2016-04-11   

Přijede "drzý" i nesmělý mladík od Sherwoodského lesa, který otevře úvodní den 18. 8. nejstarší festivalové setkání pod horami.

První spolubojovník, první žluté poselství, mladík od Sherwoodského lesa z města Robina Hooda! V minulých dnech jsme vybubnovali první letošní hvězdu a nyní ji k vám, s dovolením,  posíláme. Bude jí v současnosti jeden z nejpopulárnějších písničkářů ze staré dobré Anglie slavící úspěchy doma, v západní Evropě i za oceánem, označovaný také za pokračovatele Boba Dylana, JAKE BUGG. Ten i celé naše Pow-Wow úvodní den 18. srpna zahájí. Bude to poprvé, kdy jedna z hlavních kapel podhorské setkání ke konci léta otevře. Navíc se bude jednat o Jakeovo premiérové festivalové vystoupení u nás. Jake Bugg představí isvou novou desku naplněnou současnou hudbou, která však vychází z kořenů, na nichž vznikl i tento festival. 

Hudební setkání TrutnOFF se bude konat v tradičním termínu od 18. do 21. srpna a letos jej věnujeme nedožitým osmdesátinám náčelníka Václava Havla. Festival se uskuteční za spolupráce s Knihovnou Václava Havla.

Drzý i nesmělý mladík od Sherwoodského lesa otevře nejstarší festival pod horami

Letošní festival otevře Jake Bugg - mladý muž s kytarou, o němž se mluví jako o současné hvězdě s pohledem rošťáka ze střední školy, drzý, ale nesmělý pokračovatel Boba Dylana ovlivněný také Johnny Cashem, Beatles, Oasis či bluesovými legendami. V jeho hudbě je však cítit i vliv rockových kapel jako Rolling Stones a The Who. Jake Bugg je ale především mladík s přirozeným darem vzít kytaru, zpívat a hrát, tak jak ho to naučilonottinghamské předměstí města Robina Hooda. Zpěvák na „Fotra všech tuzemských festivalů“ přijede v srpnus celou kapelou.

Je to vlastně poprvé, kdy ačkoliv dopředu neoznamujeme časový rozpis kapel na jednotlivé dny, kromě úvodního dne, vybubnováváme už nyní v měsíci trávy den i čas vystoupení jednoho z hlavních spolubojovníků: Jake Bugg vystoupí po úvodní Bohoslužbě a zahřívací kapele. Stane se tak ve čtvrtek 18. srpna v sedm hodin večer. Poprvé tak jedna z hlavních hvězd trutnoffský festival netradičně zahájí.

Spojuje nás hudba, která vychází z kořenů, na nichž vznikl i tento festival

Poprvé a naposledy u nás Jake Bugg vystoupil na rychle vyprodaném koncertě v pražské Lucerně ke konci roku 2013 a zářil. Nyní přiveze svojí čerstvě natočenou třetí desku a bude se jednat o jeho první tuzemské festivalové vystoupení.

O popularitě Jake Bugga svědčí i několikamiliónová zhlédnutí jeho videonahrávek. Co mohou mít společného současná hvězda s nejstarším festivalem u nás? „Spojuje nás jeho hudba, která vychází z kořenů, na nichž vznikl i tento festival. Jake je objev z britského ostrova. Nesmělý kluk se zdravě přidrzlým hudebním projevem, který má současný moderní zvuk. Z jeho hudby je ale cítit škola starých mistrů,“ zní z Geronimova wigwamu.

Rošťák Jake z předměstí města Robina Hooda

Jednomu z největších britských talentů současnosti písničkáři Jake Buggovi nebylo ještě ani dvacet, když si získal srdce fanoušků i novinářů svojí hudbou s kořeny ve folkrocku a v 60. letech a vzezřením rošťáka z notthingamské periferie. Sedmnáctiletého Jake Bugga si vybrala stanice BBC na uvítací pódium festivalu v Glastonbury. Krátce poté začal chystat svoji první desku, ovlivněnou blues, folkem a písničkářstvím.Když ji v říjnu 2012 vydal, zřejmě netušil, co se bude dít. Album nazvané prostě Jake Bugg se po týdnu dostalo na první místo v britské hitparádě a média psala o tom, že od roku 2005, kdy se na trhu objevil debut skupiny Arctic Monkeys, se na ostrovní scéně nezjevil nikdo, kdo by tak dobře vystihl náladu mladé generace. Mladík, který do té doby nevytáhl paty z předměstí Notthingamu, během pár měsíců brázdil zeměkouli s kytarou na zádech. „Před tím, než jsem začal jezdit na turné, jsem nikdy v cizině nebyl,“ říká Jake. Největší hit z tohoto alba, skladba Lightning Bolt, jako kdyby vypadla z kapsy Johnny Cashovi se zpěvem připomínajícím frázování Boba Dylana.

