2020-02-10   

Wakan-Tanka zazní nad novými lovišti u Sluneční řeky, která jsou pokropena krví undergroundu

Hi, milí přátelé, suaw a spolubojovníci,  po třech zimách k vám vysíláme kmenové tam-tamy. Nejstarší festival svého druhu, legendární “Fotr všech festivalů”, Trutnoff, přezdívaný Český Woodstock, se vrací! O čem se v teritoriích vezdejších delší dobu šeptalo dostává reálné obrysy. Festival s ojedinělou atmosférou i historií s nádechem indiánství a odkazem k disentu, z jehož kořenů celé setkání v roce 1984 a 1987 vzniklo, vymění červenou hlínu pod horami za nivy jižní Moravy. Kmenové Pow-Wow adoptovalo naše druhé největší město. Festival ponese název TrutnOFF BrnoON a uskuteční se v tradičním „okupačním termínu“ 20. - 23. srpna 2020 . Jak je z názvu patrné, známé je i místo - odehraje se na nových lovištích v lesích na březích Sun River Svratka, řečí bílých tváří: v Brně Pisárkách Na Střelnici. „Já pevně věřím, že ten festival nekončí, že přežije, že si zachová svou identitu, ať bude tady, nebo jinde,“ řekl náš náčelník pro Český rozhlas, který stál u zrodu našeho kultovního setkání. A nyní naplňujeme jeho přání a odkaz. „Já pevně věřím, že ten festival nekončí, že přežije, že si zachová svou identitu, ať bude tady, nebo jinde.“ Václav Havel pro Český rozhlas VYBUBNOVÁVÁME PŘEDPRODEJ VSTUPENEK ZA NEJMENŠÍ VÁČEK ŽABÍCH KŮŽÍ 1600 Kč, OBJEDNÁVKY ZDE!

 

Nová loviště u řeky mezi lesy a dobrými travami

Náčelník na festivalu v roce 2009


Nucený odchod, ale zároveň i symbolický návrat ke kořenům. Tak by se také dal charakterizovat „comeback“ legendárního setkání na nová loviště, který navštěvovaly takové kapely jako Faith No More, Iggy Pop, Patti Smith, Korn, Prodigy nebo třeba Waldemar Matuška, Eva Pilarová či Winnetou Pierre Brice a hoolywodský herec Elijah Wood alias Hobbit. Festival, na který jste pravidelně přijížděli ze všech různých koutů republiky i zahraniční, byl po dlouhodobých neshodách se starostou města radnicí vytěsněný z Trutnovska. „Samozřejmě je snaha zastavět ty pozemky okolo Bojiště,“ komentoval starosta města Adamec pro pořad Břetislava Rychlíka „Intolerance“ v České televizi změny územního plánu učiněné trutnovskou radnicí, která z většiny pozemků, kde se festival konal, udělala průmyslovou a komerční zónu.

Rozhodovali jsme se mezi Strážnicí, Veselím nad Moravou a Brnem. „Všude vládla vstřícnost, chuť a vůle se domluvit. Hledaly se cesty, scházelo se celé kolokvium lidí. Nesrovnatelné s Trutnovem, který festival proslavil a kde je vše podřízeno libovůli a osobním antipatiím jediného muže,“ zmínili jsme tehdy. Jak nový název TrutnOFF BrnoON napovídá, festival nyní adoptovalo Brno. Radní  zde jednohlasně odsouhlasili i místo konání a magistrát našemu tradičnímu kmeni poskytl azyl i nová loviště, které jsme si vybrali. K přemístění na nová teritoria se vstřícně staví i vedení z Velkého domu Jihomoravského kraje.

Pow-Wow se uskuteční v lesích na březích Sun River Svratka, řečí bílých tváří v Brně Pisárkách Na Střelnici. „Ta půda již byla pokropena a vykoupena krví našich kamarádů z undergroundu,” dodává k tomu spoluzakladatel festivalu František „Čuňas“ Stárek. Naráží tak na fakt, že nová loviště Na Střelnici v Pisárkách jsou s našim kultovním podhorským setkáním propojena i historicky. František Čuňas má k rozehnanému setkání na Střelnici shromážděno i dosti historických podkladů, se kterými vás seznámíme.
 

