2012-07-05   

Vítr, bouře, návštěvníci a FNM
Nejstarší hudební festival u nás - Trutnov Open Air 1987-2012 - projevuje soucit s návštěvníky hudebního festivalu v Hradci Králové

Po událostech posledních dnů v souvislosti s deštěm a silným větrem, projevujeme soucit s návštěvníky hudebního festivalu v Hradci Králové, který končí v těchto dnech na místním letišti. Byla to zkouška nejen pro návštěvníky, produkci, ale i pro prostor, v němž se festival pořádá. Jsme rádi a vzdáváme dík, že se nepříjemná situace obešla bez lidských životů a neskončila tragicky, jako se tomu stalo na největším hudebním česko-slovenském festivalu, trenčínské Pohodě. I přes skvělou organizaci zde před třemi lety při velké vichřici spadl stan a usmrtil mladého člověka. Po této smutné a tragické události, které jsme byli bohužel svědky, jsme uvedli, že letištní plochy nepovažujeme za nejvhodnější místo pro pořádání podobných shromáždění a festivalů. Pohoda na Slovensku, stejně jako festival v Hradci Králové se odehrává na letišti. Obdivujeme všechny ty, kteří mají odvahu pořádat festivaly na otevřených letištních plochách, které jsou při současných klimatických změnách mnohem náchylnější k podobným událostem. My bychom takovou odvahu neměli a z různých důvodů bychom na letišti s otevřeným prostranstvím festival nepořádali. Rozsáhlé a rovinaté plochy jsou nejen nudné a sterilní, ale především nechráněné a velkokapacitní stany silnému větru neodolají.

To, co se stalo na Pohodě a nyní v Hradci Králové, by pro nás všechny pořadatele festivalů a podobných megalomanských projektů mělo být výzvou. Není to zdvižený prst k zamyšlení, jestli bychom neměli vycouvat a slevit z našich velkolepých plánů s obrovskými stany, oželit různá lákadla od sponzorů a spíše se uskromnit a potlačit touhy být co největší a nejlepší? Dát spíše více prostoru naší fantazii, která není ovlivňována především sponzory a penězi?

Možná nás čekají ze zákona radikální bezpečnostní opatření, možná k tomu budeme přinuceni sami. Možná nás s omezenou ekonomickou rozpínavostí čeká trend prostších a skromnějších festivalů. Je smutné, že pokud k tomudojde, nebude to z přesvědčení, ale z jiných důvodů…

Návrat FNM po patnácti letech pod hory...?

Těm, kteří se na vystoupení americké kapely Faith No More, která nakonec  na festivalu v Hradci Králové nevystoupila, těšili, oznamujeme, že jsme jako satisfakci posluchačům a kompenzaci kapele  za jejich neuskutečněný koncert, nabídli náhradní vystoupení v České republice, a to na Open Air Festivalu v Trutnově, který se koná 16. až 19. srpna, kde již kapela v roce 1997 hrála. Toto legendární vystoupení, během něhož kapela mj. odehrála necelé tři skladby bez osvětlení, předurčilo tvář československým festivalům. Rok na to se totiž na většině letních hudebních akcí začaly objevovat zahraniční hvězdné kapely a tento prvek se stal neodmyslitelnou součástí festivalové dramaturgie.

Uvidíme, zda kapela nabídku využije a okolnosti tomu budou přát. Faith No More by tak vystoupili například vedle Korn či Johna Calea z Velvet Underground. O tom, jak tato nabídka dopadla, budeme informovat.

Eva Navrátilová Lipová, pořadatelka a mluvčí festivalu

Iva Černý vlas, pořadatelka festivalu

Martin Věchet, Geronimo, zakladatel a mluvčí festivalu

Vladimír "Voloďa" Jůzl, pořadatel festivalu  

Radek Langhammer „Dlouhý kladivo“, bývalý pořadatel festivalu