2014-06-21   

Woodstock Trutnoff přitvrzuje. Přijedou Cradle of Filth a Kreator

Přitvrzujeme. Pod hory přijedou metaloví Cradle Of Filth a Kreator. Je už tradicí, že na Českém Woodstocku, který se uskuteční od 14. do 17. srpna, vystupují mezi alternativními a undergroundovými kapelami či folkovými zpěváky i tvrdé kapely jakoby z jiného světa. A sklízí úspěch stejně, jako třeba Jiří Schmitzer nebo královna festivalu Eva Pilarová. Tentokrát však přijedou rozvibrovat naše území hned dvě kapely. Cradle of Filth a Kreator sepokusí nadzdvihnout Krakonošovi pokličky a pohnout základy nových betonových staveb, které pohlcují louky festivalu a ukrajují jeho půdu.Legendární Kreator, kteří spolu s Destruction a Sodom patří k velké trojce německého thrash metalu, zná snad každý, alespoň podle názvu a nášivek s jejich logem. Koncerty Cradle bývají metalovým divadlem, navíc s českým bubeníkem, který se už stal regulérně součástí kapely. Obě kapely mají svůj příběh, stejně jako naše festivalové setkání. 

Krakonošovi opět v horách poposkočí pokličky…

Je už dlouholetou tradicí, že se v programu našeho spikleneckého setkání objevují i proklatě tvrdé kapely, které na pódiu zarámusí tak, že to i samotnému Krakonošovi zatřese pokličkami v jeho kuchyni. Ovšem tentokrát by Pán hor měl být na své nádobí dvojnásob opatrný, protože na Trutnoff se chystají hned dvě světoznámé skupiny, které hrají opravdu mimořádně bytelný metal: britští CRADLE OF FILTH a němečtí KREATOR! Kapely, jejichž vystoupení navazují na koncerty Faith No More, Sepultury, Moonspell, Fear Factory, Motörhead, Soulfly, Cavalera Conspiracy, Arch Enemy či Korn, které na festivalu vystoupily v minulosti.


Cradle Of Filth

Cradle Of Filth (v překladu Kolébka špíny) budou dost možná vůbec nejtemnější skupinou, která kdy v našem podhorském ležení vystoupila. Tento spolek v čele s démonickým zpěvákem Dani Filthem vznikl v roce 1991 v Ipswichi a zpočátku se věnoval extrémnímu death metalu. Záhy však nasměroval své stylové kormidlo do vod neméně extrémního black metalu s výrazně symfonickým nádechem. Cradle Of Filth byli jedněmi z průkopníků tohoto subžánru a nejpozději se svým druhým albem Dusk... And Her Embrace (1996) se zařadili mezi nejvýznamnější v té době nastupující mladé metalové kapely. Zásadně ovlivnili tisíce následovníků a obdivovatelů po celém světě. Mimo jiné i mladičkého brněnského bubeníka Martina Škaroupku, který tehdy nastoupil na konzervatoř a jehož spolužáci vzpomínají, jak Cradle Of Filth miloval a nosil jejich tričko. Protože to byl nejen mimořádně talentovaný, ale také cílevědomý muzikant, vydal se přibližně před deseti lety zkusit štěstí do Anglie, kde v roce 2006 s přehledem vyhrál konkurs na uvolněné místo bubeníka ve své oblíbené kapele! Používá v ní umělecké jméno Marthus a zabydlel se v ní natolik, že dnes už ve studiu nahrává také veškeré klávesy a významně se podílí i na skladatelském a aranžerském procesu. „Tvorba Cradle Of Filth se postupně vyvíjí, nadále si však uchovává svoje typické atributy: rychlost, tvrdost a zvláštní, dalo by se říci soumračnou atmosféru a mystickou tajuplnost. Věřte, že vystoupení těchto černokněžníků s přízračně nalíčenými obličeji ve tmou zahaleném areálu Na Bojišti opravdu nebude nic pro nějaké strašpytle,“ uvádí k tvrdé části Českého Woodstocku hudební publicista Petr Korál.

Kreator



Legenda legend. Ještě o sedm roků starší než Cradle Of Filth je v metalovém světě mimořádně slavná a uznávaná skupina Kreator, která spolu s Destruction a Sodom patří k velké trojce německého thrash metalu. Ty vytvořily specifickou německou thrashovou školu, zatímco v zámoří tuto hudební odnož formovaly kapely jako Metallica, Slayer, Overkill, Anthrax nebo Megadeth. „Desky Kreator jako Endless Pain, Pleasure To Kill, Terrible Certainty či Extreme Aggression byly vpravdě stylotvorné počiny a na ilegálních burzách gramodesek v tehdejším Československu patřily mezi nejvyhledávanější. Dost často pokoutně vyráběné nášivky s magickým logem KREATOR zdobily každou třetí „džísku“ tehdejších vlasatých metalových mládežníků. Soubor v uměleckém zdraví přežil i devadesátá léta, která „klasickému“ metalu ani trochu nepřála, a momentálně si může užívat nečekaně silnou vlnu obnoveného zájmu o starý dobrý thrash,“ říká hudební publicista Petr Korál. O tom, že tahle mimořádně rychlá a nesmlouvavě agresivní muzika skutečně není mrtvá, se (po loňském vystoupení tuzemské legendy Debustrol) budeme moci přesvědčit i my při letošním Pow-Wow. A jako důkaz dostane naše podhorské ležení ještě patřičnější sousta tvrdých thrash metalových vibrací (a věříme, že i přídavků). Vivat Trutnoff 2014 – Czech Woodstock, vivat poctivé rytmy a sláva všem!

Wakan-Tanka!