Na nových lovištích - evropská poslankyně Markéta Gregorová a zakladatel Pow-Wow Geronimo


Z Bojiště na Střelnici

Jak známo, k jižní Moravě se vztahují počátky oficiálních festivalů u nás. Pezinok na Slovensku, Veselí nad Moravou, Moravský Písek, ale i mekka folklóru ve Strážnici. To všechno jsou místa, kde to začínalo. Mnozí jistě pamatují - sem se jezdilo a zde vznikaly první pokusy o oficiální festivaly v tehdejším Československu. Zatímco v roce 1984, když vznikal náš festival a StBáci pod horama rozháněli první pokus o nezávislý Český Woodstock, rok předtím, v roce 1983, zde na brněnské Střelnici zmasakrovali setkání mladých lidí, kteří se sem sjeli po zakázaném oficiálním festivalu v nedalekých Žabčicích. Například Karlu Heřmanovi, brněnskému textaři a hudebníkovi z kapely Čankišou, zde estébáci a policajti rozmlátili kytaru a hudební nástroje. Někteří šli po zásahu dokonce i natvrdo sedět. Na Střeláku se scházeli mladí lidé. Alternativní společenství i kulturní underground, kteří si chtěli žít po svém bez ohledu na režim, který vládnul a kterým se tehdy říkalo „závadová mládež“. Vracíme se tedy okruhem tam, kde to začínalo. Na jih - mezi lesy a doré trávy, k řehům Sun River. Z Bojiště na Střelnici! Nad místem jsme žasli a věříme, že stejně tak budete překvapeni i Vy.

Střelnice, BrnoONBojiště, TrutnOFF

Střelnice, BrnoON                                                     Bojiště, TrutnOFF


TrutnoOFF se zapne v Brně

Po vyhlášení pauzy před třemi lety se nám sešlo na dvacet nabídek z různých míst. O jednom jsme uvažovali i v zahraničí. „Nakonec jsme se rozhodovali mezi čtyřmi místy. Všechna byla na jižní Moravě. Konečné rozhodnutí padlo pro Brno, kde se myšlenka festivalu líbila minulému i současnému vedení radnice a stal se i součástí nynější koaliční smlouvy,“ říká naše dlouholetá náčelnice Evi „Lipová“ Navrátilová, která má moravské kořeny. Kromě vstřícnosti jsme zde našli i nová loviště pro kmenové wigwamy, které splňují naše celkem náročné představy, včetně členitosti a svažitosti terénu se stromy a úžasnou dubovou alejí, ale i řekou, která je v současných teplech darem z nebes. 

Do žádného slzavého údolí bychom vás nepřivedli. Nové místo předčí i naše dosavadní loviště. Ideální pro naše spiklenecké setkání a společenství. Narozdíl od trutnovské radnice, to jinak vidí i brněnští radní. „TrutnOFF je jedinečný festival svého druhu u nás. Nejedná se pouze o hudební festival, ale návštěvníkům nabízí také kulturně vzdělávací programy – besedy, debaty, přednášky, semináře i diskuze s osobnostmi napříč žánry. Podobná akce Brnu schází, proto by obnovený festival mohl do města přivést zcela jinou cílovou skupinu,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný v srpnu minulého roku po zasedání vedení brněnského magistrátu a jednohlasném rozhodnutí o podpoře festivalu.


Předprodej za malý váček kožek

Vybubnováváme, že byl zahájen i předprodej vstupenek za nejmenší váček žabích kůží 1600,- Kč, objednávat si je můžete zde a tradičně na webových stránkách festivalu. Tradičně i platí, že při objednání deseti vstupenek dostáváte jedenáctou zdarma. V nejbližších dnech vybubnujeme i jednu z hlavních kapel. Začneme vás seznamovat i s novými lovišti nebo novým logem. A jedno malé, velké ujištění, pro všechny věrné squaw a spolubojovníky, kteří jste na naše Pow-Wow přijížděli ze všech koutů země: těšit se můžete na tradiční koncepci festivalu s neotřelým programem, jak jste jej znali a měli rádi. Ten bude navíc obohacen o několik nových prvků.

Wakan-Tanka a See You....!

Geronimo Tribe

PŘEDPRODEJ VSTUPENEK ZA NEJMENŠÍ VÁČEK ŽABÍCH KŮŽÍ 1600 Kč, OBJEDNÁVKY ZDE!