2013-04-03   

Na Český Woodstock do Trutnova přijede legendární John Mayall. Král bílého blues bude festival otevírat a odehraje zde své první open air vystoupení v České republice

Na nejstarší hudební festival v ČR přezdívaný Český Woodstock, který se bude konat 15. až 18. srpna v trutnovském areálu Na Bojišti a na přilehlých pozemcích, přijede legendární  hudebník John Mayall. V povelikonočním čase zvěsti o vzkříšení vybubnováváme jednu malou radost. Věříme, že i ona povznese a vzkřísí vaše duše po dlouhých dnech bez slunka a oblaží nejedno srdce squaw a spiklenců festivalového kmene. Do podhorského ležení přijede nekorunovaný král bílého blues a učitel Erica Claptona, který v listopadu oslaví neuvěřitelných osmdesát zářezů na své pažbě, legendární mistr John Mayall. Splňujeme si tím i jeden náš sen.

Otevření festivalu, splněný sen a první open air vystoupení žijící legendy

Bude to historicky první vystoupení této žijící legendy, označované za otce britského blues, pod širým nebem v České republice. Když John Mayall v České republice vystupoval, bylo to doposud vždy v komorních a uzavřených prostorách. Což byla mnohokrát škoda. Otevřeně z našich teepee přiznáváme, že se naplňuje náš letitý sen. John bude mít tu čest letošní festival otevřít. John Mayall nepřímo stál u zrodu nejstaršího hudebního festivalu v zemi přezdívaného Český Woodstock.

„Když přijel John v roce 1985 do tehdejšího Československa na své první a poslední vystoupení pod širým nebem v rámci Bratislavské lyry, bylo to v tehdejší době temna něco nevídaného a neslýchaného. Skoro zázrak. Neuvěřitelné. Byl to přesně mířený a vystřelený šíp do našich srdcí, který mne infikoval touhou a rozhodnutím uskutečnit, bez ohledu na okolnosti, velký hudební festival. Tak se i za dva roky stalo,“ vzpomíná ten, jenž stál u zrodu založení festivalu, Martin alias Geronimo.

 

Woodstock a John Mayall – vzpomínka Geronima

„V roce 1985 se tehdy na koncert do Bratislavy sjelo mnoho lidí - huňáčů a alternativně smýšlejících z celé republiky. Bylo to vtipné od začátku. Jeli jsme tam vypůjčenou plně naloženou starou škodovkou, kterou jsme cestou na dálnici zavařili. K tomu nám hrál tehdy populární hit Mike Oldfielda. Jeden válec v motoru sice přestal fungovat, ale když jsme dojeli do Bratislavy, děly se tam neuvěřitelné věci. Potkávali jsme mnoho známých.




Slovenská předkapela, tušímže Midi s jakýmsi popovým Robo Grigorovem, byla vypískaná, a když se na pódiu objevil John Mayall se skvělými kytaristy Coco Montoyou a Walterem Troutem, holky v prvních řadách si doslova začaly rvát vlasy, brečet a křičet „Johnééé“. To jsem nikdy předtím nezažil a do té doby znal jen z dokumentů o Beatles. Najednou se to odehrávalo na vlastní oči a v socialistickém Československu. Když John začal hrát, z reprobeden se počaly linout takové zvuky, které do té doby nikde na žádném koncertě českých a slovenských kapel nebylo slyšet. Nic uhuhňaného nebo přeřvaného, ale plné nasazení od počátku, show a zvuk, který ve srovnání se slovenskou předkapelou byl jak signály z dalekého vesmíru. Neuvěřitelné a nezapomenutelné. Někteří za Johnem jeli i na další koncert do Budapešti. A bylo rozhodnuto. V kombinaci s Woodstockem a undergroundovými setkáními po stodolách jsem věděl, že na festival, který jsme později pojmenovali Východočeský Woodstock, je zaděláno.“
 

John Mayall stráví v Trutnově neobvykle tři dny a tři noci

Nyní John Mayall přijíždí ve svýchneuvěřitelných osmdesáti letech a v plné síle do Trutnova, kde stráví tři dny a tři noci, jindy téměř denně vytížený koncertováním. Poté odletí z Evropy do Ameriky, kde žije. „Aby John strávil tři dny pod horami, byla jedna z našich podmínek.
A my budeme mít tu čest jej ubytovat v našich wigwamech a s radostí budeme Johna hostit podhorskými surovinami a nápoji z našich teritorií,“ zní v úsměvné radosti z našich teepee. John Mayall je zpěvákem, klávesistou, kytaristou a virtuózním hráčem na foukací harmoniku. Od koncertu pod širým nebem si slibujeme mimořádné vystoupení s mladou kapelou za zády hnanou Vámi - festivalovými squaw a bojovníky před podiem. Je to skvělá huňáčovská muzika přesně zapadající do ducha festivalu.


Who is John Mayall...?

John Mayall se narodil v roce 1933 nedaleko anglického Manchesteru. Od třinácti let se jako samouk učil hrát na klavír, kytaru a harmoniku. Vystudoval výtvarné umění, strávil tři roky v britské armádě v Koreji a zpočátku se živil grafickým designem. K hudbě se aktivně vrátil až když mu bylo 30 let. Počátkem 60. let založil a vedl svoji kapelu The Bluesbreakers, v níž se vystřídala řada slavných muzikantů. Od roku 1966 v kapele působil kytarista Eric Clapton, který odešel z Yardbirs, aby se věnoval blues. S ním nahrál John Mayall posluchači i odborníky nejvíce ceněné skladby. Výsledkem bylo nejvýznamnější britské bluesové album všech dob. The Bluesbreakers byli líhní hudebních talentů. Kromě Claptona a jeho pozdějšího spoluhráče z Cream Jacka Brucea skupinou dále prošli například Peter Green, John McVie a Mick Fleetwood (pozdější Fleetwood Mac), Andy Fraser (Free) či Mick Taylor, který později působil v Rolling Stones. John Mayall si tak získalpověst hledače nových talentů. Eric Clapton přiznává: „John Mayall představoval pro mnoho muzikantů obrovskou školu.“

Mayall vydal přes pět desítek alb a zahrál si s řadou dalších slavných muzikantů, například s Johnem Lee Hookerem, B.B. Kingem, Billym Prestonem, Sonny Boy Williamsonem či Garym Moorem. Koncem šedesátých let, po komerčním úspěchu v USA, se Mayall přestěhoval do Laurel Canyonv Los Angeles, kde se přidal k tamní bluesrockové a jazzrockové scéně. Roku 2005 byl vyznamenán Řádem britského impéria, k čemuž poznamenal: „Toto je nejdůležitější cena, kterou jsem kdy dostal. Nikdy jsem neměl žádný hit, nevyhrál jsem Grammy, ani nejsem v Rockenrolové síni slávy.”


I letos na Bojišti aneb boj o uhájení tradičního místa

Jak víte, Trutnov Open Air Festival doprovázejí poslední roky nepříjemné okolnosti spojené s uhájením tradičního místa konání Na Bojišti. Mluví se i o jeho konci na tomto místě a nejspíše i ve městě, kde v roce 1987 vznikl. Věříme, že hudba a radost ze setkání tyto mračna rozeženou a festival jimi nebude poznamenán. „I přesto, že trutnovští radní vyčlenili změnou územního plánu louky k zastavění a v místech, kde byla hlavní brána do campu, již stojí napříč první betonová stavba, festival na tradičním místě letos uskutečníme,“ zní odhodlaně z našeho podhorského ležení.