2020-07-18   

Padesát kapel na třech scénách. Spiklenecké setkání TrutnOFF BrnoON se ponese ve znamení pestrobarevnosti a bude asi největší letním open air festivalem

Milé squaw, stateční spolubojovníci a noví stopaři,  J.A.R., Bára Poláková, Visací zámek, Plastic People, Mňága a Žďorp, Michal Prokop a Framus Five nebo Originální pražský synkopický orchestr, to jsou některá ze jmen různorodého programu našeho Pow-Wow, tak jak jej máte rádi. TrutnOFF BrnoON  se odehraje v našich tradičních dnech okolo výročí sovětské okupace na nových lovištích, letos 21.–23. srpna. Po třech letech se naše festivalové tam-tamy rozezvučí v Brně Na Střelnici, mezi lesy a dobrými travami u Sun River, řečí bílých tváří v Brně Pisárkách za Anthroposem. Nová teritoria jsou s naším festivalem propojena nejen historicky, ale i svojí podobou s původními lovišti. Přivítáme zde na padesátku kapel a z obecně známých důvodů i omezený počet vás i nás. Co do množství kapel půjde zřejmě o největší český open air festival letošního léta.  

Od bohoslužeb přes punk, underground, rock či metal k folklóru 

Jak víte, o našem setkání se traduje, že je spíše životním postojem než jen běžnou hudební přehlídkou. Říká se, že důležitější než kapely, které zde hrají, je jeho specifická atmosféra. S tím by se dalo souhlasit. Nepřehlédnutelný je však i jeho program, který nejlépe vystihují slova našeho kamaráda „od Bacha po Vlacha“. Jak mnozí jistě pamatují, na festivalu vedle sebe vystoupily takové veličiny jako Faith No More, Iggy Pop, Patti Smith, Korn, Prodigy nebo třeba Eva Pilarová, která se stala královnou festivalu, Jiří Suchý, Marta Kubišová, Pavel Bobek, orchestr Melody Makers s Ondřejem Havelkou, bavič Felix Holzmann či Waldemar Matuška. 

Program našeho setkání TrutnOFF BrnoON vychází z toho, jak jej máte vy i my rádi, obohacený o nové prvky.  Hudební všehochuť, ze známých důvodů kompletně z domácích zdrojů, pokrývá legendy české scény i nejčerstvější objevy, hudebníky, kteří se vyhřívají na výsluní zájmu médií, i ty, kteří vystupují ze svého podzemního hájemství jen při zvláštních příležitostech. Tento sestavený mix vždy vaší otevřenou náručí přijímaného lektvaru bude jako vždy obohacen několika zcela výjimečnými vystoupeními, jaká na jiných festivalech těžko uvidíte.

Naše setkání s návratem ke kořenům u Sun River by se nedalo v této době a tomto rozsahu uskutečnit bez podpory města Brna, která je nesrovnatelná s tím, čím jsme si procházeli přes třicet let v Trutnově, kde byla prakticky nulová. I proto zde může přes koro omezení vystoupit na padesát kapel, které se už většinou staly ikonami našeho setkání. 

Letáčky se žlutým poselstvím v naší tradiční barvě oznamují pestrobarevnou dramaturgii ze všech možných oblastí hudby s ojedinělou atmosférou, tak jak ji měl rád náš náčelník i vy. Kvůli omezení kapacity vznikne vlastně jedno velké backstage, což celé setkání ještě umocní.


"Trutnovský Woodstock znám nejen od jeho počátků, ale dokonce od jeho prehistorie. A cením si na něm, že je vzorným příkladem upřímně míněné plurality: často tu vedle sebe vystupují tak různí muzikanti, že je nikde jinde vedle sebe neuvidíte,“ náčelník Václav Havel,  2009 

Ikonické kapely a ikonická setkání 

K hlavním hvězdám, jako jsou J.A.R., Bára Poláková, Visací zámek, Mňága a Žďorp nebo Michal Prokop a Framus Five je asi zbytečné něco dodávat. Až na jednu výjimku jde vesměs o vám známá uskupení, která se stala ikonami našeho Pow-Wow. K dalším jménům patří i „stálý inventář“ jako jsou Plastic People of the Universe, Jiří Schmitzer nebo Garage & Tony Ducháček

Mezi kapely, které bývaly pod horami často k vidění a nesmějí chybět ani v novém brněnském festivalovém útočišti, patří například Čankišou, nekompromisně tvrdí Kurtizány z 25. Avenue, romští Terne Čhave, punkoví SPS nebo Marta a Rasputin. Festivalovými „nováčky“ jsou elektronický písničkář Kittchen, originální brněnský bluesman Jan Fic či Helemese. Undergroundovou scénu, z jejíhož podhoubí celý festival už v 80. letech minulého století vyrostl, budou zastupovat kromě legendárních Plastic People i Krchoff Band, Dáša Vokatá se známým hercem Oldřichem Kaiserem nebo nepřehlédnutelný Záviš. Ležení roztančí svým ska a reggae třeba Fast Food Orchestra. Na festivalu nesmí chybět ani víceméně akustické písničkářství a bluegrass, zastupovaný letos jednou z největších osobností současné scény Robertem Křesťanem s kapelou Druhá tráva. Roberta mezi převažujícími rockově laděnými kapelami obvykle nenajdete.

Písničkářství podpoří Jana Šteflíčková anebo šansoniérka Sylva Krobová. Folk zaštítí dvě vskutku legendy ze Sdružení Šafrán – Zuzana Homolová, ikona slovenského folku, či legendární Jaroslav Hutka. Propojí tak česko-slovenský program. A protože jsme na území Brna s jeho váženou a velmi specifickou alternativní hudební scénou, festival obohatí svou hudbou také místní legendy Ještě jsme se nedohodli a Dunaj, bubenický mág Pavel Fajt nebo Petr Váša a Ty syčáci. Scházet nebudou ani dýdžejové. 

 

Výjimečná vystoupení protknutá noblesou a elegancí 

Dalšími letošními výjimečnými vystoupeními, jaká sotvakde uslyšíte, budou zcela jistě operní pěvec Aleš Procházka a především Originální pražský synkopický orchestr. Svým tradičním jazzem 20. let vnesou do festivalu ducha noblesy a časy, kdy vládla elegance. Festival se bude odehrávat v jihomoravské metropoli s nedalekými vinicemi, k čemuž bezesporu patří i folklór a vyhlášená Horňácká muzika Petra Mičky. Když se Vám bude chtít projít našimi známými večírky v oparu desetiletími ověřených kvalit, budou se odehrávat v duchu kapel The Boom Beatles Revival se závěrečným bubnováním nebo The Doors Revival Brno, jejichž zpěvák Janko Martinkovič jakoby z oka vypadnul kultovní ikoně Jimu Morrisonovi.