2012-08-12   

Zveřejňujeme čtvrteční program neoficiálního začátku. Bude netradiční – festival zahájí ekumenická bohoslužba. Vyzýváme všechny spolubojovnice a spolubojovníky: připravte si také Magorovy básně.

Jak víte, festivalové setkání - Open Air Trutnov, se letos uskuteční od čtvrtka 16. do neděle 19. 8. a je věnováno In Memoriam náčelníkovi Václavu Havlovi a guruovi Undergroundu Ivanu Martinu „Magorovi“ Jirousovi. Stejně tak zasvěcení ví, že časový program celého festivalu již tradičně předem nezveřejňujeme, neb ctíme moment setkání a překvapení.  Výjimka však potvrzuje pravidlo, a tak každoročně odkrýváme alespoň střípek s programem prvního, neoficiálního festivalového dne.

Brány transcendentální planety pod názvem Open Air Music Festival „TRUTNOV 1987 - 2012“ se otevřou ve čtvrtek 16. 8. v 16.00 hodin, program na hlavní scéně bude zahájen v 18:00, a to dosti neobvykle. Ekumenickou bohoslužbou. Letošní festivalové setkání bude v mnohém jiné a odlišné, už jen v tom, že bude poprvé bez našich velkých náčelníků – náčelníka Václava a gurua undregroundu Martina Magora. Poprvé za čtvrt století existence festivalu jej bude zahajovat mluvené slovo s duchovním odkazem, navíc slovo Boží. Naši náčelníci odešli do astrálních lovišť, proto bude neobvyklý i úvod festivalu. Bohoslužbou budou začínat první dva dny a uctíme jimi spolu s duchovními pastýři památku Václava Havla a Martina „Magora“ Jirouse. Ve čtvrtek festival neoficiálně otevře ekumenická bohoslužba. Bude ji sloužit tradiční „festivalový duchovní“, katolický kněz Ladislav Heryán, který pohřbíval i Martina Jirouse. Bohoslužbu bude sloužit společně s farářem slovenského původu z Československé církve husitské Jurajem Dovalou.

Hudební část ve čtvrtek otevřou brněnští Čankišou, kteří pak budou festival v neděli o půlnoci na hlavním pódiu uzavírat za účasti několika bubeníků, včetně Pavla Fajta. Kruh se tím uzavře.

Na pódiu je pak vystřídá legendární zpěvák Michal Prokop se svými Framus Five. Adam Cohen, syn legendárního písničkáře Leonarda Cohena, který svým charismatem a hudbou jistě zasáhne nejedno srdce. Předposlední kapelou čtvrtečního neoficiálního začátku budou energičtí neopunkoví Anti-Flag, jejichž vystoupení na festivalu před třemi roky bylo natolik strhující a energické, že jsme se je rozhodli letos pozvat znovu. Čeká se i oblíbené skákání z pódia do publika! Úplný závěr pak obstará ochutnávka programu pátečního – Jessie Evans, která také není na festivalu nováčkem, pozve krátkým půlhodinovým setem publikum na svůj koncert v pátek na druhé scéně. Program pak bude dále pokračovat v Undergroundovém stanu Ivana Martina „Magora“ Jirouse, kde vystoupí již trutnovskému publiku známí psychedeličtí The Flying Eyes.

ČTVRTEK 16. 8.

Hlavní stage:

16:00   OPEN
18:00   Bohoslužba za náčelníka Václava a gurua undergroundu Martina „Magora“
18:45   Čankišou
20:05   Michal Prokop & Framus Five
21:30   Adam Cohen (can)
23:00   Anti-Flag (usa)
00:30   Představujeme / Introduce : Jessie Evans (usa)

Undergroundový stan Ivana Martina „Magora“ Jirouse

19:00   Michal Šeps & Band
21:00   The Flying Eyes
22:30   Už jsme doma
00:30   Vlasta Redl
02:30   Baťa a Kalábůf něžný beat

Vše další se jako obvykle dozvíte až na místě z Festivalového samizdatu. Jak naše věrné squaws, spolubojovníci a stopaři dobře vědí, ctíme moment překvapení a setkání jako celek. Ctíme ducha, kde je podstatný moment spikleneckého setkání, jak říkal náš náčelník. Do našeho ležení se nejezdí pouze na jednotlivé kapely. Nejlépe se nastupuje, když se pomalu rozjíždí, a vystupuje, když pomalu brzdí. Navíc i tu nejnešikovnější squaw urazíte (a sami se ochudíte), když z její polévky začnete vyndávat jednotlivé ingredience a plodiny, co dala Matka Země. Vždy chutná nejlépe jako celek. A něco z ní vytahovat ubírá na její síle a chuti.

"Kdo z bratrů a sester by chtěl aktivně vzpomenout na náčelníka undergroundového kmene Ivana Martina Jirouse, řečeného Magor, může tak učinit tím, že si připraví některou z jeho básní dle vlastního výběru. Tyto básně spojíme za sebe do proudu recitace, který bude plynout ve chvílích, kdy se v undergroundovém stanu budou střídat kapely. Snad se nám tímto způsobem podaří alespoň částečně zacelit díru, která po Magorovi zůstává.  Zdraví Vás Ten, který mluví se sovou," říká jeden ze zakladatelů festivalu František Čuňas Stárek a moderátor Undergroundového stanu I. M. M. Jirouse.

Těšíme se...

Wakan-Tanka!