnOFF 2015                               Dnes... na obranné frontě, Kyjev 2022

Festival v minulém roce podpořila i kancelář slovenské prezidentky Zuzany Čaputové a podporu festivalu vyjádřila rovněž bývalá první dáma Dagmar Havlová. Děkujeme.

Nejlevnější vstupenky lze nyní objednávat na webových stránkách festivalu za cenu 1500 Kč. Náš kmen radičně zachovává i trutnoffskou tradici, kdy je při objednání devíti vstupenek desátá zdarma.

Díky Tobě a Vám všem. See You....

Freedom for Ukraine!

Geronimo Tribe

Eva Lipová, Marta Indiánka,  Černý vlas, Martin Geronimo