2017-05-25   

Rozhodnuto: Festival Trutnoff oslaví své 30. a 33. narozeniny návratem ke kořenům a uskuteční se jako Open Air Workshop u epicentra svého vzniku – na zelené louce u Hrádečku. Podobně jako v roce 1987

S měsícem sazenic a rozkvetlých luk legendární festival Trutnoff ukončuje spekulace, které se okolo jeho letošního konání vytvořily. Nejstarší festival svého druhu, přezdívaný také jako Český Woodstock, se ve dnech 17. - 20. srpna vrátí ke kořenům. Ke svým třicátým a neoficiálně třiatřicátým narozeninám se uskuteční jako Open Air Workshop - Birthday Celebration, stejně jako v roce 1987 na soukromé louce poblíž epicentra svého vzniku – nad Hrádečkem svého náčelníka Václava Havla. Místo i rozměr jeho konání jsou více než symbolické.

„Mainstreamu jsme si užili dost. Ke třiceti a neoficiálně třiatřiceti letům festivalu se vracíme ke kořenům. Festival se uskuteční podobně jako v roce 1987 na soukromé louce mezi lesy poblíž epicentra svého vzniku – symbolicky nad Hrádečkem našeho náčelníka. Zahradní slavnost by měla evokovat počátky a okolnosti vzniku setkání v letech 1984 a 1987, kdy kapely a lidé měli k sobě blíž a festivaly nebyly součástí jednoho velkého byznysu a průmyslu zábavy. Zpátky k původnímu smyslu a k podstatě, kdy vládla spiklenecká atmosféra pospolitosti, jak říkal náš náčelník. Jen doufejme, že tentokrát bez nějakých mocenských zásahů nebo louky postříkané močůvkou,“ uvádí s úsměvem zakladatel festivalu Martin Věchet.

Pow - Wow slavnost k třicetinám – návrat do míst, kde vše začínalo

Letošní Trutnoff tedy nebude klasickým „festivalem“, jak ho mnozí znají z trutnovského Bojiště, ale výročí bude ve znamení slavnosti na zelené louce s Open Air Workshopem. Symbolicky u Hrádečku osm kilometrů od Trutnova. „Domluvili jsme si tadypěkné louky mezi lesy v podhůří Krkonoš. Jedenáct hektarů je pěkný prostor, ale i přesto bude kapacita omezena. K třiceti letům to má v sobě silnou symboliku. Mladší squaw a spolubojovníci, kteří nezažili nebo nebyli na světě, se dotknou, ti starší, kteří zažili, budou potěšeni,“ doplňuje zakladatel setkání.

„Okruhem se vracíme domíst, kde vše začínalo. Po prvním rozehnaném pokusu o malý festival ve Starých Bukách v roce 1984 skončilo všech asi 120 -150 statečných, kterým se podařilo proplížit přes lesy a obklíčení tehdejší bezpečnosti, na Hrádečku. Když na místo přijel náčelník, čerstvě propuštěný z vězení, a viděl, co se děje, nic „rozumnějšího“ jej nenapadlo, než všechny pozvat k sobě domů. V roce oficiálního vzniku 1987, kdy byl festival znovu rozehnán, my s Čuňasem a dalšími pozatýkáni a louka postříkána močůvkou, byl u toho opět náčelník. Aparaturu, která ve Volanově u Trutnova zůstala napospas svému osudu, u sebe schoval ve stodole na Hrádečku. Bylo to tak konspirativní, že mi to náčelník prozradil až po třinácti letech,“ říká s úsměvem Martin Věchet.  

