2021-08-17   

Hravý TrutnOFF BrnoON. Zakázaná svatba, Rybova mše v srpnu, setkání Psích vojáků. Festival podpořila kancelář slovenské prezidentky Zuzany Čaputové

Vážení a milí, Festival TrutnOFF BrnoON se uskuteční ve svém tradičním termínu o tomto víkendu 20. až 22. srpna v Brně Na Střelnici, bude mít nejen hudební program s padesáti kapelami s širokým žánrovým rozpětím, ale opět i hravý a mimohudební přesah. V jeho rámci se uskuteční Rybova mše v srpnu, ale i velká svatba, řada debat na společenská témata. Po více než dvaceti letech se zde setkají i původní členové kultovní kapely Psí vojáci. Na festivalu, jehož kořeny sahají do první poloviny osmdesátých let, vystoupí mimo jiné Pražský výběr, J.A.R., Visací zámek, Vltava ale i Ondřej Havelka a Melody Makers nebo cimbálovka a romské kapely Bachtale Apsa s Bárou Hrzánovou a Terne Čhave. Festival neboli Pow-Wow podpořila kancelář slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.  

Ryboffka

Rybova mše, která se díky lidem z prostředí HaDivadla konala vždy v předvečer Vánoc v brněnské pasáži Alfa, se z důvodu pandemie nemohla již dvakrát uskutečnit. Po domluvě s operním zpěvákem Alešem Procházkou se tedy odehraje v srpnu na festivalu TrutnOFF BrnoON. Nejslavnější česká vánoční skladba zazní v plné síle se sólisty, sborem i hudebníky, kteří budou vystupovat během festivalu se svými kapelami.

Zakázaná v Trutnově, povolená v Brně

Jedna z věcí, která byla na dřívějším působišti v Trutnově prakticky nemožná, bylo v rámci festivalu uskutečnit svatbu. Zájemců, kteří se na festivalu seznámili a chtěli svůj svazek symbolicky zpečetit na stejném místě, bylo mnoho. „V Trutnově to ale nebylo možné. Svatba na festivalu byla starostou a radnicí zakázaná i přesto, že měli například svatebčané vyrobené prstýnky s vyrytým místem a datem sňatku. Když to nešlo v Trutnově, tak ji po letech uskutečníme v Brně. A bude to velká moravsko-undergroundová veselka našich brněnských přátel s hosty z kulturního a společenského prostředí. Uskuteční se na hlavním pódiu a bude mít církevní charakter,” uvádějí pořadatelé.

Zakázané svatbě se věnovala i Česká televize ve své reportáži (Je trutnovský festival důstojné místo pro uzavření sňatku, Česká televize 6. 8. 2010) a tématu se věnoval i jeden z dílů Intolerance v režii Břetislava Rychlíka (Boj o Bojiště, CT Intolerance 27. 2. 2011).

Psí vojáci po letech na Trutnoffu

Dostaveníčko si na festivalu dali i původní členové kultovní pražské kapely Psí vojáci, která své desky nahrávala v Brně a s trutnovským festivalem byla svázaná od jeho undergroundových prvopočátků. Společně s Garáží, ale i Plastiky a Vltavou na festivalu pravidelně vystupovala a tvořila nedomyslitelnou páteř svérázné trutnovské dramaturgie. Festival mnohé s Psími vojáky zažil a oni s festivalem.

„Černé sedlo je sice prázdné, ale Brno bylo vždy místem nahrávání desek, koncertů a nočních potulek Psích vojáků. Setkání symbolicky vyšlo na BrnoON. Dva basáci, bubeník a saxofonista sice nezahrají, ale ostudu kapelníkovi odpočívajícímu ve věčných lovištích určitě udělají,“ říká k tomu v nadsázce saxofonista Jiří Jelínek, který celé setkání po dvaceti letech inicioval.

Debaty, vstup zdarma, ale i radost až do rána

Na festivalu proběhne i řada debat například s Michaelem Kocábem, novinářem Jaroslavem Spurným či historikem Petrem Blažkem. Obsáhlá debata bude k letošnímu věnování postiženým tornádem na Moravě, které se zúčastní dobrovolníci, reportéři a novináři z České televize i Českého rozhlasu, kteří byli u toho. Hostem bude i hejtman jihomoravského kraje Jan Grolich. Lidé ze zasažených obcí mají na festival vstup zdarma.

Na festivalu vedle Undergroundového stanu budou i „bytové“ koncerty, divadlo s renomovaným brněnským hercem s hlasem Winnetoua Michalem Bumbálkem a Laďou Čumbou. Ale i vegetariánské jídelny, čajovna, Knihovna Václava Havla, restaurace Vegalité, Hare Krishna camp. Na místě bude instalována výstava Fotbal v Undergroundu. Rozšířené bude také území moravských vinařů s hudci a zpíváním do ranního rozbřesku.

Podpora prezidentské kanceláře

Festivalu vyjádřila podporu i prezidentská kancelář Zuzany Čaputové. „Festivalu prajeme úspešný priebeh a všetkým zúčastneným nech si dosýta užijú unikátnu atmosféru, ktorou je Váš festival už roky preslávený,“ stojí ve zdravici kanceláře slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. „S odchodem náčelníka jsme již žádného českého prezidenta na festival nezvali. Nebyl důvod. Je to poprvé po deseti letech, kdy jsme oslovili hlavu některého státu. V tomto případě paní prezidentku ze sousední Slovenské republiky. Také proto, že víme, že náš náčelník si vždy přál v čele státu ženu,“ uvádí zakladatel festivalu Martin Věchet.

Začátek festivalu a volné vstupné

Festival začíná v pátek 20. srpna, brány se otevírají v poledne. Na místo je však možné dorazit již ve čtvrtek. Celofestivalové i jednodenní vstupenky si lze objednat na webových stránkách festivalu nebo v síti a kamenných obchodech Ticketportal. Celodenní vstupenku za 1300,- Kč lze objednat do čtvrtka, na místě bude jejich cena 1490,- Kč. Do čtvrtka rovněž platí, že při objednání 9 vstupenek se dostává desátá zdarma a volný vstup mají i lidé z obcí postižených červnovým tornádem a děti. Geronimo tribe Začátek festivalu a volné vstupné

Festival začíná v pátek 20. srpna, brány se otevírají v poledne. Na místo je však možné dorazit již ve čtvrtek. Celofestivalové i jednodenní vstupenky si lze objednat na webových stránkách festivalu nebo v síti a kamenných obchodech Ticketportal. Celodenní vstupenku za 1300,- Kč lze objednat do čtvrtka, na místě bude jejich cena 1490,- Kč. Do čtvrtka rovněž platí, že při objednání 9 vstupenek se dostává desátá zdarma a volný vstup mají i lidé z obcí postižených červnovým tornádem a děti.

Geronimo tribe
+420 608 711 710