2020-02-21   

TrutnOFF BrnoON. Návrat s elegancí. Vybubnováváme první kapely. S čím jsme se roztančeně rozloučili, s tím se vracíme. 

Milé squaw a stateční spolubojovníci, s čím jsme se před třemi lety rozloučili, s tím se vracíme. Srdce našich kmenových squaw a spolubojovníků oblaží a věříme, že i tvé mokasíny roztančí oblíbení elektroswingoví PAROV STELAR, kteří oblékli svůj styl do elegance smokingů a swingu. Symbolikou a souvislostmi je naše Pow-Wow za více než třicet zim známé a protkané jako zlatou nití. Prach na nových lovištích mezi stromy a dobrými travami se bude vířit, duše pookřeje a mokasíny nezůstanou v klidu. Právě Parov Stelar byli poslední kapelou, která před třemi lety na hlavním pódiu roztančila zaplněné hlediště našeho legendárního festivalu. Kdo zažil, jistě vzpomene, jak jsme protančili večer do finále. Náš festival se poté na tři roky odmlčel a dal si pauzu.  Nyní se vracíme a to, o čem se delší dobu u táborových ohňů šeptalo, se naplňuje.  Festival ponese název TrutnOFF BrnoON a uskuteční se v tradičním „okupačním termínu“ 20. - 23. srpna 2020. A známé je i místo. Pow-Wow se uskuteční na nových lovištích v lesích na březích Sun River Svratka, řečí bílých tváří: v Brně Pisárkách „Na Střelnici“ u řeky Svratky. Společně s Parov Stelar vybubnováváme i několik dalších tuzemských skupin.

Parov Stelar – návrat s elegancí

Populární Parov Stelar oblékli elektroniku do elegantních rytmů swingu a vytvořili nový styl. Ten i představili při závěrečném koncertě na hlavní scéně našeho Pow-Wow před třemi lety. Jistě si mnozí vzpomenou, jak jsme se k finále doslova protančili. Rozloučení a návrat s tancem.

Parov Stelar tehdy vytáhli na pódium i spolubojovníka, který se potloukal tři dny po areálu se svou trumpetou. Ten pak s nimi odehráli celý jeden blok. Kde jinde se to může stát než právě na Pow-Wow s undergroundovými kořeny, protřelém „fótrovi festivalů“? Své vystoupení v našich lovištích Parov Stelar označili za nejlepší z celého letního tour, na kterém projeli největší evropské festivaly. „I proto byla domluva velmi rychlá a snadná. Slovo dalo slovo a Marcus Fuereder vzkázal, že se on i celá kapela na vystoupení v nových lovištích těší. V lesích Na Střelnici se tak s Parov Stelar obloukem vrátíme tam, kde jsme před třemi lety skončili na Bojišti, a uzavřeli tak jednu z kapitol našeho Pow-Wow,“ podotýká naše dlouholetá náčelnice s moravskými kořeny Eva Lipová Navrátilová.

„Tentokrát to však nebude vystoupení a tanec na rozloučenou, ale naopak na úvod, ve znamení oslav návratu. Parov Stelar roztančí náš kmen v první oficiální den festivalu, v pátek,“ prozrazujeme trochu netradičně. Znalí ví, že náš „Woodstock“ dopředu neoznamuje dny a časy účinkujících. Ty se většinou dozvídáte až na místě. Vždy jsme upřednostňovali moment setkání, semknuté společenství věrných squaw a spolubojovníků s ojedinělou spikleneckou atmosférou. To vše jsou společně s neobvyklou dramaturgií ikonické znaky našeho legendárního setkání, na které přijíždíte ze všech koutů našich i zahraničních teritorií.