Dlouho nebylo jasné, jak to bude s Bojištěm, dnes má jinou budoucnost

Rozruch strhla informace, že po několikaletých peripetiích organizátorů s vedením trutnovské radnice se letošní festival neuskuteční na Bojišti, kde probíhal od roku 1990, ale kdesi na soukromé louce jako v roce 1987. Přispěla k tomu liknavost představitelů města, kdy po dlouhých osmnácti letech skončila nájemci areálu smlouva. Za jeho správcovství areál viditelně zcháral a podstatnější byla jeho stranická příslušnost než rozpadající se Bojiště. Město bylo přinuceno začít hledat nového nájemce, ale i přesto, že o konci smlouvy dlouho dopředu vědělo, nic zásadního se nedělo. Objevila se pouze anketa „Co dál s Bojištěm“, která skončila fiaskem. Až v únoru radnice oficiálně oznámila, že nového správce nenašla a areál bude spravovat samotné město. „Bylo to čekání na Godota a to jsme si s našimi kapelami, kdy se vše domlouvá rok a více dopředu, nemohli dovolit. Těžko si lze představit, že v listopadu nasmlouváme kapely, zaplatíme několikasettisícové zálohy a ještě na Velikonoce nemáme smlouvu na pronájem Bojiště a neznáme její podmínky. K tomu z města veřejně začaly zaznívat hlasy o prodeji areálu nebo případných investorech, kterým se festival nemusí líbit,“ uvádějí pořadatelé a dodávají: „Místo čekání na Godota jsme si řekli, že se k narozeninám vrátíme ke kořenům. Napomohla tomu i dlouhodobá nejistota, co bude s okolními pozemky potřebnými pro festival, které radnice nechala zasíťovat a změnou územního plánu z nich udělala stavební parcely. Když jsme zde začínali, byly tady jen louky a pár domů. Dnes má Bojiště jinou budoucnost.“

Myšlenka se zrodila v zimě vysoko v horách na Pomezních Boudách

Nápad připomenout si festivalové počátku a jít nevyšlapanou stezkou se zrodil letos v zimě vysoko v horách, kde pořadatelé připravovali v horských boudách a místním pivovaru „Malý Festival na Malé Úpě“. „Neformální koncerty a hovory se protahovaly a končily dlouho nad ránem. Duch pospolitosti se dal krájet a připomínal atmosféru počátků festivalu i prostředí rockových klubů na přelomu osmdesátých a devadesátých let,“ vracejí se do nedávných zimních měsíců organizátoři.

Blíž k horám...

Jako o letošním místě komornějšího festivalu organizátoři uvažovali také o kraji bratrů Čapkových. To však změnila silná symbolika, návrat ke kořenům a lepší pozemek i přístupnost. „V kraji bratrů Čapkových nám v dotčené vesnici veřejnou podporu a souhlas vyjádřili jedni z nejbližších sousedů a vzápětí po veřejném seznámení s workshopem na obecním zastupitelstvu nás podpořil jeden ze zastupitelů a krátce také bývalý starosta pan Štěpán. Vizionářsky nám nabídl k pronájmu své pozemky i se svojí nemovitostí. Silná symbolika, návrat ke kořenům a větší pozemek s výhledem na hory však rozhodl. Uvidíme, co bude dál, nic nekončí. Tento rok bude přelomový, nic není natrvalo, věci pomíjejí a rodí se nové,“ uzavírají pořadatelé.

Levnější vstupenky a programový kaleidoskop

Vstupenky budou letos levnější než v předchozích letech, kdy byli organizátoři zatíženi i nestandartně vysokým nájemným za areál Bojiště. Nejvyšší cena vstupenky bude 980 Kč a je v ní zahrnuto i stanování. Pro obyvatele nejbližší obce budou ještě levnější. Při objednání 10 lístků se dostává tradičně jedenáctý zdarma. Objednávat si je je možné na stránkách festivalu.

Letošní festivalový Open Air Workshop bude kaleidoskopem hudby, debat, projekcí, seminářů a divadel. Koncerty a tradiční bohoslužby budou během čtyř dnů propojovat kruh setkání. Objeví se i výtvarné dílny a ve větší míře budou zastoupeny i neziskové a občanské organizace. „Minulost, současnost a budoucnost festivalu - narozeniny, občanská společnost a výročí Charty 77“, to jsou témata, která by měla letos dominovat celému Workshopu.

hudební program? Ten bude letos alternativněji zaměřený a charakteristicky různorodý, plný dramaturgických zvratů. Skládat se bude převážně z tuzemských kapel a pozvané budou i některé kapely z roku 84 a 87. Po dlouhých letech se vrátí Tata Bojs nebo znovuobnovení minus123minut. Nebude chybět ani v současnosti stálé populárnější rockově alternativní „Záviš v sukni“  Mucha, ale i jistoty, které mají na červené půdě pod horami nejstaršího multižánrového festivalu pravidelně své místo a bývají zde vřele přijímány - Sto zvířat, Čankišou, Plastic People, Hentai Corporation, Petr Váša a Ty syčáci nebo známý herec a vtipný písničkář Jiří Schmitzer. Objeví se ale i Cimbálová muzika z Horňácka nebo kapela Máma Bubo, která měla vystoupit na festivalu v roce 1984, ale byla při cestě na koncert společně s organizátory zatčena.

Geronimo tribe