Druhé album Jake Bugg natáčel za oceánem u známého Ricka Rubina v Malibu. Na bicí mu hrál i spolupracovník Elvise CostellaPete Thomas, o kterém Tom Waits prohlásil, že patří mezi nejlepší bubeníky na světě. A z desky jsou cítit říznější prvky amerického country, ale opět i hudba připomínající mladého Dylana.

Nyní v červnu bude jednadvacetiletý zpěvák po kratší přestávce vydávat svojí třetí desku, kterou přijede i představit do našeho podhorského ležení. Z alba se nedávno objevili první dvě ukázky - experimentální nahrávka „Gimme The Love“ a první singl „On My One“. Skladby vysílají signál, že Bugg na třetí desce výrazně přitvrdil a experimentuje i s elektronikou. Název desky „On my one“ je příhodný – Jake všechny písně sám napsal, hrál na většinu nástrojů a album i téměř celé produkoval. Hudebně se prolíná od folku k rapu i elektronice nebo od soulu k country až k popu. Srdcem celého alba je ale blues, k čemuž Jake říká: „Blues je můj nejoblíbenější žánr. Můžete jím vyjádřit své emoce či bolest tak, že to ostatní mohou cítit. To je krása hudby.“

Jake a jeho vzory: Jake young a Neil Young

O Jake Buggovi se často mluví jako o pokračovateli Boba Dylana. Možná jím skutečně je, spolu s různými vlivy Beatles, Johnny Cashe nebo bluesových virtuosů, ale ukázky z jeho nové desky jsou mnohem tvrdší a moderně folkovější. Na desce je i slyšet neobvyklé koketování s elektronikou. To vše spíše naznačuje, že by takto mohl znít dnešním uším Bob Dylan, s tvrdou kapelou za zády, kdyby se ještě více zpronevěřil folkovému a písničkářskému světu, než jak to kdysi udělal. Co myslíte...?

Mladíček Jake Bugg si také dovolil do svého repertoáru na koncertech zařadit jednu předělávku - píseň od Neila Younga My, My, Hey, Hey (Out of the Blue).  „Věříme, že až tahle melodie zazní na úvod festivalu nad naším ležením a bude svolávat k letošnímu Pow-Wow, bude i vyvolávat ducha Klekí Petry a samotného náčelníka a naše srdce budou vzlétat jako jestřáb,“ vyvoláváme směrem k horám a vašim příbytkům. Určitě je lepší shořet než vyhasnout! „Nepochybujeme, že se pocta vzdá hned na úvod nejen našemu náčelníkovi a guruovi undergroundu, ale i velikánům starých hudebních časů.“

Festival bude letos jedna z hlavních kapel otevírat a v neděli uzavírat

Letos festival hvězdná kapela otevře, ale i uzavře, bude to takový pomyslný propojující oblouk mezi otevírajícím a uzavírajícím časem letošních festivalových oslav. Náš náčelník, kterému je letošní festival věnován, měl takové pointy rád, a nechť to tak je i bude.

Jake Bugg prý kdysi řekl: „Na festivalech nehraju rád, je tam moc zima anebo moc teplo.“ Přesto našemu kmeni napsal a vzkazuje: „Moc se těším, že vystoupím na nejstarším festivalu v České a Slovenské republice.“ Snad jej tedy naše podhorské ležení přivítá teplým počasím s chladivými větry z hor.

Pow-Wow vstupenky

Lístky si je možné nyní objednávat na adrese tickets@festivaltrutnov.cz. Jejich cena je teď 1400,-, při objednání deseti lístků se dostává jedenáctý zdarma. Za kempování a parkování se v podhorském ležení neplatí.

„Tak věříme, že si snad užijeme slunka a všech dalších darů, které přátelské festivalové setkání pod horami nabízí!“

Our Geronimo tribe