2016-06-01
TrutnOFF přidává Skunk Anansie, The Dreadnoughts a „novodobého Toma Waitse“ Bena Caplana. Jedním z tuzemských headlinerů budou Stromboli.
Ke dni dětí jsme tradičně vybubnovali další uskupení ze zahraničních i tuzemských teritorií. Svěží elektroswing Parov Stelar, industriální metal Fear Factory a populárního písníčkáře Jakea Bugga doplní alternativní rock legendárních Skunk Anansie s energicky rtuťovitou zpěvačkou Skin. S britskými Skunk Anansie se v programu objeví také dvojice inerpretů z Kanady, folk-punkoví The Dreadnoughts a řádně vousatý Ben Caplan, evokující Toma Waitse v jeho raných dobách. Ten by se mohl i stát jedním z neočekávaných překvapení a vrcholů z alternativního ranku festivalu. Doporučujeme k poslechu. Tuzemskými headlinery budou mimo jiné Stromboli. TrutnOFF Open Air se letos uskuteční v obvyklém „okupačním“ termínu 18. - 21. srpna na Bojišti a bude věnován nedožitým osmdesátinám náčelníka Václava Havla.
Legendární Skunk Anansie
Skunk Anansie, angličtí rockeři v čele s charismatickou zpěvačkou Skin se i po dvaceti letech, z nichž nemalou část strávili koncertováním po celém světě, a milionech prodaných desek, stále cítí jako „vyděděnci, psanci a outsideři,“ říká Skin, v Brixtonu vychovaná frontmanka kapely. Ale jim to přesto nevadí. „Věci, které tě na počátku odlišují od ostatních, se na konec stávají tím, co na tobě lidi milují.“ Skin ví, o čem mluví - na začátku bylo otázkou, kam je vůbec zařadit, a často se díky své černé zpěvačce objevovali v regálech obchodů v sekci rythm & blues.
Londýnská rocková čtyřka, kterou kromě Skin tvoří bubeník Mark Richardson, basák Cass a kytarista Ace, se zformovala v roce 1994 – a brzy se stala těmi, kteří v moderním rockovém crossoveru určují tempo. Protože byli příliš heavy pro britskou „cockney“ scénu a mnohem originálnější, než aby jen napodobovali zvuk amerického grunge, Skunk Anansie si vytesávali svou vlastní cestu smrští zubatého hluku. Prokousávali se společenstvím opilecké kultury a vyhýbali se vzájemnému handrkování módních kapel. „Přišli jsme společně s brit rockem, ale nikdy jsme nebyli považováni za součást té scény,“ vzpomíná Skin. „Naši vrstevníci a souputníci byli Američani – Rage Against the Machine, Nirvana nebo Pearl Jam. Rozhodně jsme nikdy neposlouchali Blur,“ dodává.
Brzy nahrávají v té době žánrově určující alba „Paranoid & Sunburnt“ a „Stoosh“. Skin se stala ikonou, módní múzou a idolem pro muže i ženy. Zpívala duet s Pavarottim pro publikum, v němž byl i dalajláma, vystupovala s kapelou také na oslavě osmdesátin Nelsona Mandely.
Hektický styl si vybírá daň. V roce 2001 si Skunk Anansie dávají přestávku. Co mělo původně být jen krátkým odpočinkem, protáhlo se na dovolenou trvající devět let, během kterých všichni čtyři členové vkládali svou energii do různých vlastních projektů (v případě Skin jsou výsledkem dvě solová alba, modeling a dýdžejská vystoupení).
V roce 2009 se znovu scházejí a vše do sebe znovu zapadá. Do roka byla na světě nová deska. „Wonderlustre bylo o nás, že jsme zase pohromadě, že se dáváme do kupy. Následující Black Traffic z roku 2012 bylo už výsledkem předchozí tour, všechny sociální a politické pohledy na svět a vlivy, které jsme po cestě posbírali. A Anarchytecture (celkem už šestá studiová deska, vydaná v roce 2016) je směsice obou těch energií,“ říká kapela.
Na Bojiště přijíždějí Skunk Anansie v plné síle. Jako jednu z největších hvězd je letos oznámil i jeden z velkých festivalů - budapešťský Sziget, na kterém vystoupí jen o pár dní dříve, než přijedou zahrát našemu podhorskému kmeni i do hor Krakonošovi.
Dvě kapely ze země indiánských předků. Překvapení festivalu – Ben Caplan?
