2016-08-22
Trutnoff jako Český Woodstock opět nezklamal. Pohrdání si kvůli Jakešovi nezaslouží
Trutnoff Open Air Festival, přezdívaný "Český Woodstock", se i letos tradičně konal v areálu Na Bojišti. Letos byl věnován nedožitým osmdesátinám Václava Havla.
Pár měsiců před zahájením se rozpoutala kauza, kdy na internet unikl krátký útržek z připravovaného dokumentu, v němž organizátor festivalu Martin Věchet "zve" na akci někdejšího generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše. Na Věcheta se snesla vlna kritiky, vystoupení odřekly kapely jako The Plastic People Of The Universe, Čechomor či David Koller, avšak výše zmiňovaná část dokumentu byla vytržena z kontextu. Není tedy důvod se na základě této pseudokauzy na festival dívat s opovržením.
Akce je specifická tím, že v posledních letech dává prostor víceméně všem žánrům a velkou část line-upu zabírá undergroundová hudba, na které stojí základy festivalu. Člověk neznalý trutnovského festivalu by byl jistě překvapen, co všechno se na takovém "Českém Woodstocku" odehrává. Každý den je bohoslužba, kterou vede kněž Ladislav Heryán a při které se zpívají písně jako Riders On The Storm, Wish You Were Here či 21 Guns od Green Day.
PRVNÍ DEN PÍSNIČKÁŘ JAKE BUGG, DRUHÝ ŘÍZNÍ FEAR FACTORY
První den za slunečného počasí odstartoval headliner Jake Bugg a jednalo se o jeden z vůbec nejlepších koncertů letošního ročníku. Charismatický dvaadvacetiletý mladík zaujal skromným projevem, skvělým hlasem i celkovým zvukem. Skladby hrál především ze své nové desky On My One, publikum si každou písní podmaňoval čím dál tím víc a na konci show byl odměněn silnými ovacemi. Čtvrteční den se dále nesl ve znamení českých kapel na hlavní scéně. Hentai Corporation může člověk vidět obden a pořád ho stejně baví. I přes počáteční problémy se zvukem předvedli skvělou show a představili pár nových písní z připravovaného alba. Visací Zámek zahráli své klasické hity jako Traktor, Cigára či Známka punku. Kdo ještě neměl dost, svou energií ho dorazili mistři kostýmů Monkey Business, kteří nejenže oslavovali narozeniny bubeníka Martina, ale i završovali první festivalový den.
Z druhého dne stojí za zmínku čeští The.Switch, kteří i po dlouhém zvučení, co věrné fanoušky neodradilo, předvedli vynikající koncert, během něhož rozhodili 3 cédéčka. Další z hlavních kapel - Red - se, byť u nás není tolik známá, ukázala v nejlepším světle. Skvělý zvuk a celkovou show, kdy formace jela na sto procent, trochu kazil pohled do publika - koncert připomínal spíše veřejnou zkoušku pro 50 lidí. O tři hodiny později si na své přišli vyznavači tvrdších žánrů. Fear Factory vytvořili skvělou atmosféru a při skladbách Replica, Archetyp nebo Resurrection zaplesalo srdce nejednoho metalisty.
To se bohužel nedá říct o Soulfly, u kterých se člověk nemůže zbavit pocitu, že pro radost už zkrátka nehrají. Strojově odehraný koncert si nicméně našel své příznivce, které přinejmenším potěšil. Vrcholem pátečního večera byl pak koncert Bena Caplana - kanadského folkového písničkáře s nepřehlédnutelnou image. Jeho set začínal až ve dvě hodiny ráno, ovšem vyplatilo se počkat. Fanouškům naservíroval nevšední zážitek svými originálními písněmi a zvláště pak výbornými texty.
VÍKEND VE ZNAMENÍ PAROV STELAR A SKUNK ANANSIE
Sobotní odpoledne patřilo především "trutnovským stálicím". Perfektně připravený Orchestr Václava Hybše zahrál několik známých písní, na které se přišla podívat většina návštěvníků. Ukázalo se jako dobrý tah od pořadatelů, že naservírovali lidem přesně to, co chtějí, znají a co si mohou společně zazpívat. Laciněji působilo, když si na pódium přizvali "hosty" Beatles revival. Na Stromboli s legendárním kytaristou Michalem Pavlíčkem a zpěvačkou Bárou Basikovou bude jistě vzpomínat hlavně starší generace návštěvníků. Nádherný koncert po všech stránkách.
Poslední den byl výjimečný díky dvěma hlavním kapelám - Skunk Anansie a Parov Stelar. První jmenovaná bylo pro mnohé obrovským překvapením. Pódium s projekcí, dunivá baskytara, hutné kytarové linky, ale především charismatická a nezaměnitelná zpěvačka Skin, která velice dobře komunikovala s publikem. Jednu píseň dokonce zvládla i přímo uprostřed publika před pódiem. Jistě jeden z nejlepších koncertů, co se na festivalu odehrál.
Po nichž už ale nastoupil miláček všech generací napřič žánry Parov Stelar, který s kapelou uzavíral program hlavní stage. Po nijak dramatickém a pomalém nástupu show gradovala. Skvěle sehraná kapela vytvářela vynikající atmosféru a celý areál jim věrně naslouchal. Sto lidí, sto chutí, ale Parov Stelar nemůže snad nikoho urazit. Rozhodně to byla velmi příjemná třešnička na dortu povedené čtyřdenní akce.
text: Dominik Pavliš, foto: David Webr