2018-04-30   

Festival Open Air Trutnov 84/87 – 2018, později TrutnOFF: PAUSA

Motto: Je to v podstatě malý zázrak, že ten festival, slovy Martina Magora – Manifestace radosti, přežil (přes různé peripetie) až do dnešních dnů 30 let v malém městě pod horami, za nímž končí koleje. Martin „Geronimo“ Věchet                                                                                                   Open Air Festival TrutnOFF, přezdívaný také „Český Woodstock“, „Fótr všech festivalů“ či „Festival s názorem“, je nejstarším festivalem svého druhu v naší zemi a na Slovensku. Jeho kořeny sahají k undergroundu počátku osmdesátých let. Vznikl neoficiálně v roce 1984, kdy první pokus o malý festival ve Starých Bukách u Trutnova rozehnala tehdejší Státní bezpečnost. Druhý pokus se měl uskutečnit v roce 1987 pod názvem „Východočeský Woodstock“ ve Volanově u Trutnova, ale i ten společně s jeho účastníky z celé Československé republiky tři dny StB rozháněla, organizátory Františka „Čuňase“ Stárka a Martina „Geronima“ Věcheta zatkla, od domu odpojila proud a pozemek nechala postříkat močůvkou. Od roku 1990 se festival pořádá v Trutnově na Bojišti.

Každý ročník je vždy někomu či něčemu věnován nebo zasvěcen a nepřehlédnutelná je jeho indiánská filosofie. V roce 2007 se festivalovým náčelníkem stává Václav Havel, který stál i u jeho počátků v roce 1984, 1987 i 1990 a byl jeho pravidelným návštěvníkem. V roce 1997 jako na první tuzemský open air festival přijíždí na Trutnov velká celosvětově známá kapela - Faith No More. Festival v dalších letech mimo jiné navštívili Iggy Pop, Patti Smith, Korn, Sepultura, John Cale, John Mayall, Manic Street Preachers, Motörhead, Primal Scream, Julian Marley, Natacha Atlas, Soulfly nebo The Prodigy. V roce 2016, kdy se před svojí pauzou uskutečnil naposledy, festival uzavírali Parov Stelar a Skunk AnansieHudební přehlídka se vyznačuje výjimečnou atmosférou, historií, neobvyklou a neotřelou dramaturgií. Charakterizuje ji duch pospolitosti a různorodost. Nezapomenutelnými byla například vystoupení Waldemara Matušky, Evy Pilarové, Petra Nováka, Jiřího Suchého, Marty Kubišové, Pavla Bobka nebo Banjo Bandu Ivana Mládka či Ondřeje Havelky. Festival navštěvují lidé napříč generacemi i různé osobnosti ze společenského a politického života. V jeho rámci dochází k nehudebním událostemhapenningům a občanským aktivitám. V posledních letech festival neoznamuje počet návštěvníků jako protest proti zavedené praxi nadsazování a neověřování těchto čísel na jiných kulturních a podobných akcích.

Festival má rozpočet několik milionů a od svého počátku je nezávislý a pořádán bez nadnárodních sponzorů. Jeho podporovatelem a mecenášem se stal v roce 2011 Zdeněk Bakala, později i Karel Janeček. Díky nim na festivalu vystupují známé zahraniční kapely. Město Trutnov festival od roku 1990, tedy za 28 let, podpořilo dvakrát částkou 200 tisíc korun. Počátkem devadesátých let jako spolupořadatel poskytlo areál Bojiště bezúplatně. Od druhé poloviny devadesátých let jeho pořadatelé za nájem areálu a přilehlé louky platili každoročně několik statisíců. Tyto prostředky se ale viditelně do areálu a jeho údržby zpět nevracely. I nyní město nastavilo podmínky pronájmu areálu bez okolních luk ve statisících. Na přelomu milénia byl organizátorům odpuštěn poplatek ze vstupného určený samosprávě. Jeho pořadatelé jsou i občansky aktivní, což má za následek nevoli místní radnice. V roce 2007 starosta města (Adamec, ODS) oznamuje pořadatelům, že se počítá v horizontu tří let se zastavěním okolních luk sousedící s areálem na nichž se festival pořádá a tvoří sedmdesát procent festivalového území. Pořadatelé si proto nacházejí nové místo v bývalém vojenském protoru „Na Prachárně“ ve Volanově na okraji Trutnova. I když pořadatelé nabídli vyšší částku, radnice jej však prodává na základě jednoduché žádosti jinému zájemci k podnikatelským účelům – vybudování solární elektrárny. Dodnes zde však žádná není. V současnosti budoucnost festivalu „Na Bojišti“ ohrožuje plánovaná a již zčásti realizovaná výstavba v těsné blízkosti areálu, na pozemcích, které radnice určila změnou územního plánu k zastavění, nechala je zasíťovat a připravila pro developery ke komerční výstavbě.


Motto:

Je to v podstatě malý zázrak, že ten festival, slovy Martina Magora – Manifestace radosti, přežil 30 let v malém městě pod horami, za nímž končí koleje.

Martin „Geronimo“ Věchet