Letos se netradičně v našem programu objevují dvě jména z Kanady. Překvapení by mohl způsobit Ben Caplan se svou kapelou Casual Smokers. Když jsme ho slyšeli poprvé, bylo jasné, že patří k nám, do našeho kmene. Jeho nahrávky z ulice, na louce nebo jen tak v zapomenutém baru kdesi mezi kanadskými pláněmi a horami jsou úžasné svojí bezprostředností a nefalšovanou přirozeností. „Nejvíce nás dostala nahrávka ze zapadlého lokálu, kde Ben hraje jen pro pár štamgastů, mezi něž jakoby náhodou přišel. Náladou a svým projevem nám připomenul Toma Waitse v jeho raných dobách. I on si jen tak v koutě sedí u piána a svým hlubokým hlasem si jakoby pro sebe zpívá a bouchá do kláves. Zpovzdálí jej od baru sleduje pár štamgastů, kteří si mezitím telefonují, povídají, aby, když Ben dohraje, zjistili, že byli svědky něčeho výjimečného a zvolají „Excellent!“. Doporučujeme k poslechu!
Tento kanadský zpěvák s vousem, který se hned tak nevidí, vás možná stejně uchvátí jako zasáhl nás, svým hlubokým hlasem a celým svým charisma. Okouzlující lichotník i rozbíječ klavírů, upřímný básník, vybrnkávač jemných akordů i milovník neladících melodií procestoval již Austrálii, Evropu a celou Severní Ameriku. Jakmile však má Ben vaši pozornost, dokáže broukat jemněji než sklenice kvalitní sladové whisky. V hudbě se mimo jiné nechává inspirovat také východní Evropou či židovskou lidovou tradicí. Ben Caplan je nezapomenutelný – obrovský plnovous, nespoutaná hříva, podmanivý hluboký hlas a správná dávka potřebného bláznovství.
The Dreadnoughts se dali dohromady ve Vancouveru v roce 2006 a od počátku všem divoce vtloukají své přesvědčení, že spojení punku a lidové hudby může vyústit v jejich dokonalou kombinaci. Pijí a hrají po barech i klubech jako šílení, dokud se jejich příznivci neopijí, nezpotí a nevyčerpají do úmoru. Často byli a dodnes jsou na živo uznáváni jako jedna z velmi energických kapel. Pro všechny, kteří si je nenechají ujít na Bojišti (snad tu chybu neuděláte) je dobré zdůraznit jednu základní věc. Tahle country-punková parta má jako sen odstěhovat se v důchodu na Hawai a hrát tam polku až do smrti. Aby si ale na ten plán vydělali, rozhodli se po pauze odehrát pár koncertů po Evropě. Pamatujte - všechny peníze, které utratíte za jejich desky, trika a placky, jim pomůžou koupit si velký dům na Maui, doživotní zásoby karibského rumu a tři nové akordeony. A to všechno v tom důchodu budou zatraceně potřebovat!
Stromboli a další tuzemské kapely
Jedním z tuzemských headlinerů letošního festivalového setkání budou legendární Stromboli. Půjde o jeden z jejich mála letních koncertů. Dalšími kapelami z našich teritorií jsou: Monkey Business, Jaroslav Uhlíř, Hudba Praha a Michal Ambrož, Sto Zvířat, UDG, Queer Jane (sk), Cocotte Minute, Pepa Janíček a Kadé Chim, Čankišou, Jelen, Prague Conspiracy, Echt!, Poletíme, Status Praesents, Ivan Hlas & Trio, SPS, Švihadlo, The.Switch, Znouzectnost, Dukla Vozovna, Ještě jsme se nedohodli, Hentai Corporation, The Paranoid (sk), Voxel, The Fialky,Vladimir 518, ZVA 12-28, Locomotive, Petr Váša a Ty Syčáci, Máma Bubo, Pop-Porn, Sbor Břežanských Kastrátů, Záviš a další. Vice naleznete zde: www.festivaltrutnoff.cz/bands.
Vstupenky: 10+1, camp zdarma. Nově e-tickety!
Vstupenky je možné si objednávat na www.festivaltrutnoff.cz/vstupenky. Jejich cena je nyní 1400 Kč, při objednání deseti lístků se dostává tradičně jedenáctý zdarma. Novinkou je možnost výhodnějšího a jednoduššího zakoupení vstupenky ve formě e-ticketu, která přibyla k dosavadnímu zasílání vstupenek na dobírku či koupení ve vybraných předprodejních místech. Za kempování se v podhorském ležení neplatí!
„Tak si snad užijeme slunka a všech dalších darů, které naše přátelské festivalové setkání pod horami nabízí!“.
Geronimo Tribe