Parov Stelar a zrození elektroswingu

O popularitě rakouského DJ Marcuse Fueredera, vystupujícího pod uměleckým jménem Parov Stelar, nelze pochybovat. V moravské metropoli odehrál vyprodané koncerty, také jeho poslední show u nás na podzim minulého roku v zaplněné pražské Tipsport aréně byla mimořádně úspěšná. Elektroswing stále patří k oblíbeným stylům a Parov Stelar stál u jeho zrodu. Marcus Fuereder, jeden z nejznámějších sočasných rakouských umělců, pochází z Lince, chodil v obleku a jezdil na krémové Vespě. Začínal jako DJ Plasma v rakouských nočních klubech a jeho hlavním zaměřením bylo techno a minimal. Měl však také rád staré nahrávky a je velkým fanouškem jazzu, swingu i blues nebo soulu, což se mu stalo i v dobrém osudným. Začal experimentovat a zajímavě míchat všechny své oblíbené žánry dohromady. Poté, když mu na gramofonu přeskočila deska od známé jazzové zpěvačky Billie Holiday a stále dokola se opakovala stejná pasáž, nápad byl na světě. Skladbu propojil se vzdálenými hudebními směry, dal tomu trochu jiný rytmus a Parov Stelar byl na cestě ke svému zrození a svět k malému objevu zvanému elektroswing. 

TrutnOFF BrnoON dramaturgie bez hranic

Parov Stelar si sympatie a přízeň mladého i staršího publika získává svým osobitým stylem vycházejícím ze swingové hudby třicátých let minulého století, kterou spojuje s moderními prvky. Kombinace elektroniky s žánry jazz, house, electro, breakbeat, s živými nástroji a dechy oblečenými do elegance swingu má nezaměnitelnou atmosféru. Je známé, že v našich lovištích na TrutnOFF BrnoON Open Air Festivalu se meze dramaturgii nekladou. Nacházejí zde útočiště zcela rozličné žánry a rovněž elektronika dostává v posledních letech svůj prostor. Koncerty právě Parov Stelar nebo legendárních The Prodigy to dokládají.

Lze očekávat, že vystoupení Parov Stelar na TrutnOFF BrnoON Festivalu v srpnu 2020 bude jiné, než v roce 2016. Na pódiu se neobjeví ikonická zpěvačka Cleo Panther, jež uskupení před rokem opustila. Po delším hledání objevil Marcus Fuereder Elenu Karafizi, která kapelu omladila a její zvuk a projev trochu upravila. Na podiu se k ní přidává ještě další zpěvák, který je s kapelou již delší dobu, Lee Anduze. Doplňují je saxofon, trumpeta, trombony, basová kytara a bubny. A samozřejmě samply Marcuse Fueredera.

J.A.R., Mňága, ale i undergroundová legenda Plastic People a brněnské barvy

Společně s Parov Stelar vybubnováváme i několik tuzemských kapel. Naše ležení a Pow-Wow slavnost roztančí i populární J.A.R.  s kmenovým miláčkem Romanem Holým, jejichž textová i vizuální nadsázka je nám blízká. Nová loviště ale rozduní i legendární undergroundová kapela Plastic People of The Universe, která je spojena jak pupeční šňůrou s osudem a počátky našeho festivalu. Plastiky doplní například domácí kapela se silnými brněnskými kořeny, undergroundovo alternativní sdružení básníků Vítrholc Karla Škrabala.

Naše squaw a spolubojovníky rozezpívá i Mňága a Žďorp, kterým proudí moravská krev v žilách a z jejich písní to je znát nebo také v našem ležení oblíbený Jiří Schmitzer. Ten tradičně zcela zaplňoval naše hlediště podobně jako zahraniční headlineři. Když kapele Korn dělal Jiří osamoceně s kytarou předkapelu, američtí hoši tehdy jen koukali, co se to děje a kdo  jim to konkuruje. Stáli v ústraní a nevěřícně kroutili hlavami....

Vstupenky za nejmenší váček žabích kůží

Úvodní sérii vstupenek je možné zakoupit za nejmenší váček kožek 1600 Kč tradičně na našich webových stránkách zde. A tradičně i platí, že při objednání deseti vstupenek můžeš získat jedenáctou zdarma. V nejbližších dnech vybubnujeme další účinkující a postupně představíme i nová loviště. 

A vy, věrné squaw a spolubojovníci - můžete být klidní. Těšit se můžete na tradiční koncepci festivalu i program, jak jste jej měli rádi. Ten bude navíc obohacen o několik nových prvků.

Sincerely,
Geronimo Tribe